Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia czeka na oferty od producentów śmigłowców. W tym od PZL-Świdnik

Piotr Nowak
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Trzy przedsiębiorstwa odebrały zaproszenia do złożenia ofert ostatecznych – informuje Inspektorat Uzbrojenia. Wśród nich jest PZL-Świdnik.

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej prowadzi dwa przetargi na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. Pierwszy dotyczy zakupu śmigłowców: bojowego, poszukiwania i ratownictwa w wersji CSAR oraz CSAR SOF, który ma być wykorzystywany przez wojska specjalne. W drugim przetargu chodzi o śmigłowce ZOP (do zwalczania okrętów podwodnych).

Postępowanie rozpoczęto w lutym. Od maja trwają negocjacje z producentami. W piątek zaproszenia do złożenia ofert ostatecznych odebrały: konsorcjum PZL z Mielca i Sikorsky Aircraft Corporations, konsorcjum Airbus Helicopters z Heli Invest z Warszawy oraz WSK „PZL-Świdnik”, którego właścicielem jest włosko-brytyjska grupa Leonardo. W tym przetargu armia planuje zakup ośmiu śmigłowców. – Zobaczymy, która z nich otrzyma zamówienie. Możliwy jest także podział tej oferty dla więcej niż jednego przedsiębiorstwa – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas piątkowej rozmowy na antenie TVP.

Inspektorat Uzbrojenia prowadzi jeszcze jedno postępowanie na zakup śmigłowców. Również chodzi o osiem maszyn, ale w tym wypadku mają one zostać dostosowane do zwalczania okrętów podwodnych i wyposażone w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Oferty wstępne złożyły dwie firmy – Airbus Helicopters i WSK „PZL-Świdnik”.

Z dwóch postępowań bardziej zaawansowane jest to pierwsze. W przypadku przetargu na śmigłowce ZOP firmy oczekują na rozpoczęcie dialogu technicznego. – Już teraz w Świdniku produkowane są niektóre elementy AW101 sprzedawanego na całym świecie. Przy założeniu, że polskie MON zakupi od PZL-Świdnik 16 śmigłowców, wówczas przeniesienie znaczącej części prac nad AW101 do Świdnika miałoby biznesowe uzasadnie-nie – powiedział Daniele Romiti, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters w ostatniej rozmowie z Kurierem.

Wszystkie trzy przedsiębiorstwa uczestniczyły w przetargu na dostawę 60 śmigłowców, które rozpoczęło się w 2015 r. i zakończyło bez rozstrzygnięcia. MON zapowiada, że obecne przetargi rozstrzygnięte zostaną jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski