Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz przy Zelwerowicza utknął w blokach startowych. Miasto unieważniło trzeci przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nekropolii

Jakub Sarek
Planowana komunalna nekropolia zajmie ponad 40 hektarów na Sławinie (tuż przy granicy z Czechowem), u zbiegu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września
Planowana komunalna nekropolia zajmie ponad 40 hektarów na Sławinie (tuż przy granicy z Czechowem), u zbiegu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września Łukasz Kaczanowski
Ma rozwiązać problem z pochówkami przez kolejne 50 lat. Nowa komunalna nekropolia powstanie u zbiegu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września. Ale na razie jest kłopot. Miasto unieważniło już trzeci przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej.

To inwestycja, której ratusz nie może odłożyć w czasie. Chodzi o nowy cmentarz komunalny, który ma zaspokoić potrzeby Lublina na następnych 55 lat. Nekropolia zajmie ponad 40 hektarów na Sławinie (tuż przy granicy z Czechowem), u zbiegu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września. Przedsięwzięcie utknęło jednak w miejscu. Miasto właśnie unieważniło rozpisany w grudniu 2022 r. trzeci przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Powód? Zmiana zakresu zamówienia. Ratusz chce samodzielnie przygotować projekt koncepcyjny cmentarza i przeprowadzić nad nim konsultacje społeczne. Pierwotnie miał to zrobić zleceniobiorca.

- Po ponownej analizie i konsultacjach międzywydziałowych oraz w wyniku analizy pytań wykonawców zapadła decyzja o rozważeniu możliwość zmiany granic poszczególnych etapów - obszarów cmentarza w stosunku do wstępnej koncepcji, jaką posiada miasto. W naszej opinii korzystniejszym rozwiązaniem będzie opracowanie projektu koncepcyjnego w kilku wariantach, które uwzględniałyby różny zakres obszarowy poszczególnych etapów realizacji cmentarza - mówi Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

I dodaje, że konieczność sporządzenia kilku wariantów projektu koncepcyjnego znacznie zwiększyłaby koszt realizacji zadania.

- W związku z tym, a także dla jednoznacznego określenia obszaru poszczególnego etapu budowy cmentarza, zapadła decyzja o wyłączeniu z zakresu zamówienia projektu koncepcyjnego, obowiązku przygotowania materiałów do konsultacji społecznych i przeprowadzenia konsultacji społecznych - tłumaczy Czerwonka.

Aby ograniczyć wydatki związane z inwestycją, miasto zamierza wszystkie powyższe czynności wykonać własnym sumptem.

- Pozwoli to na wybranie optymalnego pod względem technicznym i finansowym wariantu projektu koncepcyjnego - zaznacza Czerwonka.

Gdy zostanie on już wskazany, ratusz ogłosi kolejny przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

Jaki jest szacunkowy koszt budowy cmentarza?

- Będzie można go określić po powstaniu projektu, na podstawie zawartych w nim kosztorysów - wyjaśnia Czerwonka.

Przy opracowywaniu wariantów projektu koncepcyjnego miasto posłuży się wstępną koncepcją programowo-przestrzenną. Zgodnie z nią na nekropolii ma się znaleźć miejsce na ok. 120 tys. pochówków.

- Będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby i aleja zasłużonych – opisuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Miejsce do grzebania ma obejmować teren o powierzchni 41 hektara (zlokalizowany na wzniesieniach). Część o charakterze parkowym to 14 hektarów leżących w suchej dolinie i na jej zboczach.

Zagospodarowanie terenu ma być podzielone na trzy etapy.

- Wejście główne na cmentarz wraz z placem zostanie zaprojektowane od strony wschodniej. Przy wyjściu powstanie strefa zaplecza gospodarczego i administracyjnego dostępna od zewnątrz oraz pawilon handlowy, w którym znajdą się kwiaciarnie i usługi pogrzebowe. Na cmentarzu, w wyeksponowanym punkcie, powinien zostać zaprojektowany dom pogrzebowy, z dwiema salami pożegnań. Naprzeciwko domu pogrzebowego przewidziano również trójkątny teren pod budowę kaplicy o podobnej wysokości – opisuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

W obrębie planowanego cmentarza stanąć ma także spopielarnia zwłok.

Ratusz nie zrezygnuje z budowy nekropolii na granicy Sławina i Czechowa. Nie ma wyjścia. Miasto ocenia, że na pochówki tradycyjne (trumna ze zwłokami) miejsca na cmentarzu komunalnym na Majdanku wystarczy jeszcze na około 6-8 lat. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pochówki urnowe na tej nekropolii?

- Zarówno w grobach tradycyjnych, jak i kolumbarium, dysponujemy jeszcze dużą liczbą miejsc. Obserwujemy, że z roku na rok rośnie zainteresowanie pochówkami urnowymi. Stąd też szacujemy, że zainteresowanie miejscami pod pochówki tradycyjne w najbliższych latach będzie spadać - stwierdza Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Na cmentarzu na Majdanku powstaje kolumbarium. Jego pierwszy segment, który mieści 288 nisz urnowych, jest już gotowy. Pozostałe dwa mają powstać do 2025 r. Łącznie znajdzie się w nich miejsce dla 1512 nisz na pochówki urnowe.

Obecnie w Lublinie znajdują się cmentarze o łącznej powierzchni ponad 90 ha. Dwa komunalne - oprócz tego na Majdanku, także ten przy ul. Białej (42 ha) oraz cmentarze wyznaniowe (lub zespoły cmentarzy) przy ul. Lipowej, Unickiej, Głusk, Zemborzyckiej, Kalinowszczyzna, Ewangelickiej, Walecznych, Bazylianówka (łącznie około 50 ha).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski