Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwatera byłego komendanta obozu zagłady w Bełżcu zamieniła się w budynek edukacyjny Muzeum na Majdanku

Zakończył się remont byłego budynku gospodarczego PKP w Bełżcu, który od grudnia 2015 należy do Muzeum na Majdanku. Pracownia Naukowo-Dydaktyczna oficjalnie funkcjonuje od 24 czerwca. W czasie II wojny światowej budynek ten był kwaterą komendanta obozu zagłady.

W budynku utworzono przestrzeń edukacyjną dla osób odwiedzających Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, gdzie będą organizowane lekcje muzealne oraz pobyty studyjne. Docelowo ma się tutaj znajdować wystawa plenerowa.

– Pierwsze warsztaty z cyklu „Muzeum w działaniu” są skierowane do naszych pracowników. Robimy je po to by doskonalić pracę w różnych obszarach – przyznała podczas inauguracji Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznika prasowa Muzeum na Majdanku.

Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Pierwotnie nieruchomość ta przeznaczona była pod zabudowę domu jednorodzinnego. Przekształcenie jej w miejsce użyteczności publicznej trwało kilka lat.

– Przed przystąpieniem do działań inwestycyjnych musieliśmy przeprowadzić ekspertyzy techniczne budynków i czynności przedinwestycyjne – przyznaje Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. I dodaje: – Oprócz budynku mamy do dyspozycji przestrzeń, w której organizowane będą liczne wystawy.

Inwestycję ukończono pod koniec ubiegłego roku. Z powodu pandemii koronawirusa budynek o powierzchni użytkowej 180 metrów nie mógł zostać oddany do użytku. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 3,4 mln zł.

Nieruchomość o powierzchni 0,6 ha muzeum otrzymało od Polskich Kolei Państwowych. W latach 20 XX wieku było to miejsce zakwaterowania kolejarzy pracujących na stacji kolejowej w Bełżcu. Od jesieni 1941 roku, gdy budowano obóz zagłady budynki zostały zarekwirowane i zaadaptowane na siedzibę komendanta obozu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski