Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie pomagają studentom z Białorusi. Bezpłatne miejsca na UMCS i KUL

Klaudia Olender
Klaudia Olender
MDRON.PL/archiwum
Lubelskie uczelnie są otwarte na studentów różnych narodowości, a teraz wyrażają solidarność ze wschodnimi sąsiadami, którzy potrzebują pomocy. UMCS i KUL zadeklarowało się do zapewnienia 10 bezpłatnych miejsc obywatelom Białorusi, którzy chcą studiować w naszym mieście.

Studenci z Białorusi mogą skorzystać z bezpłatnych miejsc na dwóch lubelskich uczelniach - na UMCS w ramach specjalnej edycji projektu „Talenty UMCS”, jak i na KUL w obrębie działań Fundacji JP 2.

Na KUL 10 studentów z Białorusi będzie kształciło się bezpłatnie, dotyczy to tych, którzy rozpoczynają w tym roku studia, spełnili wszystkie kryteria i zostali zakwalifikowani do projektu. Koszt nauki pokryje Towarzystwo Przyjaciół KUL, a dodatkowo Fundacja Jana Pawła II zapewni im stypendia i zakwaterowanie.

- Wspieramy studentów z Białorusi nie tylko teraz, ale od lat dziewięćdziesiątych, między innymi za pośrednictwem Fundacji Jana Pawła II. Jako uczelnia, umożliwiamy im bezpłatne korzystanie z kursu języka polskiego, oferujemy pomoc psychologiczną oraz prawną – podkreśla prorektor ds. studentów i doktorantów prof. Krzysztof Narecki.

Na pierwszym roku studiów I i II stopnia na KUL kształcić się będzie 34 Białorusinów i poza „szczęśliwą dziesiątką” reszta posiada Karty Polaka, które również uprawniają do bezpłatnej edukacji.

Z kolei UMCS w ramach edycji programu „Talenty na UMCS” zapewni Białorusinom 10 bezpłatnych miejsc na studia II stopnia, czyli tylko tym, którzy posiadają już tytuł licencjata i chcieliby kontynuować naukę, a ze względu na trudną sytuację w kraju zostali pozbawieni takiej możliwości. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim lub angielskim, a kierunki były do wybrania z listy aktualnie dostępnych w ofercie UMCS. Rekrutacja zakończyła się w piątek i ci, którzy zostaną zakwalifikowani będą mogli rozpocząć studia II stopnia już od 1 października.

Ze względu na profile uczelni Politechnika, Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Przyrodniczy nie kształcą tak wielu Białorusinów jak KUL czy UMCS, są to pojedyncze osoby, a ich sytuacje rozpatrywane są na razie indywidualnie.

- Jeśli będzie taka potrzeba to na pewno pochylimy się nad tym, wykażemy solidarność z nimi i jakoś pomożemy – mówi Iwona Pachcińska, rzeczniczka UP. Podobnie zapewnia Politechnika Lubelska. - Jeżeli wpłyną do nas podania dotyczące np. obniżenia opłaty za studia czy przeniesienia z uczelni białoruskiej na naszą to oczywiście jesteśmy otwarci na takie działania. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, bo wszystko zależy od sytuacji danego studenta. Staramy się w jak największym zakresie pomóc takim osobom – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznika PL.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski