Znamy zwycięzców 62. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego. Najlepszy Bartosz Zmarzlik, żużlowiec Platinum Motoru Lublin!

W piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 62. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego. Najlepszym sportowcem w 2023 roku został Bartosz Zmarzlik, żużlowiec Platinum Motoru Lublin. Uroczysta Gala z udziałem obecnych i byłych sportowców, trenerów, działaczy oraz władz samorządowych i sponsorów odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Najważniejszą częścią Gali było wyłonienie tradycyjnej dziesiątki najlepszych sportowców województwa lubelskiego. Kurier Lubelski wybiera laureatów od 1962 roku, co czyni ten wyjątkowy plebiscyt najstarszym i najbardziej prestiżowym w naszym regionie.

62. edycję Plebiscytu Sportowego wygrał Bartosz Zmarzlik. Dla żużlowca Platinum Motoru Lublin rok 2023 był złotym sezonem. Wystarczy wymienić złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski oraz czwarty tytuł indywidualnego mistrza świata. Bartosz Zmarzlik w ostatniej chwili musiał zrezygnować z przyjazdu do Lublina, ponieważ zatrzymały go sprawy rodzinne. W jego imieniu statuetkę i dyplom odebrał prezes Jakub Kępa.

Drugie miejsce zajęła Aleksandra Zięmborska, koszykarka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Zawodniczka w minionym roku również cieszyła ze zdobycia z drużyną tytułu mistrza Polski. Natomiast z reprezentacją Polski Zięmborska wywalczyła wicemistrzostwo świata do lat 23 w koszykówce 3x3.

Na najniższym stopniu plebiscytowego podium stanął kolejny żużlowiec Platinum Motoru, Fredrik Lindgren. Szwed był podstawowym zawodnikiem lubelskiej drużyny, a w cyklu Grand Prix do ostatnich zawodów ścigał Bartosza Zmarzlika. Lindgren ostatecznie został wicemistrzem świata.

Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Mirosław. Zawodniczka Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin w 2023 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata we wspinaczce na czas oraz wywalczyła olimpijską kwalifikację. Wygrywała zawody Pucharu Świata i pięć razy poprawiała własny rekord świata.

Piąta lokata przypadła Aleksandrze Piskorskiej, pływaczce AZS UMCS Lublin. 19-letnia zawodniczka miała niezwykle bogaty w medale rok. Złote krążki przywiozła z mistrzostw Polski oraz z Letniej Uniwersjady, na podium stawała także w mistrzostwach Europy do lat 23.

Szóste miejsce otrzymała przedstawicielka taekwon-do, Zuzanna Gadzała z MKS Lewart AGS. Zawodniczka klubu z Lubartowa na każdej ważnej imprezie zdobywała medale. Złote medale wywalczyła na mistrzostwach świata, Europy oraz Polski.

Siódmą lokatę zajął Michał Rozmys, lekkoatleta AZS UMCS Lublin. Specjalista w biegach średniodystansowych zdobył na mistrzostwach Polski złoto w biegu na 800m oraz srebro na 1500m. W halowych mistrzostwach kraju był niepokonany na dystansach 1500m i 3000m. Uczestniczył także w mistrzostwach świata.

Ósme miejsce zajęła Katarzyna Krawczyk. Zapaśniczka Cementu-Gryfa Chełm w 2023 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy oraz złoty mistrzostw Polski.

Dziewiąta była Magda Balsam, piłkarka ręczna MKS FunFloor Lublin. Czołowa zawodniczka polskiej superligi, ale i równie skuteczna w rozgrywkach europejskich. Balsam jest także podstawową szczypiornistką reprezentacji Polski.

Dziesiąta lokata przypadła Rafałowi Królowi, piłkarzowi Motoru Lublin. Kilka miesięcy temu cieszył się razem z kolegami z awansu do Fortuna 1. ligi, a jesienią lubelski zespół zasygnalizował gotowość walki o promocję do PKO Ekstraklasy.

Wybór finałowej dziesiątki jest najważniejszą częścią Plebiscytu Sportowego, ale w trakcie Gali wyróżniamy i nagradzamy w kilku dodatkowych kategoriach. Drużyną Roku zostały koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS. Zespół z Lublina w 2023 roku zdobył mistrzostwo Polski oraz Superpuchar Polski, a w rozgrywkach EuroCup awansował do najlepszej ósemki. Trenerem Roku został współautor sukcesów żużlowców Platinum Motoru Lublin – Maciej Kuciapa.

Po wręczeniu nagród i zakończeniu części oficjalnej Gali, zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek i wspólną zabawę. Tematów do rozmów nigdy nie brakuje, a Plebiscyt jest okazją do spotkania się ludzi sportu z różnych dyscyplin.

Więcej o finałowej Gali 62. Plebiscytu Sportowego oraz innych wyróżnieniach, które wręczyliśmy tego wieczoru, napiszemy wkrótce.

Partnerem jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!