Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Al. Racławickie. Po sześciu miesiącach prac wykonano 40 proc. robót. Do zakończenia inwestycji zostało nieco ponad siedem miesięcy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Sześć miesięcy minęło od rozpoczęcia prac przy przebudowie Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego. Inwestycja jest zaawansowana w 40 proc. Do przebudowy idą prawie 4 kilometry ulic i chodników. Miasto wydało już ponad 40 ze 103 milionów, które trafią na sfinansowanie robót.

– Widać już pierwsze efekty sześciomiesięcznych prac. Jestem pewny, że finalnie inwestycja zachwyci nie tylko funkcjonalnie, ale także swoim walorem estetycznym – przekonuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Chodzi o przebudowę Al. Racławickich oraz ulic Lipowej i Poniatowskiego. Roboty ruszyły w drugiej połowie kwietnia. Trwają dokładnie od pół roku.

- Zakończono już prace na al. Długosza, ul. Legionowej oraz na fragmencie Al. Racławickich - od ul. Łopacińskiego do ul. Poniatowskiego. Łącznie na tych ulicach wykonano 375 metrów nowej nawierzchni – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Docelowo przebudowanych ma być prawie 3,9 km ulic i chodników oraz 4 km ścieżek rowerowych.

- Wraz z ponownym otwarciem ulic po przebudowie, do użytkowania oddanych zostanie 13 sygnalizacji świetlnych, w tym trzy nowe na ulicach Grottgera, Rowerowej oraz Puławskiej. Docelowo powstanie ponad 6 km nowej kanalizacji deszczowej – opisuje Góźdź. I dodaje: - Obecnie wykonano już blisko 4000 metrów kanałów. Z kolei kompletna sieć gazowa wynosi ponad 2 km i jest już ukończona.

Roboty trwają na 90 proc. ulic przeznaczonych do przebudowy. Kierowców wkrótce czekają zmiany w ruchu. Do końca października ma być wykonana podbudowa i warstwa wiążąca na Krakowskim Przedmieściu (odcinek od ul. Wieniawskiej do Al. Racławickich). Jezdnia zostanie otworzona dla ruchu. Ale będą mogły z niej korzystać tylko autobusy i trolejbusy. Dla pozostałych pojazdów dalej będą obowiązywać objazdy.

Jeszcze przed zimą ma wrócić ruch okrężny na rondo Honorowych Krwiodawców.
- Pomimo epidemii COVID-19 i związanych z tym trudności w dostępie do materiałów i komponentów, do końca roku, zgodnie z założeniami harmonogramu inwestycji, realizacja zadań będzie zaawansowana w blisko 60 procentach – zapowiada Góźdź.
Wykonawca musi się śpieszyć. Na dokończenie robót zostało mu nieco ponad siedem miesięcy. Finał przebudowy ma nastąpić w czerwcu 2021 r.

Koszt robót to 103 mln zł, przy czym 85 proc,. wydatków pokryje dofinansowanie z funduszy UE.

Co już zrobiono?

Aleje Racławickie

Gotowa jest już infrastruktura gazowa. Na odcinku od Centrum Spotkania Kultur do ul. Puławskiej wybudowano 1,6 km gazociągu.
Na ukończeniu są prace przy kanalizacji deszczowej.

- Jest ona już wybudowana w ponad 80 procentach. Na Al. Racławickich powstaje zbiornik w rejonie ronda Honorowych Krwiodawców o długości 170 metrów. Przyjmie on 140 tys. litrów wody, która będzie odprowadzana do Czechówki, przez al. Sikorskiego – precyzuje Góźdź.

Trwają prace przy nawierzchni. W przypadku jezdni ich zaawansowanie to 35 proc., dla chodników jest wyższe i sięga 40 proc.
Wzdłuż Al. Racławickich powstają ścieżki rowerowe. Wykonano do tej pory 30 proc. ich podbudowy. Na niektórych fragmentach rozpoczęto układanie nawierzchni bitumicznej (chodzi o warstwy wiążące).

- Prace drogowe obejmują również swoim zakresem zatoki przystankowe. Te zlokalizowane przy KUL-u, Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji oraz Szpitalu Wojskowym zyskały już nowe betonowe nawierzchnie. W obrębie przystanków trwają jeszcze drobne prace brukarskie – dodaje Góźdź.

Wymieniana jest trakcja trolejbusowa. W miejscu zdemontowanej sieci wykonano 94 fundamenty pod nową trakcję oraz ustawiono już 70 słupów trakcyjnych. Docelowo ma ich być 190.

Wymieniane jest oświetlenie uliczne

Ulica Lipowa

- Na ulicy usunięto wszelkie kolizje, w tym przebudowano gaz, kanalizację sanitarną, kable energetyczne i wodociąg – relacjonuje Góźdź.

Gotowy jest 3-elementowy zbiornik wodny o pojemności blisko 600 tys. litrów (najdłuższa krawędź ma 168 m). Zbiornik będzie gromadził wodę z Al. Racławickich od ul. Poniatowskiego w stronę ul. Lipowej i Krakowskiego Przedmieścia. Następnie zostanie ona odprowadzona do Czechówki (przez Poniatowskiego) oraz Bystrzycy (przez ul. Lipową i Piłsudskiego).

- Z powodu podpalenia zbiornika na ul. Lipowej, które miało miejsce w pierwszej połowie września, konieczne jest przeprowadzenie prac naprawczych. Będą one polegały na wymianie uszkodzonych części zbiornika - środkowej studni wraz z dochodzącymi do niej rurami – przypomina Góźdź.

Gotowa jest już kanalizacja deszczowa do wysokości ul. Okopowej. W 75 proc. wykonano podbudowę nowej jezdni oraz ułożono warstwę wiążącą. Po stronie ul. Sądowej ustawiono już krawężniki i zaczęła się budową chodników.

- Aktualnie drogowcy budują studnię pod sygnalizację świetlną i fundamenty pod trakcję trolejbusową – mówi Góźdź.

Rondo Honorowych Krwiodawców

Prace wykonano już na połowie ronda. Gotowa jest tam kanalizacja deszczowa i rury osłonowe pod sygnalizację świetlną. Stanęło także 10 słupów trakcyjnych.

Powstała podbudowa pod ścieżkę rowerową i chodnik, ułożono krawężniki oraz podbudowę bitumiczną i warstwę wiążącą nawierzchni ulic.

- Aktualnie roboty drogowe trwają na III ćwiartce i są kluczowe z punktu widzenia przebudowy całego ronda. Obejmują one powstanie uzbrojenia podziemnego w postaci zbiornika retencyjnego i kanalizacji deszczowej. Zbiornik na deszczówkę pomieści 143 tys. litrów wody – podkreśla Góźdź.

Trwa budowanie sygnalizacji świetlnej i trakcji trolejbusowej. Na al. Sikorskiego i al. Warszawskiej wykonano już oświetlenie na docelowych słupach. Stan zaawansowania prac oznacza, że wkrótce nastąpi istotna zmiana w organizacji ruchu.

- Harmonogram prac zakłada przywrócenie podstawowej funkcji ronda, czyli ruchu okrężnego przed okresem zimowym – mówi Góźdź.

Ulice Poniatowskiego, Popiełuszki i Spadochroniarzy

W miejsce wyburzonego pustostanu na ul. Poniatowskiego wybudowano gazociąg. - Stanowi on najważniejszy przepływ gazu, który będzie podłączony do centralnej rozdzielni zlokalizowanej w okolicy wiaduktu – informuje Góźdź.

Budowa kanalizacji deszczowej jest zaawansowana w 80 proc. - Zwieńczeniem tych robót będzie wybudowanie separatorów i zbiornika w rejonie estakady. Od ul. Poniatowskiego w stronę Popiełuszki budowana jest kanalizacja deszczowa, która usprawni odpływ wód opadowych z terenu usytuowanego poniżej poziomu ulicy – wyjaśnia Góźdź.

Wykonano wschodnią jezdnię ul. Poniatowskiego o długości 200 m (wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem oraz zatoką autobusową). Gotowa jest też druga strona ulicy - nowy odcinek ma długość 100 m.

Na ul. Popiełuszki, na odcinku w stronę al. Długosza, wykonana jest już nawierzchnia do warstwy wiążącej wraz z chodnikami. Wylano też część fundamentów pod sygnalizację świetlną. Trwają roboty na odcinku w kierunku ul. Junoszy. Obejmują fragment o długości ok. 100 m.

- Na ul. Spadochroniarzy wykonano kanał deszczowy i na połowie jezdni, od strony Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, gotowa jest również podbudowa nowej nawierzchni. Drugą stroną ulicy dopuszczony jest ruch tylko i wyłącznie dla karetek – opisuje Góźdź.

Na finiszu są prace związane z wykonaniem podbudowy i warstwy wiążącej na Krakowskim Przedmieściu na odcinku od ul. Wieniawskiej do skrzyżowania z Al. Racławickimi. Powinny się one zakończyć w przyszłym tygodniu. - Wówczas przywrócony zostanie ruch tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej. Jadąc od strony ul. 3 Maja będą one mogły przejechać na wprost w kierunku ronda Honorowych Krwiodawców oraz skręcić w lewo w ul. Lipową – zapowiada Góźdź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski