18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat lubelskiego Chemika i Spożywczaka (ZDJĘCIA)

KOS
Lata 80., lekcje w szkole spożywczej
Lata 80., lekcje w szkole spożywczej archiwum szkoły
Jedni pamiętają wojnę pokoleń o szkolne tarcze i długie włosy u chłopców. Inni wybuchy na zajęciach laboratoryjnych. Są też tacy, którym najbardziej w pamięci utkwił znakomity matematyk tłumaczący ten przedmiot aż do skutku. Wszyscy będą mieli dziś 15 bm. znakomitą okazję do odświeżenia wspomnień i odkurzenia starych zdjęć. Ta okazja to 70-lecie ich dawnej szkoły.

Choć jubileusz jest jeden, historia ZSChiPS to tak naprawdę dzieje dwóch placówek - zespołu szkół chemicznych i zespołu szkół spożywczych.

Jako pierwszy wystartował "Chemik". Zaczynał 28 września 1941 r. jako Prywatna Szkoła Chemiczna. Szkoły spożywcze są trochę młodsze - ich korzenie sięgają 1950 r. Ten rok to również ważna data dla szkół chemicznych. Przeprowadziły się wtedy do nowego budynku przy Al. Racławickich (szkoła mieści się tam do dnia dzisiejszego). W 1962 r. wprowadziły się do niego szkoły spożywcze. Obydwie placówki zostały połączone w jeden zespół dopiero w 2005 r.

- Obie szkoły przez lata cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów - mówi Marek Szymański, obecny dyrektor ZSChiPS. - Słynęły z wysokiego poziomu nauczania, zwłaszcza szkoły chemiczne.

Prof. Zdzisław Targoński, były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, absolwent Technikum Chemicznego (matura 1966): - Z perspektywy dnia dzisiejszego uważam, że technikum dobrze przygotowało nas do dalszej nauki czy też pracy - wspomina w książce wydanej z okazji jubileuszu ZSChiPS.

Prof. Stanisław Chibowski, naukę w technikum rozpoczynał w 1961 r. : - Jako młodzi ludzie byliśmy czasami niesforni i zdarzały nam się sytuacje dla nas zabawne, choć nie zawsze zabawne dla nauczycieli - opowiada.

Jakie? Rektor UMCS wspomina np. sposoby na obejście obowiązku noszenia tarczy szkolnej: - Brak tarczy na rękawie kurtki czy marynarki pokonywaliśmy poprzez "dyżurną" kurtkę, która krążyła wielokrotnie przy wejściu - mówi.

Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyr. Wydz. Oświaty Urzędu Miasta, również po Technikum Chemicznym, chętnie zgadza się na rozmowę o swoich szkolnych czasach. Ale pod jednym warunkiem. - Nie zdradzę, kiedy ją kończyłam - śmieje się. - Jedno wiem na pewno: ta szkoła przygotowała mnie nie tylko do studiów chemicznych. Miałam w niej szansę również na rozwinięcie zdolności, które są mi potrzebne na moim obecnym stanowisku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski