Zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Lublin podświetli się na niebiesko

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Małgorzata Genca / archiwum
Głównym przesłaniem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie świadomości ludzi o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Z tej okazji Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się niebiesko”.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Lublinie jest obchodzony po raz kolejny, a każdego roku w nasze obchody włącza się coraz więcej podmiotów i organizacji. Obchody pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Na znak solidarności na całym świecie, a także w naszym mieście podświetlone zostaną reprezentacyjne budynki. W niedzielę (2 kwietnia) w Lublinie w godz.18.00-21.00, na niebiesko rozbłysną stadion Arena Lublin oraz Plac Litewski.

– Zaburzenia autystyczne stwierdzane są u coraz większej liczby młodych osób. Specjalistyczne badania pozwalają na precyzyjną diagnozę oraz oddzielenie faktów od mitów i półprawd na temat osób nieneurotypowych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Stepaniuk-Kuśmierzak podkreśla także, że ważna jest też świadomość otoczenia, co do tego, z jakimi trudnościami borykają się osoby w spektrum oraz wrażliwość na ich potrzeby. w związku z tym w kwietniu będzie można skorzystać z bezpłatnych
konsultacji ze specjalistami, wsparcia psychologicznego oraz prelekcji studentów psychologii, logopedii i filozofii, przybliżających pojęcie neuroróżnorodności.

- Trudności z przystosowaniem się osób z autyzmem do zmieniających się warunków otoczenia nie przeszkadza im, aby zacząć samodzielnie poszukiwać okazji do brania losu w swoje ręce. Osoby te studiują, zdobywają wymarzoną pracę, zakładają rodziny. Potrzebują często w realizacji różnych ról społecznych wsparcia, a nie terapii. Osoby z autyzmem, stojąc u progu dorosłości, z determinacją walczą o kontakty z rodziną i przyjaciółmi, o realizację swoich marzeń i planów dotyczących indywidualnie postrzeganej bliższej oraz dalszej przyszłości. Każdą uczelnię tworzą konkretni ludzie, i to od nas – nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych, studentów, władz – zależy zbudowanie przyjaznego środowiska dla studentów ze spektrów autyzmu. Ten proces ciągle trwa, ale już przynosi wiele dobrych efektów - podkreśla dr hab. Anna Prokopiak z UMCS.

W programie Tygodnia Świadomości Autyzmu znajdują się przyjazne osobom w spektrum zajęcia takie jak warsztaty krawieckie, pokazy filmowe, oprowadzanie po wystawie. Uczestnicy uszyją recyklingowy hamak brazylijski, posłuchają też o literaturze tworzonej przez autorki i autorów w spektrum autyzmu. W planie jest również akcja szycia mobilnych stref ciszy z filcu. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziany jest pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja neuroróżnorodności i dyskusja o tolerancji, czy wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie