Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 pytań bez odpowiedzi i trzy tomy akt nieprawidłowości. Samowola w marszałkowskich instytucjach kultury?

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Zarzuty stawiane dyrektorkom Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej oraz bierność zarządu województwa spowodowały, że pracownicy tych instytucji zwrócili się o pomoc do komisji rewizyjnej sejmiku województwa. – Zarząd nie panuje nad podległymi mu instytucjami kultury – mówiła przewodnicząca komisji Bożena Lisowska (KO).

Fakt, że temat problemów z jakimi borykają się pracownicy w Teatrze Muzycznym i Filharmonii Lubelskiej został podniesiony na forum komisji jest wprost konsekwencją zamieszania związanego z fuzją trzech instytucji i kultury i powstania opery. To, że wewnątrz tych instytucji nie dzieje się dobrze radni usłyszeli podczas ostatniej sesji sejmiku.

Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji rewizyjnej pojawił się przewodniczący NSZZ „Solidarność” Filharmonii Lubelskiej, Dariusz Dąbrowski wnosząc zastrzeżenia do kontroli, która na przełomie marca i kwietnia tego roku była przeprowadzana w filharmonii przez urzędników marszałkowskich. O taką kontrolę wnioskowała „Solidarność” formułując wobec p.o. dyrektora Zuzanny Dziedzic wiele zarzutów, z których głównym było dyscyplinarne i bezprawne zwolnienie z pracy byłego dyr. FL i jej pierwszego dyrygenta, Wojciecha Rodka (Dziedzic zwolniła Rodka, mimo iż ten w tym czasie był członkiem zakładowej Solidarności i pozostawał pod jej ochroną – red.). Oprócz tego związkowcy w piśmie do zarządu województwa wskazywali inne powody, w tym m.in.: zatrudnianie pracowników bez postępowań konkursowych wymaganych regulaminem pracy, czy też wprowadzenie w życie zmian w regulaminie wynagradzania bez koniecznej opinii NSZZ „Solidarność”.

– Zadaliśmy prawie 40 pytań, a najbardziej bulwersujące jest to, że nie dostaliśmy odpowiedzi na żadne z nich. Zamiast tego kontrola przedstawiła działalność artystyczną, m.in. koncertów, które się odbyły. Po co więc ta kontrola była? – pytał Dariusz Dąbrowski. Z jego słów wynika, że podobne działania Urzędu Marszałkowskiego to nie wyjątek, ale reguła. – Zwracaliśmy się z wieloma pismami do urzędu, ale zawsze otrzymywaliśmy informacje, które były opiniami pani Dziedzic, nigdy natomiast nie dostaliśmy oceny i opinii urzędu. To przypomina zabawę, a to są poważne sprawy – stwierdzał Dąbrowski.

– Tu są opinie naszego związku, wszystkie nieprawidłowości na czele z szykanowaniem i przekroczeniem dyscypliny finansów publicznych w Teatrze Muzycznym – mówił z kolei Piotr Kociubowski ze Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych wskazując na trzy tomy akt, które łącznie liczą 600 stron. Stos dokumentów trafił na ręce członków komisji rewizyjnej. – Za to wszystko pani Lendzion dostała nagrodę, bo została powołana na drugą kadencję bez konkursu – ironizował Kociubowski. Odwoływał się przy tym do semantyki partyjnej. – Zróbcie tak, żeby było prawo i sprawiedliwość, bo nazwa do czegoś zobowiązuje. Że też do takich rzeczy dochodzi w instytucji, która jest tak blisko Urzędu Marszałkowskiego – zaznaczał.
Z tego co mówił wynikało, że problemem w Teatrze Muzycznym są też zarobki. – Koledzy zarabiają najniższą krajową, 3,5 tys. brutto i myślą o tym, żeby się przebranżowić po tylu latach ćwiczeń. To jest porażka, nie tyle nasza, co Urzędu Marszałkowskiego – zaznaczył Piotr Kociubowski. – Bardzo panu dziękuje, że pan przybliżył problem. Mam nadzieję, że zarząd będzie nad tym pracował – zareagowała na jego słowa radna PiS, Barbara Barszczewska.

- Widać, że zarząd źle zarządza podległymi mu instytucjami. Gdzie jest teraz odpowiedzialny za kulturę członek zarządu Bartłomiej Bałaban? Biega po korytarzach, ale tu nie przychodzi. Gdzie jest odpowiedzialność. Przecież zarząd bierze pieniądze żeby nie doprowadzać do takich kryzysowych sytuacji – wskazywała Bożena Lisowska.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski