Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia

Anna Chlebus
Anna Chlebus
W środę (8 marca) w Belwederze w Warszawie ogłoszone zostały nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nich są żołnierze podziemia niepodległościowego z Lubelszczyzny - Wacław Czępiński ps. „Zbyszek”, Eugeniusz Lis ps. „Bystry” oraz Józef Kłyś ps. „Rejonowy”, „Woźniak".
  • Wacław Czępiński ps. „Zbyszek” od wiosny '42. walczył w AK. We wrześniu '44 ' został zmobilizowany do „ludowego” Wojska Polskiego, skąd miesiąc później zdezerterował i wrócił do Armii Krajowej. Po powojennym ujawnieniu się w październiku '45 wkrótce dołączył do zgrupowania „Zapory”, gdzie pełnił funkcję łącznika. W marcu '47 ujawnił się po raz drugi, a już w sierpniu tego roku został aresztowany. Po zwolnieniu z aresztu powrócił do współpracy ze strukturami podziemia. Wyrokiem z 24 maja '49 Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go na karę śmierci. Egzekucję przeprowadzono 9 sierpnia 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Jego szczątki zostały odnalezione w listopadzie 2021 podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia
IPN
  • Eugeniusz Lis ps. „Bystry” od maja '46 należał do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. W listopadzie '48 został aresztowany przez funkcjonariuszy PUBP oraz KP MO w Chełmie i przekazany do WUBP w Lublinie. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał „Bystrego” wyrokiem z 20 lipca 1949 r. na karę śmierci, którą wykonano 23 września 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Szczątki Eugeniusza Lisa odnaleziono w listopadzie 2020 podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia
IPN
  • Józef Kłyś ps. „Rejonowy”, „Woźniak” brał udział w wojnie obronnej w '39 pełniąc służbę w 24. Pułku Ułanów z Kraśnika. W połowie 1945 r. wstąpił do Komendy Powiatu NSZ-NZW Kraśnik, później zaś pełnił wówczas funkcję komendanta placówki w Wólce Ratajskiej. W kwietniu '47 ' ujawnił się, jednakże z obawy przed aresztowaniem powrócił do działalności konspiracyjnej, stając na czele nowego oddziału. Wyjechał pod fałszywym nazwiskiem na Górny Śląsk, gdzie zatrudnił się w kopalni. Późną jesienią '49 powrócił na Lubelszczyznę, by dalej walczyć. Zginął wraz ze swoim podkomendnym Stefanem Wojciechowskim „Mordką” w nocy z 12 na 13 listopada 1952 r. w Piłatce w pow. kraśnickim, w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB oraz MO. Szczątki Józefa Kłysia odnaleziono w listopadzie 2021 podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Znamy już nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy lubelskiego podziemia
IPN

Pogrzeb państwowy śp. Stefana Wojciechowskiego ps. „Mordka” i Józefa Kłysia ps. „Rejonowy” zorganizowany przez IPN w Lublinie odbędzie się w dniach 19–20 marca 2023 w Janowie Lubelskim.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie