MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25-lecie Dworu Anna. Staropolska biesiada z tańcami i nalewkami w tle

Patronat
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Historia tego dworu i samej osady sięga płowy XV stulecia. Wieś Jakubowice Konińskie została założona w połowie wieku przez Jakuba Konińskiego herbu Rawic. Przez wieki rezydencja przechodziła momenty stabilizacji i świetności. W XX wieku pozostały po niej jedynie ruiny. Na przełomie XX i XXI wieku, dzięki nowym właścicielom, posiadłość weszła w nową „złotą erę”.

Dwór Anna w Jakubowicach konińskich obchodzi właśnie 25-lecie działalności. Z tej okazji 7 czerwca odbędzie się wielka gala połączona z XVI Ogólnopolskim Turniejem Kuchni Kresowej i Nalewek „Dworu Anna”. Na wydarzenie zapraszają Anna i Kazimierz Gajkowie wraz z rodziną. Gospodarze spodziewają się, podobnie jak w ubiegłych latach, blisko 800 gości ze świata polityki, nauki, kultury i sztuki oraz biznesu z Lubelszczyzny i z całej Polski. Tradycyjnie, wydarzenie uświetnią swoją obecnością członkowie Bractwa Kurkowego, którzy przybędą tu z całej Polski.

Turniej nalewek. Polska tradycja w sercu Lubelszczyzny

Sam Turniej Kuchni Kresowej i Nalewek stał się już regionalnym wydarzeniem, znanym w całej Polsce. Głównym jego celem jest powrót do tradycji naszych przodków, przypomnienie dawnej atmosfery i smaków, ale także promocja województwa lubelskiego na terenie całego kraju.

- Produkcja nalewek to polska tradycja. Tworzono je zarówno w bogatych dworach jak i w ubogich domach. Organizowany przez nas Turniej był jednym z pierwszych w Polsce. Wszystko zaczęło się od miodówki, którą robiła moja żona, ponieważ zawsze ładniej ugościć kogoś nie wódką ani koniakiem, tylko własną nalewką. Początkowo do Turnieju zgłaszało się około dwudziestu do trzydziestu uczestników. Rekordowy rok przyniósł nam aż sto czterdzieści nalewek. W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono około 120 dań i nalewek. Co roku w jury zasiadają osoby związane kulinariami, osoby ze świata sztuki, polityki i biznesu – tłumaczy Kazimierz Gajek.

Jak podkreślają gospodarze, w tym roku Turniej jest wyjątkowym dodatkiem do wydarzenia głównego, którą będzie staropolska biesiada z tańcami i nalewkami w tle, czyli 25 lecia Dworu Anna.

Historia Dworu Anna

Historia dworu sięga połowy XV wieku i warto ją tu przytoczyć, ponieważ dzisiejszy wygląd i działalność rezydencji są nierozerwalnie związane jego dziejami i kultywowanymi przez wieki tradycjami.

„Dwór Anna jest unikalnym przykładem gotycko-renesansowej „budowli rezydencyjnej” z pierwszej połowy XV wieku (Rejestr Zabytków woj. lubelskiego nr A/352). Najdawniejsze doniesienia o szlacheckiej siedzibie Konińskich położonej nad rzeką Ciemięgą w powiecie lubelskim, w diecezji krakowskiej, pochodzą z połowy XV wieku. Pojawiają się między innymi na kartach dzieła Jana Długosza „Liber beneficiorum diocessis”, zaświadczają o tym, że wieś Jakubowice Konińskie została założona w połowie wieku przez Jakuba Konińskiego herbu Rawic, stając się przez blisko 100 lat historyczną siedzibą rodu. W połowie XVI wieku, przez małżeństwo Anny z Konińskich z Jerzym z Witowic Czernym, Stolnikiem Lubelskim, Jakubowice przechodzą we władanie rodziny Czernych (Czarnych). W rękach tejże rodziny pozostają do połowy XVII w. Według tradycji funkcjonował tu w owym czasie zbór ariański.” - czytamy na stronie Dworu Anna.

Od połowy XVII w. nowymi właścicielami Jakubowic stają się Bełżeccy. Pod koniec XVII w. posiadłość jakubowicka wraz z dworem zostaje zakupiona przez rodzinę Łosiów z Grodkowa. W ich rękach Jakubowice pozostają przez ponad 100 lat, przeżywając swój „złoty wiek”. Wówczas rezydencja zostaje przebudowana z budowli dworskiej o charakterze obronnym na budowlę rezydencyjną z ogrodami typu „włoskiego”. W kolejnych latach następni właściciele przebudowują dwór i nadają rezydencji klasycystyczny wygląd.

Druga połowa XX wieku okazuje się dla posiadłości niesprzyjająca. Początkowo właścicielami jest rodzina Gawlikowskich, od których w 1928 roku dwór wraz z parkiem, sadem i folwarkiem nabywają Jan i Maria Szewczykowie. Do 1966 roku mieszkają tu ich spadkobiercy. W roku 1966 dochodzi do pożaru, który niszczy historyczną budowlę.

„W 1985 roku zabytkową ruinę wraz z otaczającym terenem nabywa od rodziny Szewczyków Wiesław Trumiński. Odbudowuje dwór zgodnie z jego dawnym mieszkalnym przeznaczeniem. Wznosi także budynek oficynowy na istniejącym fundamencie dawnej kuchni dworskiej oraz ogrodzenie murowane i bramy wjazdowe.” - czytamy w historii Dworu Anna.

Nowy „złoty wiek”

W 1997 roku dwór odkupują dzisiejsi właściciele. Przywracają oni w pełni zabytkowy charakter bryły budynku oraz wnętrz, z gotyckimi piwnicami i reprezentacyjnym salonem na piętrze. Odtworzone zostały również renesansowe „ogrody włoskie”.

- Remont trwał dwa lata, a Dwór dla gości otworzyliśmy drugiego czerwca dwadzieścia pięć lat temu. Od tamtej pory trwa nasza przygoda z Dworem Anna. W międzyczasie, obok przyjmowania gości, wprowadziliśmy Turniej Nalewek i Ogólnopolskie Dożynki Rybackie – mówi Kazimierz Gajek.

Od tego czasu obiekt pełni funkcję pensjonatowo-restauracyjną Sama nazwa dworu nawiązuje do jego historii, ale nie tylko...

- Gdy rozpoczynaliśmy naszą działalność musieliśmy wybrać imię dla dworu. Powinno być historyczne i wywodzić się od jego właściciela, czyli Jakuba Konińskiego. My jednak doszliśmy do wniosku, że pięknie będzie brzmiał Dwór Anna, i będzie miał swoją księżniczkę Annę, moją żonę – wspominał Kazimierz Gajek, podczas 15-lecia istnienia Dworu.

Dziś, jak podkreślają właściciele, posiadłość weszła w nowy „złoty wiek”, co potwierdza zbliżająca się uroczystość, która rozsławiła Jakubowice Konińskie w całej Polsce.

Wielka gala z ważnym akcentem charytatywnym

W programie 25-lecia Dworu Anna zaplanowano między innymi wystawę malarstwa artystki Jolanty Opolskiej, pokaz mody Renaty Chmielewskiej i Zbigniewa Pakuły w ogrodach dworskich, występ Krzysztofa Prusika i staropolską biesiadę z tańcami i nalewkami w tle.

Niezwykle ważnym akcentem, który stał się tradycją Dworu Anna, będzie zbiórka datków na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia, którą poprowadzą Małgorzata Siennicka oraz Ewa Jakubiec – Miss Polonia 2023.

- Z okazji jubileuszu wydaliśmy album obrazujący historię i teraźniejszość Dworu Anna. Będzie go można kupić podczas uroczystości. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony dla Hospicjum im. Małego Księcia – zapowiada Kazimierz Gajek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski