Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Macewa wróciła na cmentarz żydowski w Kraśniku. Latami tkwiła w chodniku

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/facebook.com (screen)
Kraśnik co jakiś czas dostarcza niezwykłych odkryć. Przed miesiącem informowaliśmy o znalezionym podczas prac ziemnych średniowiecznym toporze. Tym razem znalezisko było znane od przeszło trzech lat, jednak dopiero teraz udało się wydobyć je z ziemi i przenieść we właściwe miejsce.

– W 2018 r. Marian Rydzewski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pokazał mi zrujnowany pustostan przy ul. Bagno i chodnik prowadzący do niego. Jego dawno nieżyjąca właścicielka miała użyć jednej z płyt grobowych z cmentarza żydowskiego przy ul. Szewskiej jako podbudowy owego chodnika. Faktycznie spod popękanego, starego betonu wystawał fragment steli nagrobnej. Przyrzekłem sobie wówczas, że kiedyś wydobędę ją i przeniosę tam, gdzie jej miejsce – wspomina Dominik Szulc, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego

Po odnalezieniu właściciela posesji i uzyskaniu od niego zgody, rozpoczęły się przygotowania do przeniesienia fragmentu płyty nagrobnej. O tym zamiarze zostały poinformowany Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Wydział Budownictwa Starostwa kraśnickiego.

– Wreszcie podczas środowego porządkowania kirkutu przy ul. Szewskiej (9 czerwca - przyp. red.), wyposażony w mało specjalistyczny, ale praktyczny sprzęt wyrwałem w końcu macewę z chodnika, pod którym spoczywała zapewne kilka dekad. Zrobiłem to, co przyrzekłem 3 lata temu – napisał Dominik Szulc na Facebooku.

Płyta nagrobna oraz fragment rogu tej lub innej trafiły na porządkowany cmentarz żydowski. Spoczęła pod pomnikiem ofiar Holocaustu z 1946 r.

Fotografie odkrycia Dominik Szulc przesłał prof. Andrzejowi Trzcińskiemu, emerytowanemu judaiście z Pracowni Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie. Z ustaleń badacza wynika, że jest to środkowa część steli z ok. 1900 r.

Widoczny na niej tekst w tłumaczeniu na język polski brzmi:

„Tu [pochowa...]
... szkoda dla nas ...
... dzień zabrania ...
... płacze ...”

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski