Bierzmowanie nie dla wszystkich. „Taki sakrament można przyjąć tylko raz w życiu”

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Bierzmowanie w czasie epidemii? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej rodziców i księży
Bierzmowanie w czasie epidemii? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej rodziców i księży Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Bierzmowanie w czasie epidemii? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej rodziców i księży. Jednak nie wszyscy będą mogli przyjąć sakrament przed wakacjami.

„W związku ze zwiększeniem liczby wiernych w kościołach, sakrament bierzmowania w naszej parafii odbędzie się w sobotę 20 czerwca. Prosimy rodziców o kontakt do kancelarii parafialnej, lub bezpośrednio do księdza” - czytamy na stronie parafii św. Michała Archanioła w Lublinie. Decyzję o organizacji uroczystości podjął też proboszcz i rodzice z parafii św. Rodziny. „Sakrament bierzmowania odbędzie się w czterech grupach w dniach 24 i 25 czerwca o godz. 15 i 18” - brzmiała treść ogłoszeń duszpasterskich w ostatnią niedzielę. O terminie uroczystości zawiadamia także parafia Miłosierdzia Bożego na osiedlu Nałkowskich. „Sakrament bierzmowania w naszym kościele będzie sprawowany 13 czerwca, w sobotę o godz 16. Zainteresowane osoby muszą się kontaktować z księdzem” - czytamy na stronie kościoła.

- Zwiększenie dopuszczalnego limitu osób, które mogą przebywać w kościołach, umożliwiło organizację bierzmowania - przyznaje ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji. Przez kilka tygodni trwania epidemii w kościołach nie mogło przebywać więcej niż pięcioro wiernych. Później te restrykcje były luzowane. Od 17 maja w świątyniach może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Oznacza to, że na przykład w archikatedrze lubelskiej może przebywać 115 wiernych, w kościele św. Maksymiliana Kolbe – 120, w parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka (tzw. Poczekajka) – 135, a w św. Michała Archanioła – 75. Tyle osób będzie mogło wziąć udział w bierzmowaniu (wśród nich przyjmujący sakrament i świadkowie). O ile do tego czasu rząd nie zmieni wytycznych.

- Tego sakramentu udzielają w pierwszej kolejności biskupi i chcemy zachować tę praktykę. Proboszczowie mogą organizować uroczystości z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, po umówieniu terminu z jednym z biskupów archidiecezji. Już niedługo do grona szafarzy bierzmowania dołączy bp Adam Bab. Mimo tego, z powodu dużej ilości parafii, nie ma możliwości, żeby wszystkie uroczystości odbyły się w czerwcu. Część trzeba będzie przełożyć na jesień - wyjaśnia ks. Adam Jaszcz.

Część proboszczów już powiadomiła swoich parafian o nowych terminach uroczystości. Reszta dopiero ma taki zamiar. O roli tego sakramentu w życiu młodych chrześcijan mówi ks. Adam Jaszcz: - Bierzmowanie, podobnie jak chrzest, można przyjąć tylko raz w życiu - przyznaje. - Podczas chrztu wiarę w imieniu dziecka wyznają jego rodzice. Małe dziecko nie jest jeszcze w stanie zrobić tego samodzielnie. Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, czyli świadomej identyfikacji z chrześcijańskim wychowaniem, które młody człowiek otrzymuje od rodziców, duszpasterzy i katechetów. Młodzi, przyjmując podczas bierzmowania dar Ducha Świętego, potwierdzają, że chcą umacniać swoją więź z Panem Bogiem, Kościołem i całą wspólnotą ludzi wierzących. Przygotowanie do bierzmowania nie powinno weryfikować znajomości formuł katechizmowych, ale dojrzałość i świadomość kandydatów w aspekcie ich chrześcijańskiego stylu życia - wyjaśnia rzecznik kurii.

Co z pierwszymi komuniami?
O ile w przypadku sakramentu bierzmowania przyjęło się, że udziela go biskup, to przy pierwszej komunii świętej nie ma takiego wymogu. Wraz ze znoszeniem ograniczeń z czasu epidemii kolejne parafie ogłaszają terminy uroczystości. Przykładowo, pierwsze komunie w parafii św. Rodziny odbędą się w czterech grupach w dniach 20 i 27 czerwca o godz. 10 i 12, a dla Szkoły Skrzydła 19 września. Inaczej do sprawy podeszli duszpasterze z parafii św. Michała Archanioła. Księża dają możliwość dzieciom przystąpienia do sakramentu podczas każdej mszy świętej w tygodniu i niedzielę. Zainteresowane osoby mogą się kontaktować z księdzem.

Święcenia kapłańskie w Lublinie. Lubelski Kościół ma nowych ...

Zalecenia dla wiernych z południowo-wschodniej części województwa wydał biskup zamojsko-lubaczowski. „W związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi pierwszej komunii świętej w naszej diecezji w 2020 r., podtrzymuję decyzję jej przeniesienia na miesiąc październik. Uwzględniając jednak sytuację w kraju i złagodzenie wielu obostrzeń dotyczących życia publicznego, dopuszczam możliwość zorganizowania pierwszej komunii świętej w innym terminie” - czytamy w komunikacie bp. Mariana Rojka.

W przypadku organizacji uroczystości odpowiedzialność za zapewnienie dzieciom należytych środków bezpieczeństwa biorą na siebie rodzice i proboszczowie. „Wskazane jest, by duszpasterze uzyskali od rodziców dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej pisemne oświadczenia potwierdzające ich wolę zmiany terminu tego wydarzenia oraz świadomość odpowiedzialności za jego bezpieczny i zgodny z obowiązującymi rygorami sanitarnymi przebieg” - wskazuje biskup.

Czytaj także

Polska oszalała na punkcie morsowania!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie