MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Lublinie. Zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
- W najbliższych dniach skierujemy do konsultacji społecznych projekt ustawy o rekompensatach dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku służby na misjach poza granicami kraju. Chcielibyśmy, że ten akt zaczął obowiązywać w tym roku - powiedział w Lublinie szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. Kwoty odszkodowań mają wynosić od 200 do 600 tys. zł i podlegać rewaloryzacji.

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął w środę (29 maja) udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w tym roku odbyły się w Lublinie.

- W najbliższych dniach skierujemy do konsultacji społecznych projekt ustawy o rekompensatach dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku służby na misjach poza granicami kraju - zapowiedział szef MON.

Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Lublinie. Zdjęcia
KL

I podkreślił, że rozwiązanie ustawowe tej materii jest "zdecydowanie lepsze niż toczenie sporów sądowych przez wiele lat, które są upokarzające dla weteranów".

- Przy wypłacie odszkodowań brany pod uwagę będzie uszczerbek na zdrowiu psychicznym i fizycznym, który skutkuje utratą możliwości pełnienia ról społecznych, wykonywania pracy zawodowej, czasem wieloletnim i bardzo kosztownym leczeniem - wskazał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

I dodał:

- Żadne pieniądze na świecie nie zrekompensują utraconego zdrowia, ale mam nadzieję, że przyniesie to ulgę. Na tyle, ile jesteśmy w stanie, będziemy finansować (wypłatę odszkodowań - dop. red.) z budżetu MON.

Jak przekazał, kwota odszkodowań ma wynosić od 200 do 600 tys. zł i być waloryzowana.

- Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie przyjęto niedługo w jedności i współdziałaniu przez parlament i zyska pozytywną ocenę pana prezydenta. Tak, żeby ten akt mógł wejść w życie w tym roku - zaakcentował.

W jego opinii, brak ustawy regulującej te kwestie jest "wyrzutem sumienia państwa polskiego".

Jak podał, o rekompensaty będą mogły starać się osoby, które brały udział w misjach zagranicznych przed wejściem w życie ustawy.

- Będą też mogły to zrobić zawsze na drodze sądowej - sprecyzował.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo jest polską racją stanu.

- Weterani działań poza granicami państwa wiedzą o tym najlepiej, bo sprawdzili się w trudnych warunkach wojen w Afganistanie i Iraku, niesieniu misji pokojowych w różnych zakątkach świata, operacjach na Bliskim Wschodzie i Bałkanach - powiedział szef MON.

I zaznaczył:

- Bardzo dziękuje wszystkim tym, którzy przez 70 lat służyli na misjach poza granicami naszego państwa. Dziękuję żołnierzom i funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych. To wielki zaszczyt uścisnąć wam, bohaterom naszych czasów, dłoń i pokłonić się przed waszym heroizmem.

W trakcie uroczystości wicepremier Kosiniak-Kamysz wręczył wojskowe odznaki „Za Rany i Kontuzje”. Weteranów - uczestników misji poza granicami państwa uhonorował medalami resortowymi.

Podczas obchodów zainaugurowano również 5. Rajd Motocyklowy Weteranów. Jego celem jest uczczenie pamięci polskich żołnierzy i funkcjonariuszy poległych podczas służby poza granicami ojczyzny.

W ramach Dnia Weterana zorganizowano na błoniach pod Zamkiem przygotowano piknik. Chętni mogli zobaczyć tam m.in. pojazd dalekiego rozpoznania Żmija, pojazd wielozdaniowy HMMWV M1043 czy węzłowy wóz kablowy WWK-10/C. Na smakoszy czekała wojskowa grochówka.

Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Lublinie. Zdjęcia
KL

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Przypada 29 maja. W liczącej siedem dekad historii udziału w misjach zagranicznych poległo 123 Polaków.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski