Podczas środowej (20 września) konferencji pod hasłem „Między wojną a wojną. Dość kłótni, do przodu!” kandydaci do Sejmu z Polski 2050 (która w październikowych wyborach razem z PSL startuje jako Trzecia Droga - przyp. red) z woj. lubelskiego przedstawili program powyborczych zmian.
- Tania zielona energia jest warunkiem koniecznym do rozwoju polskiej gospodarki – zaznaczył Sławomir Ćwik, "dwójka" Trzeciej Drogi w okręgu nr 7, tzw. chełmskim.
Zapowiedział również rewolucje w systemie podatkowym.
– „Rodzinny PIT” to propozycja, aby podatki były przeznaczanie dla dzieci, a nie dla państwa. Przedsiębiorca powinien mieć prawo nie zapłacić ZUS-u jeśli jest w trudnej sytuacji finansowej. Lepiej pozwolić mu na „wakacje od ZUS-u” niż doprowadzić do jego upadłości – mówił Ćwik.
Liderka lubelskiej listy Trzeciej Drogi Joanna Mucha zaprezentowała trzy filary, niezbędne w jej opinii do odbudowy systemu zdrowia.
- To profilaktyka, rehabilitacja i zdrowie psychiczne - wyliczała Mucha.
Zadeklarowała także, że priorytetem będzie utworzenie w każdej gminie gabinetu ginekologicznego.
– Dajemy państwu gwarancję. Jeśli przez 60 dni nie dostaniesz się do lekarza w sektorze publicznym zrefundujemy ci wizytę w sektorze prywatnym, bo wiemy jak skrócić kolejki – przekonywała posłanka.
Edyta Lipniowiecka (startująca do Sejmu z Lublina) zapowiedziała plan na podniesienie pensji nauczycieli i jej systematyczny wzrost wraz z nabieraniem doświadczenia i osiąganiem sukcesów zawodowych. Zmiany miałyby zajść również w programie szkolnym i dydaktyce:
– Dzieci powinny wejść w życie nie tylko zaopatrzone w odpowiednią wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Chcemy uczyć dzieci pracy zespołowej, kreatywnego i krytycznego myślenia oraz aby szkołę podstawową opuszczały z odpowiednim poziomem znajomości języka angielskiego.
W propozycjach Renaty Sochy (o mandat powalczy w okręgu nr 7) dotyczących wsi znalazło się m.in. dotowanie dla gospodarstw tworzących biogazownie oraz dotacje dla rolników produkujących polską żywność:
– Przeznaczymy trzy miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie i rozwój małych, rodzinnych gospodarstw rolnych, ale także na stworzenie systemu małej i średniej retencji, aby zapobiegać suszom i powodziom – zapowiadała Socha.
Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to kolejny postulat Polski 2050 przedstawiony przez Honoratę Słomian. Wśród propozycji znalazło się wprowadzenie kolei w każdym mieście powyżej 10 tys. mieszkańców, autobusy zeroemisyjne w każdej gminie czy bilet miesięczny o jednej stawce, z którym będzie można podróżować po całej Polsce.
– Każdy z tych postulatów nie jest obietnicą rozdawnictwa, nie ma w nich populizmu. Za realizacją każdego z nich stoi rozwój gospodarki, bogactwa kraju – podsumował konferencję Wojciech Wołoch, szef sztabu wyborczego Polski 2050 w województwie lubelskim.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?