Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo jest Polski Bon Turystyczny? Pytamy ZUS

Piotr Nowak
Piotr Nowak
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Ustawa o nowym świadczeniu weszła w życie 18 lipca. Trwa rejestracja firm turystycznych i organizacji pożytku publicznego zainteresowanych udziałem w programie. Kto może uzyskać świadczenie? Jakie warunki trzeba spełnić? Pytamy Piotra Olewińskiego z biura prasowego ZUS.

Kto może uzyskać bon turystyczny?
Świadczenie w formie bonu będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać bon?
Realizacja tego świadczenia odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W sobotę na PUE ZUS ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu PBT. Natomiast za kilka dni wchodząc na PUE będzie można dokonać już także aktywacji bonu. Otrzymamy wtedy kod, za pomocą którego zapłacimy podmiotowi turystycznemu. Kiedy dokonamy płatności bonem, otrzymamy potwierdzenie SMS-em. Profil na PUE, niezbędny by skorzystać z programu, można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Gdzie będzie można zrealizować bon? Według informacji Polskiej Organizacji Turystycznej, w poniedziałek do programu przystąpiło ponad 1400 przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego.
Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. POT ma też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznych.

Gdzie można uzyskać więcej informacji w sprawie świadczenia?
Od piątku pod numerem telefonu 22 11 22 111 funkcjonuje całodobowa infolinia. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres [email protected]. Pod numer infolinii mogą dzwonić zarówno osoby prywatne, które chcą skorzystać z PBT jak i podmioty turystyczne, które chcą przystąpić do programu. Konsultanci wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące między innymi prawa do bonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski