Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej. Galeria zdjęć przy ulicy Niecałej

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wystawa pokazuje całą batalię, od roku 1919, aż po Traktat Ryski – mówił otwierając wystawę pt. „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Bo choć w powszechnej świadomości wojna polsko-bolszewicka kojarzy się głównie z Bitwą Warszawską, trwała znacznie dłużej.

Wojna rozpoczęła się bowiem w 1919 roku, gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno. 1920 rok był rokiem kulminacji działań wojennych, jednak polskiego zwycięstwa nie przypieczętowała sama Bitwa Warszawska, a dopiero bitwa nad Niemnem, pod koniec września 1920 roku. To ona zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku, a następnie w marcu 1921 roku traktatu pokojowego w Rydze.

Prezentowana wystawa ukazuje najważniejsze momenty wojny polsko-bolszewickiej, sylwetki polskich dowódców oraz sojuszników naszego kraju podczas tego konfliktu. Przypomina również o olbrzymim patriotycznym wysiłku Polaków, którzy w Armii Ochotniczej ruszyli do walki w obronie dopiero co odzyskanej niepodległości.

- Rozumiano, że Bolszewicy chcą zniszczyć polską kulturę, że chcą wychować człowieka sowieckiego, że ta wojna, jeśli zostanie przegrana, doprowadzi, być może, do całkowitej zagłady narodu polskiego – mówił dr Robert Derewenda zwracając uwagę, że w wojnie z Bolszewikami, wbrew sowieckiej propagandzie, ramię w ramię walczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych:

-Do wspólnej walki stanęły wszystkie warstwy społeczne, wszystkie klasy. Z jednej strony mamy inteligencję, ziemiaństwo ale gro armii stanowili chłopi – tłumaczył.

Wystawę oglądać można przed Szkołą Podstawową nr 24 przy ul. Niecałej w Lublinie, a przygotowana została przez IPN Oddział w Warszawie.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski