MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koziołek Łukasz już jest na swoim miejscu

Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Koziołek Łukasz wrócił na swoje miejsce przy Teatrze Starym, po tym jak w weekend został wyrwany. Sprawca przyznał się do winy i pokrył koszty naprawy.

Lubelskie koziołki

Koziołek Łukasz w weekend (25-26 maja) został wyrwany przez nieznanego sprawcę. Po tym incydencie rzeźba wróciła już na swoje miejsce przy ul. Jezuickiej 19 na Starym Mieście. Sprawca zdarzenia zgłosił się do Lubelskich Koziołków i przeprosił.

- Pan przeprosił za wyrządzaną szkodę i pokrył koszty związane z ponownym umieszczeniem Łukasza na swoim miejscu. Dziękujemy za uczciwość i odwagę - napisała organizacja Lubelskie Koziołki na profilu społecznościowym.

Gdzie spotkamy w Lublinie koziołki?

Koziołek Onufry wita turystów przed ratuszem. Atrybutem Onufrego jest trąbka, nawiązująca do postaci miejskiego hejnalisty, śp. Onufrego Koszarnego. Kazik znajduje się przy Bramie Krakowskiej i jest wyposażony w poziomicę i klucz. „Kazik” to nawiązanie do króla Kazimierza Wielkiego, za czasów którego zbudowano właśnie Bramę Krakowską. Budowla jest odchylona od pionu o około 70 cm, stąd też nowa figurka została wyposażona w trzymaną w ręku poziomicę.

Staś jest trzecim punktem na Szlaku Koziołków Lubelskich. Znajduje się na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 i to nie jest przypadkowa lokalizacja. Koziołek nawiązuje do całej historii ulicy Staszica i budynku szpitala. Jest doktorem.

Lucek - hipster wpatrzony w ekran swojego laptopa, którego można znaleźć w Lubelskim Centrum Konferencyjnym; Vetek - koziołek-weterynarz postawiony w hołdzie weterynarzom przy klinice weterynaryjnej na Szmaragdowej. Światłowid stojący przy Warsztatach Kultury na ul. Grodzkiej i upamiętniający wkład Lublina w rozwój technologii i produkcji włókien światłowodowych.

Koziołek o imieniu Marianna, stoi przy najstarszym budynku SPSK Nr 1, pochodzącym z połowy XVII w. Imię Marianna jest nieprzypadkowe i pochodzi od pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Klasztorze przy ul. Staszica 16 - siostry Marianny Kulisińskiej.

Macieja można spotkać przy ul. Stanisława Staszica 3A. Koziołek Maciej został zaprojektowany w formie śpiącego koziołka czytającego książkę.

Koziołki Janek i Jurek nawiązują do żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony Lublina w 1939 roku. Koziołki nazwano imionami dwojga żołnierzy poległych podczas walk Obrońców Lublina - porucznika Jana Igaltowskiego i harcerza Jerzego Kędzierskiego. Figury stoją pod Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ, przy al. Racławickich 23.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski