Dom Senior+ przy Jana Pawła II w Lublinie otwarty. – To szczęście i radość - mówią podopieczni. Zobacz zdjęcia

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Udostępnij:
W Lublinie jest ich ponad 100 tysięcy. Seniorzy otrzymali właśnie kolejne miejsce, gdzie mogą spędzać czas. I to aktywnie. Działalność rozpoczął dom dziennego pobytu dla seniorów przy ul. Jana Pawła II.

- Opowiedzieć o tym miejscu? Przede wszystkim przemiła atmosfera, przemiłe instruktorki, fajne zabiegi m.in. gimnastyka, ćwiczenia pamięci, których w domu nie bardzo chce się robić - mówi Anna Rybak.

Pani Anna jest jedną z 12 podopiecznych Dziennego Dom Senior+. To nowa placówka. Mieści się w budynku należącym do parafii pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II. Wcześniej była tu siedziba archidiecezjalnej rozgłośni radiowej.

- Ośrodek jest przeznaczony dla 40 osób. Trwa rekrutacja pozostałych podopiecznych. Zajmuje się tym Zespół Ośrodków Wsparcia – informuje Ewa Krawczyk, kierownik placówki przy ul. Jana Pawła II.

Kto może uczęszczać do Dziennego Dom Senior+? – Osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo czyli po prostu emeryci – precyzuje Krawczyk. I dodaje: - Placówka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach aktywności ruchowej, to m.in.: gimnastyka, ćwiczenia na sprzęcie rehabilitacyjnym, Nordic Walking, masaże. Ponadto mogą brać udział w ćwiczeniach językowych, pamięciowych, a także warsztatach muzycznych i artystycznych. – Najważniejsza jest jednak integracja – podkreśla Krawczyk.

- Jestem szczęśliwa, że mogłam doczekać takiego domu. Możliwość przychodzenia tu jest dla mnie bardzo ważna, bo mieszkam sama – przekonuje Rybak.

W ramach dziennego pobytu uczestnicy mają zapewnione posiłki oraz wsparcie psychologiczne, w tym poradnictwo indywidualne.
- Naszym podopiecznym oferujemy ośmiogodzinną opiekę – mówi Krawczyk.

Za pobyt w placówce trzeba płacić. Stawka jest uzależniona od wysokości emerytury. – Przy emeryturze w wysokości 2 tys. złotych pobyt wraz z jedzeniem to miesięczny wydatek rzędu 200 zł, bez jedzenia to kwota dużo niższa – wynosi 60 zł – wylicza Krawczyk.
Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.

Dostosowanie pomieszczeń przy Jana Pawła II do nowych potrzeb kosztowało 603 tys. zł, z czego 303 tys. zł pochodziło z kasy miasta, a pozostałe 300 tys. z rządowego programu Senior+. - W 2019 r. na program Senior+ w woj. lubelskim przeznaczyliśmy ok. 4 mln zł. Udało się uruchomić 14 placówek oferujących opiekę nad osobami starszymi: osiem klubów seniora i sześć domów dziennego pobytu – informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Ratusz przyznaje, że z roku na rok liczba seniorów rośnie. – Obecnie już ponad 30 proc. mieszkańców Lublina to seniorzy – szacuje Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

Na koniec 2019 r. w Lublinie zameldowanych było 320 669 osób.

Lublin prowadzi sześć ośrodków pobytu dziennego dla osób w wieku emerytalnych, przy ul. Poturzyńskiej 1 (Czechów), ul. Gospodarczej 7 (Tatary), ul. Niecałej 16 (Śródmieście), ul. Pozytywistów 16 (Rury), ul. Lwowskiej 28 (Kalinowszczyzna) oraz ul. Jana Pawła II 11 (Czuby).

- Z placówek obecnie korzysta 366 seniorów – wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza. I dodaje: - Na terenie Lublina działa już ponad 30 różnorodnych dziennych form wsparcia seniorów, w tym 18 Klubów Seniora oraz 6 takich klubów funkcjonujących przy Domach Pomocy Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasia

UWAGA NIELEGALNE, NIEBEZPIECZNE PRYWATNE DOMY OPIEKI!!! SPRAWDZAJCIE CZY DOM OPIEKI JEST KONTROLOWANY, CZY MA STOSOWNE ZEZWOLENIA!!!

G
Gość

Ludzie nienawistnie komentujący - ogarnijcie się. Ten dom, podobnie jak pozostałych pięć, jest administrowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który organizuje nabór wśród seniorów, zapewnia opiekę, posiłki i różne zajęcia; odpłatność za pobyt, a zwłaszcza za posiłki ustala Urząd Miasta. Kościół nie ma nic do tego. Oprócz domów stacjonarnych, funkcjonuje też dowóz posiłków (obiad podwieczorek) bezpośrednio do seniorów, o czym artykuł nie wspomina. Dla osób jeszcze pracujących, a mających wiekowych rodziców jest to dobrodziejstwo nie do przecenienia.

G
Gość

Po co tam jest to kropidełko? Miejsce poświęcone przez biskupa staje się miejscem świętym, czyli będą się schodzić do miejsca świętego pielgrzymki? Ostatnio w modzie kościoła jest święcenie sprzętu bojowego wyruszającego na walkę z ludźmi w innych państwach, czy to jest potrzebne?

G
Gość

A "człowiek" w sukience to po co tam stoi? Rozumiem, że to darmowa posługa? Każda złotówka zapłacona na tego rodzaju gusła powinna się skończyć ściganiem urzędasa przez prokuraturę za marnowanie publicznych pieniędzy.

s
senior

A co tam robi p oślica Wcisło, chyba nie ma jeszcze wieku. Pewno było żarełko za darmo i wyczuła to z daleka. A tych seniorów mi po ludzku szkoda, nie dość że muszą płacić 200 zł, to jeszcze muszą płacić za indoktrynację tacowe. Biedni ludzie, żadnych zainteresowań.

m
madzia

A SUKIENKOWI SIĘ NIE DORZUCILI? JAK ZWYKLE! Brrrr...

G
Gość
18 lutego, 23:28, emeryt, Radości:

a czy można przepisać mieszkanie na taka parafię za dozgonną opiekę w tym ośrodku?

czekają

c
czyścioch

Nowy i już trzeba pajęczyny z sufitu zamiatać?

p
parafianka

czy posełka Wcisło POkropiła nowy ośrodek swoim końskim warkoczem-ogonem?

e
emeryt, Radości

a czy można przepisać mieszkanie na taka parafię za dozgonną opiekę w tym ośrodku?

G
Gość

Wyłapują samotnych,liczą na przepisanie majątków,cwaniaki w sukienkach,nawet starych wyruuuuchają

B
Ballada dziada.

Ci decydenci z pierwszej ławki śmiało mogą się już zapisać;glowki posiwiały.Interes ks biznesmena kwitnie.Jednym słowem. Przecież nie dał pomieszczeń za Panie Boże zapłać.

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie