MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin na stałe wpisze się w kalendarz Inicjatywy Trójmorza. Rozmowa z marszałkiem woj. lubelskiego

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
„Jestem dumny, że II Forum Trójmorza odbywa się w Lublinie i właśnie tu dojdzie do podpisania ważnej deklaracji współpracy” – mówi marszałek Jarosław Stawiarski. Deklaracja Lubelska w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza jest porozumieniem na rzecz współdziałania i wzajemnych korzyści.

Trzy fale epidemii koronawirusa skutecznie zaburzyły kalendarz wydarzeń organizowanych przez Urząd Marszałkowski, ale nareszcie Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza może dojść do skutku.

To prawda. W naszych planach musieliśmy uwzględnić przedłużające się obostrzenia związane z pandemią, a jednocześnie wobec dużego zainteresowania regionów, jakie wzbudzała inicjatywa powołania Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, postanowiliśmy poczekać z organizacją Kongresu do czasu, gdy uda się nam spotkać fizycznie. Oczywiście w czasie pandemii wiele inicjatyw przeniosło się z powodzeniem do internetu, jednak dla nas taka formuła wydała się niewystarczająca, chcieliśmy spotkać się z prelegentami i gośćmi osobiście, by móc na miejscu przedyskutować wiele istotnych dla nas wszystkich spraw i podpisać ważną deklarację. Oczywiście formuła obrad będzie hybrydowa, umożliwi to udział w wydarzeniu słuchaczom z całej Europy, ale to co najistotniejsze, wydarzy się w Lublinie, a nie, jak to często ma miejsce w konferencjach organizowanych online, w zaciszu gabinetów poszczególnych prelegentów.

Już pierwszego dnia Kongresu zaplanowane jest podpisanie Deklaracji Lubelskiej. Co to za inicjatywa?

II Forum Regionów Trójmorza jest wydarzeniem o znaczeniu ponadregionalnym. Jestem dumny, że odbywa się ono w Lublinie i że właśnie tutaj dojdzie do podpisania ważnej deklaracji współpracy. Celem porozumienia, które nosi nazwę Deklaracja Lubelska w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza jest współdziałanie na rzecz rozwoju i osiągania wzajemnych korzyści społeczeństw tego obszaru oraz podnoszenia konkurencyjności regionów w wymiarze europejskim. Będzie to narzędzie współpracy w realizacji wspólnych inicjatyw. Warto zauważyć, że Deklaracja Lubelska jest konsekwencją innej inicjatywy, czyli Porozumienia na rzecz budowy korytarza transportowego Via Carpatia. Sygnatariusze Deklaracji, wypełniając postanowienia tamtego Porozumienia, wyrażą intencję i wolę działania na rzecz stworzenia stabilnego i trwałego partnerstwa wszystkich regionów położonych na obszarze między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym, objętych Inicjatywą Trójmorza. Dlatego jeszcze raz podkreślę, ważny jest fakt, że Deklaracja podpisana zostanie w Lublinie, mieście, które w wyjątkowy sposób zapisało się w historii Europy przez fakt zawarcia tu Unii Lubelskiej. Mamy praktykę w inicjowaniu procesów integrujących Europę.

Jaki jest praktyczny wymiar tych postanowień, bo deklaracje są ważne, ale jednak działania budują prawdziwy potencjał.

Deklaracje są ważne i bez nich nie da się sformalizować działań. Jednak podpisanie Deklaracji lubelskiej nie jest formą, do której chcemy dopasować treść, lecz odwrotnie. Właśnie działanie wymusiło potrzebę sformalizowania inicjatyw i nadania im formy prawnej. Formalne powołanie Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza jest konsekwencją nawiązywania regularnych i wielowymiarowych kontaktów oraz budowania trwałych partnerstw. Ten akt dopełnia zainicjowane wcześniej działania i otwiera naszą inicjatywę na nowych partnerów - instytucje gospodarcze, samorządy, uniwersytety i wiele innych. To szeroki projekt.

Program Samorządowego Kongresu Gospodarczego jest bardzo bogaty jak na dwa dni.

Uznaliśmy, że dwa dni to optymalny czas, by doprowadzić do spotkań wielu kluczowych dla Inicjatywy Trójmorza partnerów. W pierwszym dniu oficjalnego otwarcia Kongresu dokona Prezydent RP Andrzej Duda, nadając wydarzeniu odpowiednią rangę. Kluczowe punkty programu skupią się tego dnia wokół Inicjatywy Trójmorza, Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, trasy Via Carpatia w kontekście połączeń transportowych i logistyki oraz współpracy transgranicznej obszaru Inicjatywy Trójmorza. W panelach pierwszego dnia wezmą udział przedstawiciele dyplomacji państw z regionów Trójmorza, reprezentanci prezydentów, ambasadorowie czy ministrowie spraw zagranicznych, ale nie tylko, bo będzie możliwość wysłuchania opinii o Inicjatywie oraz jej znaczeniu dla gospodarki w ujęciu globalnym naszych partnerów z Niemiec, USA czy Japonii.

Wiodącymi tematami drugiego dnia będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem innowacyjnej gospodarki oraz znaczeniem transformacji cyfrowej w rozwijaniu gospodarki po pandemii. Dyskutowane będą zagadnienia dotyczące współpracy giełd Trójmorza czy wykorzystania instrumentów finansowych w ramach tego formatu, w tym Funduszu Trójmorza. Nie zabraknie tematów poświęconych dominującym sektorom gospodarki większości regionów, czyli rolnictwu i przetwórstwu rolno-spożywczemu. Bardzo ważnym tematem będzie też bezpieczeństwo energetyczne w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju krajów Inicjatywy. W tej części Kongresu spodziewamy się udziału m.in. Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, wicepremierów, ministrów czy prezesów największych Spółek Skarbu Państwa.

Czy Samorządowy Kongres Gospodarczy na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń gospodarczych naszego województwa?

Samorząd Województwa Lubelskiego podjął się organizacji Kongresu jako wydarzenia cyklicznego. Od początku zakładaliśmy, że zagości on na stałe w kalendarzu wydarzeń gospodarczych Lubelszczyzny. Kongres ma służyć powstawaniu projektów międzyregionalnych i ponadnarodowych korzystających ze środków unijnych oraz utworzonego Funduszu Trójmorza w obszarach stanowiących kompetencje samorządów. Takim działaniom musi towarzyszyć platforma wymiany doświadczeń, rozmów, planowania dalszych inicjatyw, dlatego Samorządowy Kongres Gospodarczy Forum Regionów Trójmorza na stałe zagości w naszym województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski