Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy datę otwarcia Muzeum Narodowego w Lublinie po remoncie. Zobacz już teraz na zdjęciach, jak wygląda

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Tak wygląda Muzeum Narodowe w Lublinie po trwającym dwa lata remoncie
Tak wygląda Muzeum Narodowe w Lublinie po trwającym dwa lata remoncie Dorota Awiorko/Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie szykuje się do otwarcia po remoncie. Po raz pierwszy od prawie dwóch lat zaprosi zwiedzających w swoje progi 6 marca – oczywiście o ile do tego czasu rząd nie zmieni decyzji dotyczących obostrzeń.

Remont Muzeum trwał dwa lata – ruszył na początku 2019 roku i wtedy zamknięto Zamek dla zwiedzających. Prace miały kilka celów: poprawa infrastruktury, podwyższenie standardów wystawienniczych, stworzenie przestrzeni dla działań edukacyjnych, ale także zniesienie barier dla osób z niepełnosprawnościami. - Teraz bez przeszkód będzie można wjechać do Kaplicy Trójcy Świętej na wózku inwalidzkim – podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum, które w ubiegłym roku z „Lubelskiego” zostało przekształcone w „Narodowe”.

Jak mówi dyrektor Mieczkowska w Muzeum zmieniło się właściwie wszystko. - Jedna z najważniejszych nowości to 300 mkw dodatkowej przestrzeni wystawienniczej, którą uzyskaliśmy bez zmiany obrysu budynku – zaznacza Katarzyna Mieczkowska. Przestrzeń powstała dzięki wydzieleniu nowej kondygnacji w miejscu, gdzie wcześniej mieściła się Galeria Malarstwa Polskiego.

Muzeum będzie prezentować siedem wystaw stałych. Są wśród nich m.in. znane już zwiedzającym Galeria Malarstwa Polskiego, archeologia i numizmaty czy militaria.

Muzeum Narodowe w Lublinie już po remoncie. Kiedy oficjalne otwarcie?

Nie zabraknie jednak także nowości. Jedna z nich, „Grupa Zamek i Awangarda”, ma stać się wizytówką Muzeum. Zobaczymy na niej prace m.in. Przemysława Zwolińskiego, ps. Sadlej czy Krzysztofa Kurzątkowskiego.

Wystawa „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej” zaprezentuje postaci marszałków i deputatów trybunalskich, a także osób z nimi związanych. Jako wyjątkowy - w sensie symbolicznym - obiekt w głównym miejscu wystawy znajduje się osnuty legendą „Stół z czarcią łapą”.

Wystawy będą teraz eksponowane inaczej.

- Będziemy prezentować sztukę w nowoczesny sposób. To jest europejski poziom – zaznacza Katarzyna Mieczkowska. - Wprowadziliśmy sporo multimediów. Nie jesteśmy muzeum narracyjnym jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego czy POLIN, więc wygląda to u nas inaczej, niż tam. My „gramy” głównie artefaktami, a multimedia pełnią funkcję „dopowiadania” do tego, co można zobaczyć – wyjaśnia dyrektor Muzeum.

W planach są dwie-trzy wystawy czasowe w roku. Mają być większe i trwać dłużej niż przed remontem.

Dorota Wawryniuk, kierownik Działu Marketingu Muzeum Narodowego w Lublinie poinformowała w środę, że otwarcie planowane jest na sobotę 6 marca. Oczywiście o ile planów nie zmienią wprowadzane przez rząd obostrzenia.

Na razie do końca miesiąca działanie muzeów jest dozwolone na terenie całego kraju. Jednak zgodnie z obwieszczoną w środę przez ministra zdrowia decyzją, od soboty m.in. muzea będą nieczynne w województwie warmińsko-mazurskim. Ten region, ze względu na duży wzrost zachorowań na COVID-19, został objęty „regionalnym lockdownem”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski