Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona specjalność Lublina. Można zgłaszać projekty do Zielonego Budżetu

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Lublinianie mogą zgłaszać pomysły zazieleniania miasta. W środę, 20 października rusza V edycja Zielonego Budżetu, tym razem w zmienionej formule.

– Niecodzienne propozycje wzbogacają przestrzeń miasta, a wiele inicjatyw staje się początkiem realizacji szerszych działań. W tym roku również czekamy na ciekawe pomysły przyjaznych, zielonych przestrzeni stworzonych przy udziale mieszkańców. Stawiamy na realizacje małych parków oraz skwerów w najbliższym otoczeniu – tłumaczy prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Tegoroczna edycja Zielonego Budżetu ma być prostsza. Żeby zgłosić projekt, wystarczy podać jego lokalizację i opis, bez wyliczania kosztów realizacji. – Nowością tegorocznej edycji jest to, że jest tematyczna. W tej edycji skupimy się na wykonaniu tzw. „Miejsc dla Ciebie”, czyli kieszonkowych parków. Do tej pory duża część zgłoszeń dotyczyła właśnie takich projektów – mówi Hanna Pawlikowska, miejska architektka zieleni. Nabór wniosków rozpoczyna się w środę 20 października i potrwa do 7 listopada. Swoje propozycje można zgłaszać jedynie drogą internetową na stronie: decyduje.lublin.eu. Nadesłane wnioski zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym, a zwycięskie projekty, wybrane do realizacji, poznamy w styczniu. Na Zielony Budżet miasto przeznaczy 2 mln złotych.

Zazielenione, nie zabetonowane

Największą szansę na realizację będą miały projekty, które poza zielenią nie przysporzą miastu betonu.

– Udział zieleni jest tutaj kluczowy – przekonuje Agnieszka Malinowska z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta. – Nie chcemy betonować, a wręcz rozbetonowywać. Jeżeli są jakieś miejsca do odkrycia dzięki zieleni, to czekamy na zgłoszenia – dodaje.

Jednym z miejsc, w którym rośliny zastąpiły kostkę brukową, są ulice Lipowa i Chopina. – Zdjęliśmy około 30 mkw. kostki i posadziliśmy rośliny. Postawiliśmy tam zaokrąglone ławki i stojaki na rowery. To miejsce wygląda teraz dużo lepiej: przestrzeń jest zielona, a nie zabetonowana – tłumaczy Hanna Pawlikowska.

Lublin wprowadził Zielony Budżet w 2017 r. jako pierwsze miasto w Polsce. Do tej pory program pozwolił na wykonanie ponad 70 projektów, m.in. parków kieszonkowych przy ul. Kunickiego.

W ramach Zielonego Budżetu tzw. „Miejsca dla Ciebie”, czyli nieduże (do 500 mkw.) obszary wysadzone zielenią i wzbogacone o ławki, powstały także na ulicach Krótkiej, Chmielarczyka i Grottgera. – Na ulicy Grottgera mamy ogród kieszonkowy wypracowany przez mieszkańców, którzy chcieli walczyć z parkującymi samochodami. Zaproponowali maksymalne ograniczenie miejsc dla pojazdów i rzeczywiście przyniosło to rezultat. Jednocześnie bez problemu można się zatrzymać na chwilę, podwieźć kogoś czy zamówić taksówkę – tłumaczy prezydent Krzysztof Żuk. – Po zakończonym naborze zobaczymy, co gra w duszy lublinianom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski