MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała kiedyś praca w szpitalu? Zobacz archiwalne fotografie ze szpitala przy Staszica

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
W dobie epidemii szczególnie doceniamy rolę lekarzy i pielęgniarek. Jak przed laty wyglądała praca w szpitalu? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach szpitala przy ul. Staszica. Większość z nich pochodzi z lat 80. i 90.

Autorem fotografii jest Stanisław Sadowski, który zajmuje się fotografią medyczną od ponad 45 lat. - Przez ten cały czas związany jestem w uczelnią medyczną i szpitalami klinicznymi. Pracę zaczynałem w szpitalu przy ul. Staszica w instytucie pediatrii, dlatego dużo zdjęć pochodzi właśnie stamtąd - mówi Stanisław Sadowski.

Na początku zajmował się medyczną fotografią naukową czyli pracą przy zdjęciach medycznych: pod mikroskopem, RTG, czy zdjęciach śródoperacyjnych.

- Przy okazji robiłem zdjęcia typowo archiwalne, które dokumentowały życie i pracę w szpitalu. Od chwili popularności fotografii cyfrowej, skupiłem się praktycznie wyłącznie na tym. Dzięki temu towarzyszyłem lekarzom i personelowi medycznemu np. w trakcie operacji, jednocześnie dokumentując ich pracę. Stąd ten zbiór jest bardzo duży

- dodaje Stanisław Sadowski.

Burzenie szpitala przy ul. Staszica w Lublinie. Zobacz, jak ...

Jeśli chodzi o wybitnych lekarzy związanych ze szpitalem klinicznym nr 1, to z pewnością należy wymienić takich profesorów jak m.in. Antoniego Gębalę, Tadeusza Krwawicza, Halinę Koźniewską, Pawła Misiunę, Józefa Jarząb, Jerzego Osemlaka, Ignacego Wośko, Kazimierza Gerkowicza.

Większość wybranych zdjęć z galerii pochodzi z lat 80. i 90. XX wieku. Najstarsza fotografia w tym zestawieniu pochodzi z początku lat 60. i należy do archiwum SPSK1. Przedstawia salę szpitalną przy ul. Staszica 16, gdzie w gronie fotografowanych jest siostra Szarytka.

Historia SPSK1
Pierwsze łóżka szpitalne (przy ul. Stanisława Staszica 16) stanęły najprawdopodobniej w pomieszczeniach Klasztoru Karmelitanek w 1834 roku (wówczas ulica Początkowska). Opiekę nad chorymi sprawowały Siostry Miłosierdzia „Św. Wincentego á Paulo” zwane „szarytkami”. Na przełomie XIX i XX wieku powstała w szpitalu aseptyczna sala operacyjna, spełniająca wszystkie ówczesne wymogi. W 1907 roku zamontowano pierwszy aparat RTG i powstała pracownia rentgenodiagnostyki.

W 1927 roku powstał nowy 3-piętrowy pawilon na około 100 łóżek z przeznaczeniem na oddział położniczy i ginekologii operacyjnej z nowoczesną salą porodową i drugą aseptyczną salą operacyjną. Powstała parowa kuchnia szpitalna oraz pralnia mechaniczna.
W 1928 roku szpital dysponował 207 łóżkami a prowadzone intensywne prace budowlane umożliwiły uruchomienie w 1935 roku nowych 120 łóżek. W okresie okupacji szpital administrowany był przez lekarzy niemieckich i liczył 519 łóżek.W listopadzie 1944 roku na bazie oddziałów szpitalnych utworzono pierwsze kliniki i od tego momentu do dnia dzisiejszego szpital pełni rolę szpitala akademickiego.

Co prawda, SPSK1 działalność kliniczną rozpoczął w 1945 roku, jednak jego początki sięgają przełomu wieku, kiedy to utworzono w budynku na przeciwko szpitala św. Wincentego - szpital dziecięcy ufundowany przez Brunona Vettera w 1911 roku.
W 1970 roku na jego miejsce został powołany Instytut Pediatrii Akademii Medycznej. W latach 1995/97 kliniki dziecięce zostały przeniesione do Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Aktualnie budynki szpitala klinicznego nr 1 mieszczą się przy ul. Staszica, ul. Radziwiłłowskiej, ul. Głuskiej, ul. Chmielnej, ul. Langiewicza. Trwa właśnie wielka rozbudowa szpitala za ponad 320 mln zł. Przez ostatnie 32 lata placówką kierował dr n. med. Adam Borowicz.

Obecnie szpital w liczbach to: ok. 550 łóżek (ze stanowiskami do chemioterapii), zatrudnienie na poziomie ok. 1600 etatów, 40 tys. hospitalizacji rocznie, 200 tys. udzielonych porad, ponad 19 tys. zabiegów operacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski