Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lech Sprawka o reformie wymiaru sprawiedliwości: Szansą na kompromis jest zmiana Konstytucji

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
O wyzwaniach związanych z przyszłością edukacji w Polsce, szansach na polityczny i prawny kompromis w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości oraz bezpieczeństwie regionu rozmawiali uczestnicy senackiej „Debaty w samo południe”.

W czwartek (28 września ) spotkali się w niej kandydaci ubiegający się o mandat senatora w Lublinie: Lech Sprawka (PiS), Jacek Trela (Pakt Senacki), Mirosław Piotrowski (Konfederacja) oraz startujący z własnego komitetu Marcin Nowak.

Zdaniem Lecha Sprawki kluczowym wyzwaniem dotyczącym edukacji jest zapewnienie odpowiednich warunków kształcenia związanych z infrastrukturą i finansowaniem oświaty oraz sposób przygotowania i doskonalenia nauczycieli.

- Jeżeli zapewnimy realizację tych postulatów, to będziemy mogli mówić o dobrej szkole funkcjonującej w atmosferze współpracy na linii szkoła-rodzice-uczniowie – mówił Lech Sprawka, który w przeszłości był wiceministrem edukacji i – dwukrotnie – lubelskim kuratorem oświaty.

Tymczasem likwidację kuratoriów postuluje Marcin Nowak.

- Są wylęgarnią kapitału politycznego i partyjnego – uważa Marcin Nowak.

Jego zdaniem należy też bardziej zintegrować ze sobą poszczególne etapy kształcenia oraz dowartościować szkolnictwo zawodowe.

Z kolei Jacek Trela uważa, że szkoły powinny uzyskać większą autonomię, a nauczyciele podwyżki zagwarantowane w ustawie budżetowej.

- Szybko należy też wprowadzić wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży, które musi być rozwiązaniem systemowym – powiedział Jacek Trela.

Urynkowienie systemu edukacji proponuje natomiast Mirosław Piotrowski.

– Należy wprowadzić bon oświatowy, by pieniądze szły za uczniem, który wspólnie z rodzicami zdecyduje, do której szkoły one trafią. Dzięki temu szkoły same będą zabiegały o uczniów – stwierdził Mirosław Piotrowski.

Kandydaci do Senatu mówili też o szansach na kompromis w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Jak zwrócił uwagę Lech Sprawka cały antagonizm w tej sprawie wyrósł nie na przestrzeni ośmiu lat rządów PiS, ale ośmiu i pół roku, a kluczową datą jest 12 maja 2015 r. kiedy poseł PO Marcin Kierwiński zgłosił poprawkę o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Chodziło o powołanie sędziów TK „na zapas”, co miało zapobiec sytuacji, w której po wyborach nowy parlament nie zdążyłby z wyborem nowych sędziów.

- To było ewidentne działanie polityczne, które służyło temu, by zamiast wybrać trzech sędziów TK, zaklepać sobie pięciu – powiedział Lech Sprawka.

I dodał, że jedynym rozwiązaniem jest opcja zerowa.

- Czyli zmiana Konstytucji RP przy porozumieniu politycznym wszystkich sił i rozpoczęcie na nowo historii Trybunału Konstytucyjnego. Łącznie z usunięciem złych regulacji wprowadzonych za rządów PiS. To jest jedyny sposób na przywrócenie normalnych stosunków w całym wymiarze sprawiedliwości – powiedział Lech Sprawia zapewniając, że PiS jest gotowe do rozmów w tej sprawie.

Takiego scenariusza nie wyobraża sobie Jacek Trela, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

- Natomiast jest szansa na wypracowanie kompromisu w ramach demokratycznej opozycji – mówił mec. Trela.

Jego zdaniem w pierwszej kolejności potrzebna jest zmiana ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Nie mogą tam siedzieć koledzy ministra Zbigniewa Ziobry. Trzeba przywrócić do KRS wybór sędziów przez sędziów – stwierdził Jacek Trela, który na uwagę, że wpływ na wybór sędziów mają politycy w wielu krajach na świecie, m.in. w Niemczech odparł: - To są kraje z ugruntowaną demokracją. W Polsce nie ma poszanowania dla prawa.

Marcin Nowak uważa, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna skupić się na skróceniu rozpatrywania spraw w sądach oraz uproszczeniu związanych z procesami frankowiczów.

– 700 tys. osób uwikłanych jest w procesy frankowe. Ludzie latami czekają na załatwienie tych spraw – zaznaczył Nowak.

- Nic się nie da zreformować. Trzeba PiS odsunąć od władzy – powiedział natomiast Mirosław Piotrowski, który w przeszłości był kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Debata w samo południe” to przedwyborcza inicjatywa Kuriera Lubelskiego i Radia Lublin. Kolejne polityczne starcie za tydzień. Zmierzą się w nim kandydaci do Sejmu w okręgu nr 7. Transmisja debaty 5 października o godz. 12 stronach kurierlubelski.pl i radiolublin.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski