Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Czesław Rydecki, prezes MPK Lublin

JAXA, LUB, DUN
Czesław Rydecki
Czesław Rydecki Jacek Babicz
Dziś w nocy zmarł nagle Czesław Rydecki, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Miał 61 lat.

Swoją funkcję sprawował od października 2008 roku. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie zawał serca. Pogrzeb odbędzie się 24 maja (we wtorek) w Łodzi.

- To olbrzymia strata. Będzie nam go brakowało nie tylko jako człowieka, ale też menedżera, świetnego menedżera, organizatora pracy - mówi Grzegorz Siemiński, z-ca prezydenta Lublina, a wcześniej wiceprezes MPK w Lublinie i podwładny prezesa Rydeckiego.

- Jego zasługą było dobre zarządzanie spółką ale też nakierowanie na realizację strategicznych projektów. Dzięki niemu MPK pozyskało z funduszy unijnych blisko 26 mln zł na modernizację transportu miejskiego i zakup nowych trolejbusów - mówił na zwołanej specjalnie konferencji prasowej Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Czesław Rydecki był też cenionym ekspertem, zwłaszcza w sprawach trolejbusów. Miał pasję i wizję - dodał Żuk.

Prezydent przekazał też wyrazy współczucia dla rodziny Czesława Rydeckiego.

Obowiązki prezesa będzie pełnić Tomasz Fulara, dotychczasowy wiceprezes MPK. - Ma on wszelkie pełnomocnictwa do kierowania spółką - zaznaczył Krzysztof Żuk. - Kwestię wyboru nowego prezesa przedyskutujemy z członkami Rady Nadzorczej w stosownym czasie - zapowiedział prezydent.

W związku z żałobą, trolejbusy i autobusy MPK Lublin będą dziś jeździć z czarnymi wstążkami.

MPK odwołało też zaplanowany na sobotę piknik, który miał się odbyć na terenie zajezdni Helenów.

Poniżej materiał wideo z niedawnej prezentacji nowych trolejbusów, w której brał udział Czesław Rydecki

*MPK pokazało pięć nowych trolejbusów

Życiorys

Czesław Rydecki w latach 1969-1973 studiował na Politechnice Łódzkiej. W 1973 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera elektryka w specjalności trakcja elektryczna, a jego praca dyplomowa została nagrodzona Nagrodą Ministra Transportu. W 1973 roku rozpoczął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi, gdzie w 1987 roku został dyrektorem naczelnym MPK Łódź, a w 1992 roku - prezesem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - Łódź.

W 1987 roku Czesław Rydecki był jednym z współtwórców Zrzeszenia Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Polsce, które następnie zostało przekształcone w Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. W latach 1990-1991 oraz 1997-2003 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W trakcie tej pracy był współtwórcą programów i projektów aktów prawnych z dziedziny miejskiego transportu publicznego. W 1999 roku rozpoczął aktywną współpracę z Międzynarodową Organizacją Transportu Publicznego w Brukseli, gdzie w latach 2001-2002 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej.

Był twórcą i organizatorem Międzynarodowych Targów Komunikacji Miejskiej w Łodzi, które były największą imprezą tego typu w Polsce. W 2003 roku zorganizował po raz pierwszy w historii polskiej komunikacji miejskiej Polską Strefę Wystawienniczą podczas Światowego Kongresu Transportu Publicznego w Madrycie.

Od października 2008 roku Czesław Rydecki pracował na stanowisku prezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. W tym czasie wprowadzono nowe zasady finansowania przedsiębiorstwa. Dzięki temu dochody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej trafiają bezpośrednio do budżetu gminy Lublin. Sukcesywnie wprowadzał tabor niskopodłogowy oraz informacje głosowe w pojazdach komunikacji miejskiej. Jednocześnie przy zakupie nowoczesnych autobusów i trolejbusów kierował się działaniami mającymi na celu ochronę środowiska.

W latach 2009-2010 był współorganizatorem i uczestnikiem konferencji międzynarodowej w Ploiesti, gdzie zaprezentował zalety transportu trolejbusowego. Był także współorganizatorem I Międzynarodowego Kongresu Transportu Publicznego Europa-Wschód, gdzie przedstawił znaczenie funduszy europejskich dla rozwoju transportu publicznego w miastach. Aktywnie uczestniczył w promocji Polski w krajach Europy Wschodniej. W roku 2009 zorganizował w Lublinie Międzynarodową Konferencję UITP z udziałem Sekretarza Generalnego tej organizacji.

Wspierał działalność Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża działających przy "MPK Lublin" Sp. z o.o. i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Jako honorowy członek klubu organizował spotkania integracyjne dla rodzin oraz pracowników - honorowych krwiodawców. Wielokrotnie na terenie "MPK Lublin" Sp. z o.o. organizowane były otwarte akcje poboru krwi. Wspierał działalność ogólnopolskiej akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" i Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Za swoją pracę zawodową i działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń m.in. Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej (2000r.) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2001r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski