Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz nie przyjmie cię na legitymację

Kamil Nadolski
Przychodzi student do lekarza i... wyciąga legitymację. Niestety, zostanie odprawiony z kwitkiem, bo uczelnie nie ubezpieczają studentów na czas nauki.

- Jestem tym zaskoczona. Tym bardziej, że nieraz chodziłam do przychodni i zawsze jako dowód ubezpieczenia wystarczała legitymacja studencka - komentuje Basia, studentka III roku ekonomii UMCS. - Problem polega na tym, że o zmianach nikt nas nie informuje, a często nawet wprowadza w błąd - dodaje.

Lubelskie przychodnie mają kłopot ze studentami, którzy myślą, że skoro studiują, przysługuje im prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Uczelnie jednak nie mają obowiązku ubezpieczania studentów i... tego nie robią. Ustawa regulująca tę kwestię ma już 5 lat, ale wiedza na jej temat jest znikoma.

Podobnie jak Basia uważa wielu studentów. Dochodzi nawet do tego, że niektórzy absolwenci po zakończeniu nauki zgłaszają fikcyjną kradzież legitymacji, tylko po to, by móc odebrać dyplom, a zachowany dokument wykorzystywać do wizyt lekarskich. - Chodzi o to, że jeśli obroniłem się w czerwcu, to legitymacja ważna jest jeszcze do 30 września. Jednak aby odebrać dyplom przed wakacjami, trzeba zwrócić do dziekanatu wszystkie papiery, w tym legitymację studencką. A to wiąże się z rezygnacją z wielu ulg, w tym z ubezpieczenia - wspomina Daniel, absolwent informatyki Politechniki Lubelskiej.

Problemu by jednak nie było, gdyby wiedza o ubezpieczeniu studentów była powszechna. Niestety, brakuje jej nie tylko studentom, ale i urzędnikom.

- Nie orientuję się w tej sprawie, proszę dowiadywać się na uczelni - stwierdził Artur Seroka, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. Idąc za jego radą skontaktowaliśmy się z Katarzyną Mieczkowską-Czerniak, rzecznikiem prasowym UMCS. W końcu udało się uzyskać jakieś konkrety. - Legitymacja studencka podbita przez nas nie upoważnia do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Wiem, że przyjęło się tak robić, jednak nie ma to żadnej podstawy prawnej. Do 26. roku życia student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców, dopiero po ukończeniu tego wieku, na prośbę samego zainteresowanego, jest ubezpieczany przez uczelnię.

Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania. Aby uczelnia zgłosiła studenta do ubezpieczenia w NFZ, musi on mieć ukończone 26 lat i złożyć oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Prawo do ubezpieczenia w NFZ wygasa po czterech miesiącach od zakończenia nauki lub w momencie skreślenia z listy studentów. Mówi o tym ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski