Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa inauguracja UMCS z protestami w tle. Zobacz zdjęcia

Patrycja Pakuła
75. inauguracja roku akademickiego, która odbyła się w środę na UMCS, była bardzo emocjonująca nie tylko dla uczestników tego wydarzenia, ale również dla samego rektora. Poszło o medal "Zasłużony dla Uniwersytetu" dla Przemysława Czarnka.

- Protestują Ci, którzy protestowali swego czasu, kiedy robiliśmy reformę uniwersytetu, zmienialiśmy strukturę - mówił na spotkaniu z dziennikarzami rektor UMCS, Stanisław Michałowski. Dodał również: - Nie mówię tego złośliwie, tylko cieszyłbym się, gdy te osoby przyszły i powiedziały „Panie rektorze, chcę pomóc”. Niestety protestować jest najłatwiej, natomiast budować jest trudniej.

Wypowiedź rektora była odpowiedzią na zarzuty, jakie pojawiły się kilka dni temu w związku z wręczeniem nagrody zasłużonych dla uczelni wojewodzie Przemysławowi Czarnkowi. Środowiska związane z LGBT nie zgadzały się z tą decyzją, o czym otwarcie informowały władze uczelni. Dr hab. Tomasz Kitliński, wieloletni pracownik UMCS-u apelował: - 75 lat temu powstała pierwsza uczelnia wyzwolonej Polski, UMCS. Dziś medal Przyjaciół Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej władze uczelni bez żadnych konsultacji z nami, pracownikami, przekazują wojewodzie lubelskiemu Przemysławowi Czarnkowi, który szczyci się nienawiścią do Ukraińców, LGBT, muzułmanów, a rolę kobiet ogranicza do reprodukcji. Dlatego proszę, aby zrezygnowano dzisiaj z wręczenia medalu.

List otwarty przygotowało także stowarzyszenie Homo Faber:

„Honorowanie przez największy lubelski uniwersytet człowieka znanego ze skrajnych, urągających współczesnej wiedzy, poglądów, nie licuje z powagą poważnej, publicznej uczelni. Jego postawa moralna: szowinistyczne, ksenofobiczne, homofobiczne i mizoginiczne wypowiedzi także nie powinny znajdować wsparcia instytucji, której patronką jest kobieta, która znalazła swój dom w innym kraju" - czytamy.

Decyzję Senatu uczelni tłumaczy Stanisław Michałowski:

- Przyznajemy te medale osobom, które nam naprawdę pomogły w rozbudowie uczelni. Ja nie patrzę na względy polityczne, mnie nie interesują poglądy pana wojewody. Jeśli patrzycie na kampus zachodni, na to, co się zmieniło w otoczeniu uczelni, to zasługa właśnie tych osób, które chcemy dzisiaj, w dniu 75-lecia uczelni, nagrodzić.

75 lat UMCS w Lublinie

- 75 lat temu pierwszy rektor, Henryk Raabe, człowiek wspaniały, chciał zbudować uniwersytet dobry, który w pierwotnej wersji miał być uniwersytetem medyczno-przyrodniczym i chciał zbudować uniwersytet niezależny od władz, co kosztowało go oczywiście stanowisko - opowiadał obecny rektor UMCS. - Z tej uczelni powstały inne lubelskie uniwersytety jak medyczny i przyrodniczy, współczesna politechnika, a nawet uniwersytet w Rzeszowie.

Przez cały okres swojego istnienia UMCS doczekał się przeszło 242 tys. studentów. - Ja już się czasem śmieję, że za moment dorównamy liczbą naszych absolwentów mieszkańcom Lublina - zażartował Stanisław Michałowski. Tylko w tym roku studia rozpoczęło 8 tys. żaków w tym blisko 800 cudzoziemców m.in. z Portugalii, Hiszpanii, czy Indii.

Również od tego roku ukonstytuowała się nowa struktura uczelni, składającej się teraz z 12 wydziałów, 23 instytutów i 136 katedr. Wybrano też pierwszą Radę Uczelni, w której skład wchodzą przedstawiciele nauki oraz środowiska społeczno-gospodarczego.

Jubileuszowa inauguracja

Samą uroczystość inaugurującą nowy rok akademicki poprzedziło otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i jej rodzina”. - Jest to dla mnie niesamowicie poruszające i niezwykłe, że mogłem tutaj odnaleźć zdjęcia, których jeszcze nie znałem. Myślę, że jest to wspaniałe przedstawienie naszej rodziny. Jeszcze raz dziękuję - mówił gość specjalny, wnuk patronki, prof. Pierre Joliot, który do Lublina przybył wraz z żoną Anne.

W czwartek, na zwieńczenie obchodów jubileuszu uczelni, odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa potomkowi polskiej noblistki, patronki uniwersytetu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski