Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Walentynki. "Miłość bliska szaleństwu"

Ewa Pajuro
Ołtarz św. Walentego z relikwiami męczennika w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła
Ołtarz św. Walentego z relikwiami męczennika w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Małgorzata Genca
Patron chorych psychicznie, cierpiących na epilepsję, opętanych, a także zakochanych - św. Walenty wydaje się mieć wyjątkowo szerokie kompetencje. Niewiele osób wie, że dwa lubelskie kościoły przechowują jego relikwie. Szczątki traktowane są z należnym szacunkiem, choć ich pochodzenie stoi pod dużym znakiem zapytania.

Lublinianie lubią pokazywać swoje uczucia

- Wiem na ich temat tak naprawdę tyle, ile podają oficjalne źródła - tłumaczy ks. Jan Karaś, administrator parafii pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, która razem z kościołem na Czwartku może się poszczycić posiadaniem relikwii męczennika.

Według ogólnodostępnych informacji umieszczonych m.in. w gablocie świątyni przy ul. Bernardyńskiej św. Walenty urodził się w mieście Terni w okolicach Rzymu w 175 roku. Był biskupem i męczennikiem.

Na miano patrona zakochanych zapracował sobie jednym epizodem - ponoć jako pierwszy pobłogosławił miłość między pogańskim legionistą a młodą chrześcijanką. Legenda głosi, że prześladowcy chrześcijan uwięzili go w Rzymie, torturowali i zabili 14 lutego 273 roku. Ciało pogrzebali niedaleko miasta. Odnaleźli je ponoć uczniowie Walentego i zawieźli do rodzinnego miasta. Tam szczątki stały się przedmiotem kultu, a na miejscu ich złożenia mieszkańcy Terni wybudowali świątynię. To w niej mają się znajdować relikwie św. Walentego.

Portal wiara.pl podaje jednak, że w Kościele katolickim mamy aż ośmiu świętych, którzy nosili imię Walenty. 14 lutego wspominamy trzech z nich. O jednym wiadomo tylko, że zmarł męczeńsko w Afryce. Dwaj pozostali mają bardzo podobne życiorysy i nie ma nawet pewności, czy chodzi o jedną czy o dwie różne osoby. Obaj żyli w III w. w Italii, byli duchownymi prześladowanymi przez ówczesnego cesarza, obaj zostali skazani na śmierć. Jeden został ścięty, a drugi pobity.

W kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w bocznym ołtarzu, tuż pod obrazem świętego Walentego znajdują się ludzkie szczątki.

Oficjalnie podaje się, że są to relikwie męczennika. Skąd wzięły się w Lublinie, nie wiadomo. Katolicka Agencja Informacyjna podaje, że dokumentacja o ich pochodzeniu, zaginęła pozostawiając przestrzeń dla wiary i domysłów.

SMS-owe walentynkowe życzenia naszych Czytelników znajdziecie w dzisiejszym papierowym wydaniu Kuriera Lubelskiego.

Konkurs walentynkowy: chcesz złożyć życzenia? Czekamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski