Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16 września - Światowy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Sprawdź, gdzie w Lublinie możesz się zarejestrować

Julia Zdunek
David Mark
Znalezienie „genetycznego bliźniaka” to często jedyna szansa na uratowanie życia chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi oraz zapobieganie nawrotom. Niestety, co piąty chory nie znajduje dawcy.

16 września obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Im większa jest baza zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku kostnego, tym większa szansa dla chorego na całkowite wyleczenie i zapobieganie nawrotom choroby. Jednak według fundacji DKMS (międzynarodowego centrum dawców szpiku kostnego), nadal co piąty chory nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”.

- Zdiagnozowano moją chorobę w listopadzie 2022 r. Zostałam przyjęta na oddział hematologiczny i od tego czasu zaczęło się moje intensywne leczenie. Dopiero teraz widzę, jak ważne jest oddawanie krwi. Na oddziałach hematologii wszyscy pacjenci potrzebują jej do utrzymania wyników na odpowiednim poziomie. Reguluje się je właśnie poprzez przetoczenia. Skutki poważnych spadków krwi potrafią być od razu odczuwalne – to skrajne osłabienie, wszelakie drobne krwawienia i siniaki, problemy z krzepnięciem krwi – opowiada Ola, studentka matematyki pochodząca z Lublina.

- Przy samej białaczce pojawia się także kwestia szukania dawców szpiku lub komórek macierzystych. Zapisanie się do bazy DKMS-u bardzo pomaga zwiększyć szansę na znalezienie kompatybilnych osób pod przeszczep dla chorych – jedynie w przypadku rodzeństwa szansa na zgodność jest większa i wynosi 20%. Szukanie „na oślep” wśród przyjaciół byłoby szalenie mało skuteczne – wyjaśnia.

Jaki jest cel przeszczepu szpiku i komórek macierzystych?

- Głównym celem jest doprowadzenie do całkowitego wyleczenia białaczki i zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotów choroby. Bez przeszczepu ryzyko nawrotów jest często bardzo duże. Szpik wykorzystywany jest także do leczenia innych nowotworów i chorób krwi. Pozwala wtedy także wydłużyć życie pacjenta, co dla poszczególnych osób jest niesamowitym darem – mówi Ola.

- Warto przy tym pamiętać, że wpisanie się do bazy DKMS nie jest równoznaczne z oddaniem szpiku w przyszłości. Często potrzeba dotyczy oddania komórek macierzystych, które są wyciągane z samej krwi. To jedna i ta sama baza.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może zostać każda pełnoletnia, zdrowa osoba, która zarejestruje się w wybranym punkcie. Przeciwwskazaniem są choroby takie jak cukrzyca, astma, choroby autoimmunologiczne, wirusowe zapalenie wątroby typu B, czy nowotwory. Więcej informacji na temat na stronie RCKiK Lublin.

Jak można zapisać się do bazy potencjalnych dawców?

Aby oddać szpik w Lublinie, udaj się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8. Możesz też wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej DKMS-u i zamówić pakiet do domu. Pobierz wymaz patyczkami z wewnętrznej części policzka i odeślij. Możesz też oddać próbki krwi w RCKiK. Teraz już jesteś w bazie potencjalnych dawców szpiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski