Dramat rodziny z Zamościa. Już niedługo mogą stracić szanse na godne życie

Dariusz Jóźwiak
Dariusz Jóźwiak
– Jeżeli zamurują nam okna nasze mieszkanie będzie się nadawało jedynie na komórkę – mówi córka państwa Plata, którym nadzór budowlany nakazał zamurowanie wszystkich okien.

Już od ponad 3 lat państwo Antoni i Anna Plata oraz ich córka Oktawia mieszkający w poddaszu kamienicy przy ul. Nowy Rynek 14 żyją w strachu. Rodzina kupiła mieszkanie posiadające dwa okna jednak z powodu braku światła w kuchni zrobili kolejne. Do roku 2017 rodzina nie otrzymywała żadnych informacji odnośnie nieprawidłowości związanych z jego wybudowaniem. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy sąsiednią działkę zakupił nowy inwestor, który chce tam postawić budynek. 4 grudnia 2017 r. rodzina otrzymała pismo od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie (WINB) nakazujące im zamurowanie wszystkich okien znajdujących się w mieszkaniu, czego skutkiem będzie pozbawienie ich dostępu do powietrza i naturalnego światła.

W swojej decyzji WINB wskazuje, że okna są wykonane niezgodnie z prawem, ponieważ ściana, na której się znajdują jest ścianą działową, w której okien być nie może. Z tą decyzją nie zgadzają się Państwo Plata, którzy wraz z pełnomocnikiem rozpoczęli batalię, aby nie doszło do zamurowania okien.

– Mieliśmy już sprawę w sądzie w Lublinie, który ocenił, że naszych okien nie można zamurować. Taką samą decyzję podjął również powiatowy inspektorat z Zamościa, którego kontrolerzy przyszli, aby zapoznać się z sytuacją, jaka jest na miejscu. Problemy rozpoczęły się od momentu, gdy sprawa została przekazana do zatwierdzenia przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Lublinie, który bez przeprowadzenia kontroli zmienił decyzję wydaną w Zamościu i nakazał zamurowanie okien. Ja z żoną jesteśmy starszymi ludźmi i co się okazuje, że na starość chcą nas pozbawić domu? Bo w tym momencie wszystko ku temu zmierza, aby pozbawiając nas okien jednocześnie pozbawić mieszkania – mówi Antoni Plata, właściciel mieszkania, w którym mają być zamurowane okna.

Jak wygląda sytuacja rodziny od strony prawnej?

Z punktu prawnego sprawę wyjaśniła pełnomocnik Plata: – W sprawie brak jest podstaw do przyjęcia w sposób jednoznaczny, że sporne otwory okienne zrealizowano w warunkach samowoli budowlanej, stąd zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych brak jest podstaw do władczej ingerencji organu nadzoru budowlanego przez nałożenie obowiązku zamurowania wszystkich otworów okiennych znajdujących się w lokalu mieszkalnym moich klientów na podstawie art. 51 ustawy – Prawa Budowlanego.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym samowoli budowlanej nie można domniemywać, bowiem tylko ustalenie w sposób jednoznaczny, że doszło do samowoli budowlanej upoważnia organ nadzoru budowlanego do wydania decyzji merytorycznej. Decyzja wydana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Miasta Zamość i Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego godzi w objęte konstytucyjną ochroną potrzeby mieszkaniowe i pozbawia lokal mieszkalny dostępu do świeżego powietrza oraz naturalnego oświetlenia. Decyzja nakazująca zamurowanie wszystkich istniejących w lokalu okien pozbawia Strony godnego życia. Nie zgadzamy się z treścią decyzji i skorzystamy z uprawnienia do złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na decyzje w przedmiocie zamurowania wszystkich okien – mówi Katarzyna Sobolewska, radca prawny reprezentująca rodzinę.

Sprawa zasłonięcia okien nie dotyczy jednak tylko tej rodziny, lecz także osób mieszkających poniżej:

– W podobnej sytuacji jest nasz sąsiad, który w tej chwili przebywa w Anglii a w zaistniałej sytuacji nie może wrócić do kraju. Regularnie do nas dzwoni i pyta jak wygląda sytuacja, ponieważ on także nie zgadza się z decyzją nadzoru – dodaje Pan Antoni.

Okazało się, iż właścicielami działki przylegającej do kamienicy, w której mieszkają państwo Plata, są dwaj przedsiębiorcy z Tomaszowa Lubelskiego. Udało nam się porozmawiać z synem jednego z nich: – Z tego, co wiem to jest ich samowola budowlana, bo to jest zabudowa graniczna, i okna wychodzą na granicy, więc nie wiem, jak to oni sobie wyobrażają. Jeżeli coś będziemy budowali to tylko z pozwoleniem na budowę. Poza tym my mamy decyzję nadzoru budowlanego, który jasno określił sprawę.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego z Lublinie pozostaje niewzruszony sytuacją rodziny

Co na to Wojewódzki Inspektorat nadzoru budowlanego w Lublinie? – Sprawę rozpoczął powiatowy inspektorat nadzoru budownictwa w Zamościu a my, jako jednostka nadrzędna również musieliśmy rozpatrzeć tę sprawę. Po analizie dokumentacji otrzymanej przez inspektora z Zamościa - która była korzystna dla Państwa Plata - postanowiliśmy ją uchylić, ponieważ stwierdziliśmy, że zrobienie okien w tej ścianie jest niezgodna z przepisami. Przepisy mówią jednoznacznie, że w ścianie, która jest granicą działki nie mogą znajdować się okna ze względu na zagrożenie pożarowe – mówi Joanna Demkowska, starszy inspektor WINB w Lublinie.

Inspektor odniosła się do planów budowy na sąsiedniej działce:

– Jeśli chodzi o właściciela sąsiedniej działki to nie jest wykluczone, że nie otrzyma on pozwolenia na budowę, ponieważ zanim otrzyma taką zgodę wcześniej teren ten zostanie dokładnie przebadany wraz z fundamentami sąsiedniego budynku. Zanim zdecydujemy się na wydanie zezwolenia wszystko musi być sprawdzone i wówczas zapadnie decyzja czy otrzyma pozwolenie czy nie – dodaje Demkowska.

Jak można więc zauważyć dla urzędników Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie ważniejsze są przepisy niż przyszłość państwa Plata, którzy będą musieli wyprowadzić się ze swojego mieszkania, ponieważ jak twierdzą nie da się żyć bez dostępu do świeżego powietrza i światła.

Pełnomocnik rodziny w tej sytuacji zapowiada kolejną skargę do sądu nie wykluczając, że sprawa zakończy się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie