Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurawie z Zamościa podróżują śladem hetmana. Podsumowanie projektu „Wędrówki Lubelskich Żurawi”

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Archiwum Poleskiego Parku Narodowego/Jarosław Kochnio
Żuraw jest symbolem Poleskiego Parku Narodowego. To właśnie w nim znajduje się największe lądowisko dla tych ptaków w regionie. Dzięki projektowi „Wędrówki Lubelskich Żurawi” wiemy więcej nie tylko o ich życiu w naszym kraju, ale także o ich losach po odlocie do ciepłych krajów.

Podsumowując 3. sezon projektu „Wędrówki Lubelskich Żurawi” jego realizator, Fundacja Dla Przyrody przypomina jak ważną rolę w ekosystemie naszego regionu pełnią żurawie. Pozyskane dane o lubelskich żurawiach umożliwią podjęcie działań na rzecz ochrony tych ptaków, które na Lubelszczyźnie wciąż gniazdują w tradycyjnych leśno-torfowiskowych siedliskach.

– Żuraw w ekosystemie jest czasem postrzegany przez rolników jako szkodnik, ale chociaż czasem zdarza mu się zjeść rybkę ze stawu to zazwyczaj żywi się częściami roślin i ziarnami. Niestety zdarza się, że duże stada żurawi mogą poczynić szkody w uprawach zbóż – mówi Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego.

Monitorowanie zachowań żurawi jest możliwe dzięki wykorzystaniu nadajników GPS/GSM, które zbierają dane o lokalizacji ptaka w dowolnym zakątku świata. Obecnie 7 żurawi posiada nadajniki, docelowo ma być to minimum 15 ptaków.

– Nasze żurawie powinny lecieć np. w basen Morza Śródziemnego. Dzięki nadajnikom wiemy, że niektóre z nich obierają kierunek jaki ponad 500 lat temu obrał Jan Zamoyski, gdy został rektorem uniwersytetu w Padwie i nasze zamojskie żurawie często lądują w tej okolicy, w Dolinie Padu, gdzie odpoczywają, po czym lecą dalej. Niektóre dolatują do Francji, a niektóre lądują dopiero pod Madrytem – mówi Grzegorz Grzywaczewski z Wydziału Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Żuraw jest gatunkiem parasolowym, czyli jego ochrona wymaga również ochrony środowiska, które jest mu niezbędne do życia.

– Chroniąc żurawie chronimy środowisko. Żuraw wybiera miejsca bezpieczne, gdzie ma dostęp do wody. W dalszych etapach projektu istotne jest znalezienie sposoby jak w niektórych miejscach utrzymać środowiska wodne, a co za tym idzie utrzymać populację żurawia – podkreślają realizatorzy projektu.

Partnerami przedsięwzięcia jest wiele instytucji, m.in. Urząd Marszałkowski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. i Poleski Park Narodowy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski