Dobiega końca sezon wypożyczania jednośladów w ramach Lubelskiego Roweru Miejskiego. Oficjalna data jego zakończenia to 30 listopada i z tym dniem utracą swą ważność wykupione abonamenty. Od połowy listopada do dyspozycji mieszkańców będzie 300 urządzeń – to tylko połowa z oferty, która dostępna jest w pełnym sezonie. Miasto zaznacza jednak, że wypożyczanie rowerów w miesiącach zimowych nadal będzie możliwe, ale zależeć będzie też od warunków pogodowych oraz zainteresowania samych mieszkańców. Jednocześnie twierdzi, że to właśnie duża popularność, jaką cieszył się LRM w okresie letnim zaważyła na wprowadzeniu tej pilotażowej formy wypożyczania jednośladów również zimą. Na stacjach do dyspozycji mieszkańców dostępnych będzie 100 jednośladów.
- Pozostawienie określonej liczby rowerów rozlokowanych na 10 najpopularniejszych stacjach pozwoli na zbadanie potencjału prowadzenia wypożyczalni w okresie zimowym i wyznaczy kierunek działań na kolejny sezon – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Jak przedstawiają się statystyki w tym sezonie?
W tym roku Lubelski Rower Miejski ruszył 21 marca i do 13 listopada mieszkańcy Lublina skorzystali z niego 152 tys. razy, a w aplikacji zarejestrowało się 21,3 tys. nowych użytkowników. Wypożyczyć można było 625 rowerów, w tym 15 dla dzieci, a rozlokowano je na 129 stacjach. Natomiast w samym okresie wakacyjnym, czyli od 24 czerwca do końca sierpnia, liczba wypożyczeń wyniosła 47,8 tys., a w aplikacji LRM przybyło ponad 4,7 tys. nowych użytkowników. Stacje, które w tym roku cieszyły się największą popularnością to: ul. Piłsudskiego / MPWiK, ul. Osmolicka / Słoneczny Wrotków 2, ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska; al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy, ul. Nadbystrzycka / ul. Pozytywistów. Na każdej z nich rower zwrócono 2-3 tys. razy. Natomiast dochody z systemu LRM za okres od marca do października to kwota rzędu ponad 260 tys. zł.
Zmiany przeszedł Lubelski Rower Miejski w tym sezonie?
Od tego sezonu połączono LRM z Lubelską Kartą Miejską i systemem Lubika. Mieszkańcom posiadającym bilet okresowy przysługuje każdego dnia ważności biletu 30 minut bezpłatnej jazdy rowerem miejskim. Z kolei posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej obowiązuje specjalny cennik za wykupienie jednorazowej jazdy lub abonamentu. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania systemu użytkownicy mogli też bez ograniczeń korzystać z miejskich rowerów po wpłaceniu 1 zł opłaty. Nowością w tym sezonie jest również kolorystyka oraz elementy graficzne jednośladów wybrane w głosowaniu przez mieszkańców Lublina. Do systemu wprowadzono też dodatkowe stacje pasywne przy ulicach: Lipowej, Wróbla, Bohaterów Monte Cassino, Turystycznej, Królowej Bony, Abramowickiej oraz Żeglarskiej, które łącznie ze dotychczas funkcjonującymi wyposażono w stojaki rowerowe. Zmianie uległ też operator zarządzający LRM, którym od tego roku jest MPK Lublin.
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie. Zobacz zdjęcia z pl. Litewskiego
- W czym stanąć na ślubnym kobiercu? Targi Młodej Pary w CSK [ZDJĘCIA]
- Poznaliśmy laureatów konkursu o gospodarczą nagrodę prezydenta Lublina [ZDJĘCIA]
- Skierbieszów. Unikatowe fotografie Teodozji i Wincentego Podolaków z czasów wojny
- Święto Niepodległości w Chełmie skąpane w deszczu
- Budowa zalewu w Jastkowie jest już na finiszu. Zobacz zdjęcia
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?