Julia Hartwig, którą Czesław Miłosz nazwał „poetką wykwintną", urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Mieszkała tu m.in. przy ul. Staszica i Narutowicza, z kolei w podwórku pomiędzy ul. Peowiaków (dawniej Szpitalna) i Narutowicza znajdował się legendarny zakład fotograficzny rodziny Hartwigów, założony przez Ludwika, a później prowadzony przez Edwarda Hartwiga.
W Lublinie Julia Hartwig ukończyła szkołę podstawową i Gimnazjum im. Unii Lubelskiej, gdzie w 1939 roku zdała maturę. Później studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Warszawskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Po zakończeniu II wojny światowej przeniosła się do Warszawy, jednak silna więź z rodzinnym miastem przetrwała - poetka wielokrotnie powracała do Lublina i Lublin wielokrotnie powracał w jej twórczości. Poświęciła rodzinnemu miastu wiele utworów poetyckich i esejów. Wśród tych najbardziej znanych i najczęściej cytowanych można wymienić: „Elegię lubelską”, Niepotrzebne skreślić”, „Przywołanie”, „Na cześć moich braci”, „Pamięci W.”, „Siostra”, „Odwiedziny”, „Pamięci Czechowicza”, „Koleżanki”, :W drodze”, ”Lublin 1946”, „Victoria”, „Powrót do domu dzieciństwa” oraz wiersz *** [Mówi akacja z dzieciństwa].
W 2009 roku Julia Hartwig została oznaczona Honorowym Obywatelstwem Miasta Lublina, jest także laureatką lubelskiej nagrody „Kamień”.
W ramach wydarzeń jubileuszowych Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zaplanował m.in. audycję internetową z cyklu „Opowieści z Bramy: W objęciach świata. O życiu i twórczości Julii Hartwig”, uroczysty spacer śladami poetki po Lublinie, otwarcie wystawy „Hartwig: Miasto niezapomniane”, połączone z prezentacją twórczości i premierą publikacji „Miasto niezapomniane. Lublin Julii Hartwig”, twórcze spotkania i rozmowy, a także niedzielne nabożeństwo w intencji Julii Hartwig, Artura Międzyrzeckiego oraz rodzin Hartwigów i Międzyrzeckich w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Podwale.
Oprócz tego zostanie wydany numer specjalny czasopisma PA.RA w całości poświęcony poetce, tom większy Julii Hartwig „Koleżanki i inne wiersze lubelskie”, tom z tekstami prozatorskimi „Miasto niezapomniane. Lublin Julii Hartwig”, na ścianie przy przy ul. Kowalskiej 3 zostanie odnowiony mural z wierszem „Koleżanki”, a fragmenty wiersza „Elegia lubelska” będzie można odnaleźć na podstopniach schodów w Zaułku Władysława Panasa, na ul. Żmigród, ul. Niecałej, ul. Kompozytorów Polskich, ul. Jana Pawła II i ul. Hryniewieckiego.
Z kolei w sobotę o g. 15 z ulicy ul. Kowalskiej przy Zaułku Hartwigów wystartuje wycieczka rowerowa szlakiem poetki pod opieką rowerowego Przewodnika Inspiracji.
– Trasa będzie biegła wybranymi uliczkami obrzeży Starego Miasta i centrum Lublina oraz drogami rowerowymi w dolinie Bystrzycy i Czechówki (w ramach dzielnic - Czechów, Kalinowszczyzna, Wieniawa, Bronowice, Za Cukrownią). Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z Julią Hartwig oraz placówki kultury (śródmiejskie Domy Kultury, Centrum Kultury, Dom Słów i CSK), obok których z pomocą roweru towarowego odbędzie się krótka prezentacja materiałów informacyjnych nt. Rodziny Hartwigów oraz krótka głośna lektura wybranych wierszy poetki – podają organizatorzy.
Udział w wydarzeniach jubileuszowych jest bezpłatny, jednak ze względu na przewidziany limit miejsc na wycieczkę rowerową obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji i szczegółowy program obchodów na stronie Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.
- Tak z woj. lubelskiego śmieją się internauci! Zobacz najlepsze MEMY
- Tak kibice bawili się na sobotnim turnieju Grand Prix w Lublinie
- W tych miejscach Lublina może być niebezpiecznie. Zwłaszcza po zmroku!
- Pątnicy dotarli do Chodla. Zobacz obszerną fotorelację z pierwszego dnia wędrówki
- Najważniejsza arteria dzielnicy Dziesiąta w Lublinie. Zobacz unikalne zdjęcia