Kobiety, które przemilczano. Spotkanie z pisarką Joanną...

  Kobiety, które przemilczano. Spotkanie z pisarką Joanną Ostrowską

  SH

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Kobiety, które przemilczano. Spotkanie z pisarką Joanną Ostrowską

  ©fot. materiały prasowe

  Książka "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" porusza tabu, jakim było seksualne niewolnictwo w czasie wojny. Spotkanie z autorką, Joanną Ostrowską odbędzie się we wtorek, o godz. 17.00 w Galerii Labirynt.
  Kobiety, które przemilczano. Spotkanie z pisarką Joanną Ostrowską

  ©fot. materiały prasowe

  "Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem" - pisze Weronika Murek.

  Książka "Przemilczane..." jest fenomenem w zakresie badań na temat pracy seksualnej w czasie II wojny światowej. Dramat kobiet będących częścią nazistowskiego systemu kontrolowanego nierządu pozostawał okryty milczeniem, a jego ofiary stygmatyzowane. "Łatwiej bywało – jak czytamy we Wstępie – ustalić umeblowanie w pokojach domu publicznego niż to, kto tam pracował. Joanna Ostrowska wykonała gigantyczną pracę, by podjąć próbę przywrócenia głosu tym, których doświadczenia zostały przemilczane, a osobiste historie zakodowane wyłącznie niemal w drobnych szczegółach: w punktach na mapie, w inicjałach, w datach pośpiesznie zapisanych na marginesach dokumentów" - pisze recenzentka.

  Joanna Ostrowska (ur. 1983) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Była także autorką posłowia i redaktorką merytoryczną do książki "Mężczyźni z różowym trójkątem" Heinza Hegera.

  Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wtorek, godz. 17.00, prowadzenie: Lena Bielska, Fundacja HerStory

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo