Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości w Lublinie. Ostateczna decyzja w sprawie zakazanych manifestacji

SKO, EP
Marsz Równości i kontrmarsz środowisk narodowych odbędą się w sobotę w Lublinie. Sąd Apelacyjny uwzględnił odwołania w sprawie zakazanych zgromadzeń.

AKTUALIZACJA
Sędzia Ewa Popek argumentowała, że nie można zakazać zgromadzenia publicznego dlatego, że uczestnicy innego zgromadzenia mogą stanowić zagrożenie. - Wolność zgromadzeń ma doniosłą rolę w państwie prawa - podkreślała i powoływała się przy tym na orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Konstytucyjnego. - To na władzach państwa ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Bez względu na stopień kontrowersyjności wygłaszanych poglądów. Prawo do kontrmanifestacji nie może sięgać tak daleko, że uniemożliwi organizacje manifestacji - tłumaczyła sędzia.

Marsz ONR w ocenie sądu też został zakazany niesłusznie, ale w tym przypadku zdecydowały względy proceduralne. Mateusz Gieroba zgłosił do ratusza zgromadzenie publiczne w trybie uproszczonym, a nie zwykłym. Prezydent Lublina zakazał zgromadzenia powołując się na artykuł prawny, który nie może zostać zastosowany do trybu uproszczonego.

Przedstawiciela marszu ONR nie było na rozprawie. Kiedy ta się skończyła organizatorzy Marszu Równości rzucili się sobie w ramiona.

- Dziękuję sądowi za tę wspaniałą decyzję - mówił Bartosz Sierpniowski, organizator Marszu Równości. - Wszystkie grupy dyskryminowane odetchnęły z ulgą, że nie muszą chodzić z prywatną ochroną na marszach. To sukces nas wszystkich, a jutro będzie nasze święto - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar komentował: - Dzisiejsze rozstrzygnięcie ma szczególne znaczenie, bo to rozstrzygnięcie sądu w Lublinie. O ten standard, o którym tutaj dyskutujemy walczył prof. Zbigniew Hołda głęboko związany z Lublinem. To on reprezentował pierwsze osoby mające problem z marszami.

Prawnik Bartosz mówił: - Lublin jest i będzie miastem wolności dopóki będą wolni, niezawiśli sędziowie, którzy będą bronić praw i wolności obywatelskich. Decyzja prezydenta była wadliwa i miejmy nadzieję, że takich więcej nie bęedzie wydawała ani wąłdza samorządowa ani centrala.

Godz. 10.30
Sąd Apelacyjny w Lublinie postanowił uwzględnić odwołania w sprawie zakazanych zgromadzeń. Organizatorzy Marszu Równości, obecni na sali, nie kryją radości.

Marsz Równości w Lublinie: Ratusz powołuje sztab kryzysowy

- Zgromadzenia są istotnym instrumentem demokracji bezpośredniej - podkreślała sędzia Ewa Popek. - Wszelkie ograniczenia powinny być traktowane jako wyjątek - dodawała.

Sędzia wyjaśniała, że to na organach państwowych ciąży obowiązek zapewnienia ochrony bezpieczeństwa organizatorom i uczestnikom pokojowych zgromadzeń. - Bez względu na stopień kontrowersyjności przedstawianych przez nich opinii - precyzowała. Podkreślała ponadto, że organizatorzy manifestacji nie mogą odpowiadać za zachowanie osób, które chcą zakłócać zgromadzenia.

Sąd uchylił zakaz Marszu Równości. Wojewoda: „Tęczowy” pochód i tak się nie przyjmie

***

Kilka dni temu organizacji obu zgromadzeń zakazał prezydent Lublina. Uznał, że te dwa przeciwstawne wydarzenia stanowią zagrożenie nie tylko dla uczestników marszów, ale też osób postronnych i może to doprowadzić do zniszczenia mienia.

Zarówno organizatorzy Marszu Równości jak i ONR odwołali się od tej decyzji, ale w środę Sąd Okręgowy ją podtrzymał. Sprawa ma ciąg dalszy, bo oba środowiska skierowały sprawę do Sądu Apelacyjnego.

Pierwszy Marsz Równości w Lublinie
Przypomnijmy, że pierwszy Marsz Równości w Lublinie został zaplanowany na sobotę (13 października) na godz. 13. Uczestnicy zbierają się na placu Zamkowym, a następnie przejdą ul. Kowalską, Lubartowską i Krakowskim Przedmieściem.

**Marsz Równości w Lublinie. Jest decyzja sądu w sprawie odwołania od zakazu (WIDEO)
Marsz Równości w Lublinie. Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego

Marsz Równości w Lublinie. Masowa krytyka prezydenta za zakazanie marszu

**

Demonstracja przeciwko próbie zakazania Marszu Równości w Lu...

ZOBACZ TEŻ: Sądowa batalia o Marsz Równości w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski