Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama wjazdu do miasta. Budowa Centrum Komunikacyjnego w Hrubieszowie pochłonie ponad 5,6 miliona zł

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
To będzie realizacja marzenia wielu osób. Nic dziwnego, że mieszkańcy miasta i powiatu kibicują pracom. Umowa na budowę Centrum Komunikacyjnego w Hrubieszowie została właśnie podpisana. Inwestycja pochłonie ponad 5,6 mln zł i zostanie wykonana przez firmę Inżynieria Przemyśl spółka z o.o. Natomiast nadzór inwestorski nad pracami będzie pełniła spółka ZDI z Zamościa (wartość usługi to ponad 146 tys. zł).

O planowanym Centrum Komunikacyjnym w Hrubieszowie pisaliśmy wielokrotnie. Nic dziwnego, bo „przymiarki” do tej inwestycji miały kilka etapów. I było o nich głośno. Najpierw miejscowe władze nawiązały bowiem współpracę z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.

Tam opracowano kilka koncepcji dla nowego centrum komunikacyjnego. Stworzyli je studenci pod nadzorem wykładowców.

Przy dekoracyjnych ściankach

Potem wybrane koncepcje zostały poddane ocenie pasażerów za pośrednictwem strony internetowej hrubieszowskiego UM. Odbywały się też konsultacje społeczne. Efekt? Najwięcej głosów (42,6 proc.) zdobył projekt przygotowany przez zespół: Aleksandra Szczypka i Natalia Głód z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Magdalena Wysowska i Jakub Florczykiewicz z Wydział Inżynierii Lądowej tej uczelni.

Na podstawie wypracowanych w ten unikatowy sposób koncepcji opracowano odpowiednią dokumentację projektowo – wykonawczą. We wtorek (5 grudnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau podpisano natomiast umowę na realizację zadania oraz „pełnienie nadzoru inwestorskiego”. Gminę miejską Hrubieszów reprezentowała wówczas burmistrz Marta Majewska.

Zakres zaplanowanych prac będzie bardzo poważny. Jak czytamy na stronie internetowej hrubieszowskiego UM roboty obejmują budowę budynku Centrum Komunikacyjnego wraz z instalacjami wewnętrznymi. Powstanie też m.in. odpowiedni mur oporowy i schody. Nie tylko. Wykonane zostaną także m.in. jezdnie w sąsiedztwie, zatoki autobusowe, chodniki oraz przyłącza wodociągowe i kanalizacja deszczowa. Zaplanowano także nowe ławki, kosze na śmieci oraz – jak to określono – ścianki dekoracyjne.

Pięta achillesowa

Realizacja tego przedsięwzięcia finansowana jest w ramach projektu pn. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” ze środków Mechanizmu Finansowanego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021”.

„Uruchomienie Centrum Komunikacyjnego ze względu na przygraniczną lokalizację miasta ma stanowić symboliczną bramę wjazdu do miasta” – czytamy na stronie hrubieszowskiego magistratu.

Prace mają przebiegać szybko. Inwestycja zostanie wykonana w ciągu 240 dni od podpisania umowy. Mieszkańcy Hrubieszowa od dawna kibicują tym robotom. Dlaczego?

- Miasto jest bardzo ładne, wyjątkowe, coraz częściej odwiedzane przez turystów, chociażby ze względu na piękne zabytki. Jednak brak dworca z prawdziwego zdarzenia – takiego na miarę marzeń i XXI wieku - to nasza pięta achillesowa. Wiele osób to podkreśla – mówi jedna z mieszkanek Hrubieszowa. - Teraz to się wreszcie zmieni. Nie mogę się już tego Centrum Komunikacyjnego doczekać!

- Też mnie to bardzo cieszy. Przydałby się jeszcze zalew (taka inwestycja także od lat jest w planach – przyp. red.) i będzie w miarę komplet – dodał inny mieszkaniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski