Górki czechowskie. Chomik nowym pomysłem obrońców tego...

  Górki czechowskie. Chomik nowym pomysłem obrońców tego terenu przed zabudową

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich

  Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich ©MDRON.PL

  Górki czechowskie to największe siedlisko chomika europejskiego w Lublinie – przekonują obrońcy terenu dawnego poligonu przez zabudową. Postulują objęcie ochroną tego gryzonia. To oznaczałby pozostawienie tego terenu, którego właścicielem jest TBV, w obecnym stanie.
  Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich

  Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich ©MDRON.PL

  - Stanowisko chomika europejskiego na górkach czechowskich należy traktować jako unikatowe – przekonywał Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. I postulował objęcie tego gryzonia ochroną.

  W środę obrońcy górek czechowskich przed zabudową przedstawili raport dotyczący populacji chomika na terenie dawnego poligonu.

  – Badania zostały wykonane na przełomie kwietnia i maja – mówił Tomasz Buczek, który przeprowadził inwentaryzacje gryzonia.


  Badania objęły trzy obszary na terenie górek czechowskich: sąsiedztwo os. Prestige (5,8 hektara), grunty z wypaloną nawłocią (6 ha) oraz tereny gdzie był „land art” Jarosława Koziary (2,2 ha).

  - Znaleźliśmy tam 45 czynnych nor chomików. Można powiedzieć bez przesady, że ziemia była tam zryta jak szwajcarski ser – mówił Buczek.

  I dodawał: - Ekstrapolując te wyniki na teren całego poligonu można przyjąć, że znajduje się na nim 75 nor chomików. I jest to wartość minimalna.

  - Pojawienie się chomika europejskiego na górkach czechowskich związane jest z tym, że kilka lat temu, bez wiedzy poprzednich właścicieli, na tym terenie prowadzono niewielką uprawę zbóż. Warto zauważyć, że w innych parkach w Lublinie, np. w Parku Saskim lub Ludowym, gdzie nie ma zboża nie występują te gryzonie. Obecnie ta uprawa zbóż na terenie byłego poligonu nie jest kontynuowana. Przy braku ziarna na górkach czechowskich chomiki znikną z tego terenu – komentowała Marta Hordyj, specjalista ds. marketingu w TBV Investment.

  To właśnie firma TBV jest właścicielem górek czechowskich.

  - Jeżeli zależy nam wszystkim na ochronie tego gatunku, to nie możemy zostawić tego terenu bezczynnie. Dlatego też TBV chce nawiązać współpracę ze wszystkimi środowiskami ekologicznymi w mieście i regionie w celu ochrony tego gryzonia. Tylko współpracując i budując na tych terenach park naturalistyczny, którego część będzie przeznaczona na uprawę zbóż, możemy razem zachować chomika żyjącego na Górkach – twierdzi Hordyj.

  Tzw. obrońcy i TBV mają jednak inne pomysły na przyszłość górek czechowskich.

  Ci pierwsi mówią o pozostawieniu terenu w obecnym stanie, czyli bez żadnych inwestycji. Właściciel obszaru chce częściowej zabudowy.

  - TBV, jako firma aktywnie dbająca o przyrodę, pragnie podtrzymać swoją deklarację, że nigdy nie chciała i nie będzie prowadzić zabudowy na jakichkolwiek terenach górek przewidzianych w obecnym planie zagospodarowania jako teren zielony. Ten teren 70 ha jest gotowa przekazać miastu za symboliczną złotówkę i dołożyć 10 mln zł na budowę parku, w tym ochronę obecnej fauny i flory. Już dziś TBV może zgodnie z prawem prowadzić na 30 ha budowę obiektów głównie o charakterze usługowym, biurowym, sportowym i handlowym, a obecne dążenia mają na celu zamianę przeznaczenia na mniej uciążliwe funkcje mieszkaniowe – wskazywała Hordyj.

  Ostatecznie przyszłość górek czechowskich rozstrzygnie studium zagospodarowania terenu. Przygotowuje je ratusz. Miasto chce jednak jeszcze „podpowiedzi” od mieszkańców.

  Magistrat planuje zorganizować referendum. Zapowiedział to w trakcie kampanii wyborczej Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (327)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wtf

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Ja bardzo przepraszam, ale jakie znowu zboże? I że niby w zbożu były chomiki i się nagle pojawiły? Czary.

  I z tego co mi wiadomo to "park" proponowany przez tbv będzie się składał z 15 piętrowych...rozwiń całość

  Ja bardzo przepraszam, ale jakie znowu zboże? I że niby w zbożu były chomiki i się nagle pojawiły? Czary.

  I z tego co mi wiadomo to "park" proponowany przez tbv będzie się składał z 15 piętrowych wieżowców. Bardzo naturalistyczne.

  Nie rozumiem jak można tworzyć takie nierzetelne artykuły. Developer podpisał umowę na wykup powierzchni reklamowej na ile lat? Bo nie wierzę, że ktoś może wierzyć w to co napisał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TBV zniszczy Górki Czechowskie!

  czytelnik Kuriera (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 2

  Plac budowy 30lat. W kurzy, pyle, hałasie, toną ciężkiego sprzętu - tak może wyglądać ten słynny park 700lecia z bilbordów. Żaden mieszkaniec nie skorzysta z żadnego parku, Ziemia zostanie...rozwiń całość

  Plac budowy 30lat. W kurzy, pyle, hałasie, toną ciężkiego sprzętu - tak może wyglądać ten słynny park 700lecia z bilbordów. Żaden mieszkaniec nie skorzysta z żadnego parku, Ziemia zostanie rozparcelowana, sprzedana innym deweloperom bo TBV sam nie udźwignie takiej inwestycji. Już podobno są dogadane firmy.

  Mieszkańcy chcąparku na 105ha a nie wielkiego niszczycielskiego placu budowy przez lata.
  Aby zabudować 1 ha wieżowcami (ok3-4 budynki) potrzeba 2 lat!!! TBV chce zabudowć 30ha !!!
  nawet gdyby się sprężyli i budowali 2x więcej to i tak 30 lat będzie się ciągnać wielka zabudowa.

  Ci co teraz sobie myśl, że z małymi dziećmi wyjdą pseudo-parku dewelopera. Zapomnijcie o tym, może wasz wnuki zobaczą zakończenie budowy a nie ma gwarancji ze reszty górek nie zabudują jak już zdąża wszystko zdegradować.
  Dodam tylko jeszcze, że nawet gdyby ktoś chciał sobie pospacerować w czasie budowy po Górkach to nabawi się tylko pylicy z pyłu lessowego, który zostanie przez ciężki sprzęt odkryty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowym pomysłem?

  Obrońca nr 007 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27

  Dość żałośnie wygląda ten tytuł w porównaniu z wynikami wyszukiwania np. dla zapytania "chomik na górkach czechowskich". Z pierwszej strony tychże w google wynika, że sam kurier pisał o tym 2 lata...rozwiń całość

  Dość żałośnie wygląda ten tytuł w porównaniu z wynikami wyszukiwania np. dla zapytania "chomik na górkach czechowskich". Z pierwszej strony tychże w google wynika, że sam kurier pisał o tym 2 lata temu, a inni nawet 4 lata wcześniej. Tylko RDOŚ ciągle nie zakumał i autor powyższego artykułu...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zniknął DeveloTroll! Po wpisie obnażającym manipulacje TBV, agencji PR i Ratusza...

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 2

  Przypadek?
  Nie - grasuje na forum Dziennika Wschodniego, gdzie spycha ze strony tytułowej wpisy przeciwników zabetonowania Górek, a w zamian umieszcza i winduje "łapkami" posty wychwalające...rozwiń całość

  Przypadek?
  Nie - grasuje na forum Dziennika Wschodniego, gdzie spycha ze strony tytułowej wpisy przeciwników zabetonowania Górek, a w zamian umieszcza i winduje "łapkami" posty wychwalające rzekome "dobrodziejstwa", jakie niby zapewnia mieszkańcom Lublina i przyrodzie (sic!) TBV! To dopiero szczyt cynizmu! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patrzcie, jak błyskawicznie zadziałała wynajęta przez TBV agencja PR!

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 1

  - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest:
  1)...rozwiń całość

  - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest:
  1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp.
  2) dezawuowanie walorów przyrodniczych Górek i ich znaczenia w napowietrzaniu miasta: np. pisanie o Górkach jako "sralni dla psów", "chaszczach" itd.
  3) dezawuowanie społecznych obrońców Górek i przeciwników ich zabudowy - przypisywanie im interesowności (co jest szczytem cynizmu ze strony trolli TBV!), epitety: „grupa krzykaczy”, „ekooszołomy”, „walczący o syf”

  Nader aktywna działalność tej agencji - vide opanowanie forów prasowych, kłamliwe bilboardy o pseudoparku, na których dziwnym trafem nie widać tych 200 bloków, jakie zamierza postawić na Górkach TBV - służy "zmiękczeniu mózgów" Lublinian i przygotowaniu gruntu pod korzystne dla dewelopera wyniki tego niby "wolnego i demokratycznego" referendum, a mającego tak naprawdę stanowić jedynie wygodny parawan dla decyzji, które już dawno zapadły w zaciszu gabinetów...
  Niestety, wydaje się że sprawa już została "przyklepana" - o prawdziwych intencjach Ratusza świadczy rozpoczęcie (następnego dnia po wyborach samorządowych!) przekopywania w poprzek Górek pod pretekstem kładzenia magistrali ciepłowniczej.
  PS. Czyżby magistrala to kolejny - po wybudowaniu za NASZE pieniądze wjazdu na Górki przy ul. Ducha (ze światłami!) - prezencik dla p. Dziuby ze strony Miasta?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobra dobra

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 16

  kilku znudzonych mieszkańców wypuściło z klatek swoje chomiki, te się rozmnożyły a teraz wielkie mi halo, pewnie papugi też są


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do

  Głupi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Głupich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to nie są żadni obrońcy tylko zwykłe wyrachowane cwaniaki

  to nie są żadni obrońcy tylko zwykłe wyrachowane cwaniaki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 16

  'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i...rozwiń całość

  'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i pokupowali mieszkanka na jamach chomiczków a teraz krzyczą "chrońmy chomiki!". Czujecie to ludziska? Hipokryzja? Mało powiedziane. To jest jakiś obłęd, absolutny szczyt zakłamania i obłudy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystarczy sprawdzić

  Antycwaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Przede wszystkim to wybudowało się tam TBV - w postaci osiedla Prestige przy Koncertowej. A teraz chcą betonować dalej tereny zielone, które wyjątkowo tanio kupili.
  To kto tak naprawdę jest...rozwiń całość

  Przede wszystkim to wybudowało się tam TBV - w postaci osiedla Prestige przy Koncertowej. A teraz chcą betonować dalej tereny zielone, które wyjątkowo tanio kupili.
  To kto tak naprawdę jest cwaniakiem?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I kto tu jest cwaniakiem?

  Myślenie ma przyszłość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cymbał

  ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Tak wszyscy jesteśmy wyrachowani. Ile Ci osób już odpisało gdzie mieszkają. Po co powielasz tym czym się kalasz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ograbiać

  Się nie daj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Ze zdrowia, terenów zielonych. Nie daj sie tak taktować władzy. Żądaj wykonania planu zagospodarowania. Żądaj parku nie osiedla o nazwie PARK podpisz petycję...rozwiń całość

  Ze zdrowia, terenów zielonych. Nie daj sie tak taktować władzy. Żądaj wykonania planu zagospodarowania. Żądaj parku nie osiedla o nazwie PARK podpisz petycję petycjeonline.com/signatures/ochrona_gorek_czechowskich_w_lublinie/zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dokładnie

  Mole (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 14

  Nie daj się ograbić z parku w imię dobrego samopoczucia paru chorych na głowę aktywistów


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hihi

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Mieszkańcy stają się aktywistami smai z siebie. Nikt im nie musi płacić wiesz dlaczego? Bo wiedzą że teren zielony jest wazniejszy od Zuka, od prezesa tbv i takich jak TY :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Park albo zabudowa

  realpolitik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Cóż ręce opadają. Dobrze że wszyscy mają z ciebie bekę, choć osobiście to bym się z siebie nie śmiał

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest śmiech na sali

  Mieszkanka Lublina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

  Ile jeszcze pseudo deweloperzy będą niszczyć przyrodę naszego miasta? Byliście w ogóle na górkach? Czy tylko piszecie co Wam każą? Żyję na tyle długo, iż temat górek jest mi znany, a stan w jakim...rozwiń całość

  Ile jeszcze pseudo deweloperzy będą niszczyć przyrodę naszego miasta? Byliście w ogóle na górkach? Czy tylko piszecie co Wam każą? Żyję na tyle długo, iż temat górek jest mi znany, a stan w jakim są również. Tu chodzi o Nas i przyszłych Lublinian. Park oraz dodatkowa przestrzeń sportowo-rekreacyjna się przydadzą, dlaczego niszczycie zieleń w Lublinie? Dlaczego nie kupicie terenów pod mieszkania, tylko zabudowujecie parki? Sam zeżre i drugiemu nie da? Smutna maksyma życiowa... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziennikarstwo

  Słabe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Ten artykuł to jakaś deweloperska wydmuszka. Zbóż nie ma tam od lat 80-tych a chomik ma się dobrze. Jak deweloper "dba" o ekologię to widać, więc takie PR-y to se w Wąchocku róbta. No i redaktorze...rozwiń całość

  Ten artykuł to jakaś deweloperska wydmuszka. Zbóż nie ma tam od lat 80-tych a chomik ma się dobrze. Jak deweloper "dba" o ekologię to widać, więc takie PR-y to se w Wąchocku róbta. No i redaktorze : nie ma to jak w tej materii cytować "spec ds. marketingu"zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo