MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawilcowa. Dawne wysypisko wreszcie zmieniło się w park (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
Pół miliona złotych (średnio) kosztowało wybudowanie hektara powierzchni nowego parku przy ul. Zawilcowej. Jest większy od Ogrodu Saskiego.

O tym parku mieszkańcy Kalinowszczyzny słyszeli od lat. Pierwsze pomysły jego budowy pojawiły się pod koniec ubiegłego wieku. Chodzi o park przy ul. Zawilcowej. W sobotę mieszkańcy zaczną z niego oficjalnie korzystać. Otwarcie nastąpi w południe.

- To bardzo ważna inwestycja w naszym mieście, bo powstała na terenach zdegradowanych, na obszarze dawnego wysypiska śmieci. Cieszy, że ta przestrzeń wraca do mieszkańców - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

- Roboty budowlane są już zakończone. Nasadzenia zieleni jeszcze trwają - mówi Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora Wydz. Inwestycji i Remontów UM Lublin.

Park ma 14 hektarów powierzchni, o hektar więcej niż Ogród Saski. To stawia go w gronie największych tego typu obszarów w Lublinie, większe od niego są m.in. Park Ludowy, Park Rury. - Budowa do prostych nie należała. I to z kilku względów - przyznaje Szczepańska.

Najwięcej problemu sprawiała pogoda. Jesienią ub. roku, kiedy ruszyły nasadzenia, było za mokro . - Ziemia była tak nasycona wodą, że zasadzone drzewa przewracały pod wpływem wiatru - przypomina Szczepańska.

Jeszcze gorzej było wiosną.

- Zaczęła się susza. Rośliny usychały i to mimo intensywnego podlewania. Musieliśmy na pewien czas zaprzestać sadzenia - mówi Szczepańska. Park jest podzielony na dwie części: dolny (od strony ul. Krokusowej) i górny. Powstało w nim dziesięć alejek dla pieszych oraz dwie ścieżki rowerowe. Pojawił się ogród sensoryczny. W nim m.in. za kolory „odpowiadają” berberysy i zioła, za zapach - jaśminy, lilaki; za dźwięk - szumiące trawy. Na terenie parku stanął zegar słoneczny. Pojawił się plac rekreacyjny, a nawet hotele dla owadów. - Plac zabaw to nie tylko przestrzeń, gdzie można wbić łopatkę w piasek, ale też miejsce o charakterze edukacyjnym, gdzie dzieci mogą poznać anatomię zwierząt i owadów dzięki przeskalowanym figurom mrówki, biedronki oraz żółwia - wylicza Szczepańska.

Plan przewiduje posadzenie blisko 2500 nowych drzew, to m.in. graby, świerki, sosny, lipy pospolite, buki. W parku będą gaje z zawilcami, których ma być (leśnych oraz żółtych) ponad 35 tysięcy.

Na odpoczywających czeka 100 ławek i 50 koszy na śmieci. Na razie w parku nie będzie monitoringu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski