Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

400. operacja przy użyciu robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

OPRAC.: Anna Paszkowska
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została przeprowadzona 400. operacja przy użyciu robota da Vinci. Sprzęt oraz umiejętności lekarzy pozwalają na dynamiczny rozwój Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej.

Robot da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej

– Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że przy pomocy najwyższej jakości sprzętu medycznego rośnie liczba i zakres wykonywanych operacji. Samorząd Województwa Lubelskiego chciał, aby największa placówka medyczna w regionie świadczyła usługi dla pacjentów na najwyższym poziomie i zapewniła pacjentom dostęp do wysokospecjalistycznych urządzeń, stąd pomysł na zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przy użyciu robota da Vinci, wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy i stany przedrakowe szyjki macicy). W planach jest prowadzenie zabiegów sprzętem w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

– W porównaniu do chirurgii tradycyjnej przeprowadzenie operacji z użyciem robota przynosi pacjentowi szereg korzyści. Jest to przede wszystkim znaczne zmniejszenie dolegliwości po operacji, skrócenie czasu hospitalizacji nawet o kilka dni w stosunku do tradycyjnej chirurgii, a także mniej podanych leków przeciwbólowych. Wykorzystywane narzędzia robotyczne zmniejszają również urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych – mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, który przeprowadził w szpitalu przy al. Kraśnickiej 400. zabieg z użyciem robota da Vinci.

Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia trwa kilka miesięcy. Chirurg dr n. med. Jerzy Draus, przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci.

Nowoczesny sprzęt i zespół wykwalifikowanych lekarzy przyczynił się do otwarcia w szpitalu przy al. Kraśnickiej Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej. Jego celem jest działalność lecznicza oraz dydaktyczna.

– Choć powstaliśmy dopiero kilka miesięcy temu, obserwujemy duże zainteresowanie środowiska lekarskiego naszą działalnością. Obecność proktorów oraz nowoczesnego zaplecza dydaktycznego sprawia, że Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej jest ośrodkiem spełniającym warunki niezbędne do prowadzenia szkoleń z zasad świadomego i bezpiecznego korzystania oraz stosowania operacyjnych systemów robotycznych – mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski