Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompostowanie odpadów jest banalnie proste. Sprawdź, jak to robić

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
W kompostowniku nie wolno umieszczać odpadów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kości i mięso – one powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.
W kompostowniku nie wolno umieszczać odpadów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kości i mięso – one powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Miasto przygotowało dla mieszkanek i mieszkańców Lublina poradnik "Kompostowanie - naturalnie proste". Zawarte są w nim informacje m.in. jak założyć przydomowy kompostownik oraz jak właściwie kompostować w im bioodpady.

– To kolejne działanie Miasta, które ma na celu zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do zakładania przydomowych kompostowników. Kompostowanie jest łatwym i tanim sposobem na zagospodarowanie wytwarzanych bioodpadów oraz wyprodukowanie z nich naturalnego materiału do użyźniania gleby. Do przyjęcia takiego rozwiązania zapraszamy zwłaszcza osoby posiadające duże ogrody i trawniki, z których skoszoną trawę, zebrane liście czy części roślin można we własnym zakresie zagospodarować i wykorzystać jako ekologiczny nawóz. Posiadanie własnego kompostownika to nie tylko korzyść finansowa dla mieszkańców i mieszkanek związana ze zmniejszeniem opłaty za odbiór odpadów komunalnych, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego – mówi Artur Szymczyk, zastępca miasta Lublin.

Informator to źródło wiedzy m.in. o tym jak założyć kompostownik, co zrobić, by kompost stał się pełnowartościowym nawozem oraz jak radzić sobie z trudnościami, które mogą się pojawić w trakcie kompostowania. Publikacja zawiera też informacje jakie odpady powinny się znaleźć w kompostowniku oraz jakich nie wolno tam umieszczać. Poradnik dostępny jest w Wydziale Ochrony Środowiska (ul. Zana 38, pok. nr 15) oraz w wersji elektronicznej na stronie internetowej.

Od 1 lipca zostanie rozszerzona ulga dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi za kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie będzie teraz wynosić 4 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, a nie jak do tej pory od gospodarstwa.

- Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z ulgi i zdecydują się na założenie kompostownika powinni złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z informacją o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu bioodpadów oraz wyliczyć miesięczną wysokość zwolnienia. Natomiast mieszkańcom, którzy już zadeklarowali, że korzystają z kompostownika ulga zostanie zaktualizowana automatycznie, bez konieczności składania nowej deklaracji - wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Obecnie w Lublinie informacje o posiadaniu kompostownika złożyło 970 gospodarstw domowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski