Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Mirosław Ładniak: Wielki Post to czas wyciszenia, pogłębionej refleksji oraz modlitwy

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Stanowi on bezpośredni etap przygotowań do Wielkanocy, najważniejszych świąt katolickich. O tym, czym jest ten czas i jak go przeżyć rozmawiamy z ks. Mirosławem Ładniakiem, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Stanowi on bezpośredni etap przygotowań do Wielkanocy, najważniejszych świąt katolickich. O tym, czym jest ten czas i jak go przeżyć rozmawiamy z ks. Mirosławem Ładniakiem, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Małgorzata Genca
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Stanowi on bezpośredni etap przygotowań do Wielkanocy, najważniejszego dla katolików święta. O tym, czym jest ten czas i jak go przeżyć rozmawiamy z ks. Mirosławem Ładniakiem, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.

Co jest istotą Wielkiego Postu?

Dla katolików najważniejszym wydarzeniem w ciągu całego roku są święta wielkanocne, a więc Pascha, czyli Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Aby dobrze te święta przeżyć i aby faktycznie miały one wpływ na nasze życie Kościół wprowadził już w starożytności chrześcijańskiej okres Wielkiego Postu. Trwa on 40 dni. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, a kończy Wielki Czwartek. To dla katolików czas wyciszenia, pogłębionej refleksji oraz modlitwy. Wszystko jest ukierunkowane na przeżywanie Męki Pańskiej. W tym czasie obowiązuje katolików zakaz hucznych zabaw. Wielu z nas podejmuje w tym okresie także różne zobowiązania i postanowienia. Mają pomagać nam w umacnianiu wiary i kształtowaniu charakteru, a nie wysiłku dla cierpiętnictwa. Powinny wypływać z serca i takiego pragnienia: im większa miłość do Chrystusa, tym te postanowienia wymagają od nas większego zaangażowania i wysiłku.

Wielki Post inauguruje Środa Popielcowa. Czego wymaga ten dzień od katolików?

Uczestnictwo w Mszy świętej w Popielec nie jest obowiązkowe, ale z praktyki widzę, że bardzo wielu katolików chce rozpocząć Wielki Post od liturgii Środy Popielcowej. Tego dnia wiernych w wieku od 18 do 60 lat obowiązuje post ścisły - jakościowy, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ilościowy, czyli jeden posiłek do syta oraz dwa małe.

Liturgia Środy Popielcowej zawiera obrzęd posypania głów popiołem. Jaka jest jego symbolika?

Kapłani wypowiadają wtedy słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten obrzęd ukazuje nam mocno naszą małość i grzeszność, wyraża wielki żal i ból serca. Ale z drugiej strony daje taką wielką siłę i nadzieję do tego, aby od siebie wymagać.

Ks. Mirosław Ładniak: Wielki Post to czas wyciszenia, pogłębionej refleksji oraz modlitwy
Łukasz Kaczanowski

Co może jeszcze pomóc w duchowym przygotowaniu się do świąt Wielkiej Nocy?

W czasie Wielkiego Postu możemy brać udział w wielkopostnych nabożeństwach. W piątki w kościołach sprawowane są drogi krzyżowe. W niedziele zaś w większości parafii nabożeństwa Gorzkich Żali połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Są też takie miejsca, gdzie śpiewane są Godzinki o Męce Pańskiej. Elementem wpisanym w Wielki Post są też rekolekcje. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski