MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Rower Miejski nie tylko w lecie. Miasto zapowiada możliwość wypożyczania jednośladów także w zimie

Julia Zdunek
Nadesłane
Tegoroczny sezon miejskiej wypożyczalni rowerów dobiega końca. Miasto chwali się statystykami i wprowadza nowe rozwiązanie. Część jednośladów będzie w tym roku dostępna dla mieszkańców także w miesiącach zimowych.

Dobiega końca sezon wypożyczania jednośladów w ramach Lubelskiego Roweru Miejskiego. Oficjalna data jego zakończenia to 30 listopada i z tym dniem utracą swą ważność wykupione abonamenty. Od połowy listopada do dyspozycji mieszkańców będzie 300 urządzeń – to tylko połowa z oferty, która dostępna jest w pełnym sezonie. Miasto zaznacza jednak, że wypożyczanie rowerów w miesiącach zimowych nadal będzie możliwe, ale zależeć będzie też od warunków pogodowych oraz zainteresowania samych mieszkańców. Jednocześnie twierdzi, że to właśnie duża popularność, jaką cieszył się LRM w okresie letnim zaważyła na wprowadzeniu tej pilotażowej formy wypożyczania jednośladów również zimą. Na stacjach do dyspozycji mieszkańców dostępnych będzie 100 jednośladów.

- Pozostawienie określonej liczby rowerów rozlokowanych na 10 najpopularniejszych stacjach pozwoli na zbadanie potencjału prowadzenia wypożyczalni w okresie zimowym i wyznaczy kierunek działań na kolejny sezon – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Jak przedstawiają się statystyki w tym sezonie?

W tym roku Lubelski Rower Miejski ruszył 21 marca i do 13 listopada mieszkańcy Lublina skorzystali z niego 152 tys. razy, a w aplikacji zarejestrowało się 21,3 tys. nowych użytkowników. Wypożyczyć można było 625 rowerów, w tym 15 dla dzieci, a rozlokowano je na 129 stacjach. Natomiast w samym okresie wakacyjnym, czyli od 24 czerwca do końca sierpnia, liczba wypożyczeń wyniosła 47,8 tys., a w aplikacji LRM przybyło ponad 4,7 tys. nowych użytkowników. Stacje, które w tym roku cieszyły się największą popularnością to: ul. Piłsudskiego / MPWiK, ul. Osmolicka / Słoneczny Wrotków 2, ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska; al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy, ul. Nadbystrzycka / ul. Pozytywistów. Na każdej z nich rower zwrócono 2-3 tys. razy. Natomiast dochody z systemu LRM za okres od marca do października to kwota rzędu ponad 260 tys. zł.

Zmiany przeszedł Lubelski Rower Miejski w tym sezonie?

Od tego sezonu połączono LRM z Lubelską Kartą Miejską i systemem Lubika. Mieszkańcom posiadającym bilet okresowy przysługuje każdego dnia ważności biletu 30 minut bezpłatnej jazdy rowerem miejskim. Z kolei posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej obowiązuje specjalny cennik za wykupienie jednorazowej jazdy lub abonamentu. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania systemu użytkownicy mogli też bez ograniczeń korzystać z miejskich rowerów po wpłaceniu 1 zł opłaty. Nowością w tym sezonie jest również kolorystyka oraz elementy graficzne jednośladów wybrane w głosowaniu przez mieszkańców Lublina. Do systemu wprowadzono też dodatkowe stacje pasywne przy ulicach: Lipowej, Wróbla, Bohaterów Monte Cassino, Turystycznej, Królowej Bony, Abramowickiej oraz Żeglarskiej, które łącznie ze dotychczas funkcjonującymi wyposażono w stojaki rowerowe. Zmianie uległ też operator zarządzający LRM, którym od tego roku jest MPK Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski