Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek w środowisku. Na Uniwersytecie Przyrodniczym trwają warsztaty dla młodych ekologów. Zobacz zdjęcia

Marcin Jaszak
Dwustu dwudziestu uczniów z siedemdziesięciu sześciu szkół średnich województwa lubelskiego bierze udział w warsztatach tematycznych organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy. Warsztaty są częścią konkursu „Człowiek w środowisku”.

Warsztaty dla młodych ekologów

W Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym Nowych Technologii w Inżynierii Rolniczej UP odbyły się warsztaty dla finalistów II edycji wojewódzkiego konkursu ekologicznego dla szkół ponadpodstawowych pt. „Człowiek w środowisku”. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Rozwiązania oparte na zasobach przyrody”. Dwudniowe warsztaty są częścią przygotowania uczniów do wielkiego finału konkursu.

- Warsztaty mają na celu przede wszystkim zapoznanie młodzieży z tym co jest ważne dla ochrony środowiska. Szeroko pojętej ochrony, a zatem ochrony wód, gospodarki odpadami i wszystkiego, co człowiek powinien czynić, aby to środowisko zachować w możliwie jak najlepszym stanie. Tym konkursem i podobnymi inicjatywami chcemy promować osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie, nie tylko wśród młodzieży ale i w całym społeczeństwie. Natomiast ta młodzież będzie w przyszłości decydowała o różnych aspektach naszego życia, wśród nich będzie ochrona środowiska. Dodatkowo mamy nadzieję, że ten konkurs przełoży się na wynik rekrutacji i młodzież, poznając nasz uniwersytet i jego działania, zechce podjąć studia na jednym z kierunków, jakie oferujemy – mówi – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wśród warsztatowych tematów znalazły się kwestie wód opadowych, technologii uzdatniania wody, dane przestrzenne w inżynierii środowiska i zagadnienia dotyczące biomasy i jej wykorzystania w energetyce.

- To drugi etap konkursu. Pierwszy odbył się w grudniu ubiegłego roku. Wówczas wyłoniliśmy po trzech najlepszych uczniów z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z różnymi technologiami oczyszczania ścieków, uzdatniania wody, możliwościami zagospodarowania wód opadowych i analizą statystyczną w inżynierii środowiska. Dowiedzą się też o możliwościach energetycznego zagospodarowania biomasy – tłumaczy prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, Kierownik Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Kolejny etap konkursu odbędzie się 15 marca i będzie sprawdzianem zdobytej podczas warsztatów wiedzy. Trzech najlepszych finalistów konkursu otrzyma laptopy, zaś pięćdziesięciu najlepszych finalistów weźmie udział w trzydniowych warsztatach terenowych w Roztoczańskim i Poleskim Parku Narodowym.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski