Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2021: "Lalka" i "Ziemia obiecana" na maturze z polskiego

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
„Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu?” – m.in. z takim tematem rozprawki, w nawiązaniu do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, którzy we wtorek otworzyli arkusze z języka polskiego. – Właściwie „Lalka” to był pewniak, mówiło się o niej od dłuższego czasu – komentują lubelscy maturzyści. Zaskoczyła za to „Ziemia obiecana”, której na maturze nie było od blisko dekady.

Po długiej przerwie, tegoroczni maturzyści powrócili do szkolnych ławek, by zmierzyć się, już tak na poważnie, z egzaminem dojrzałości. Majowy maraton rozpoczął się klasycznie – od otwarcia arkuszy z języka polskiego. Pomimo pandemii, obowiązującego reżimu i jak to mówią, „odzwyczajenia się od murów szkolnych”, nie brakowało optymizmu i radosnych uśmiechów, które na ten czas odpędzały stres i narastające napięcie.

– Cieszę się, że w końcu mogłam spotkać się z klasą, zobaczyć szkołę i nauczycieli – mówi Ania, tegoroczna maturzystka z I LO. A jak ocenia maturę z polskiego? – Był lekki stres, lekka adrenalina, taka trochę jak przed większym sprawdzianem z polskiego. Ale myślę, że poszło mi dobrze, tematy nie były trudne. Jestem z siebie zadowolona i pełna optymizmu, oby matematyka też była taka prosta – przyznaje.

Podobnego zdania jest jej koleżanka Agata z innego liceum, która tak jak Ania, na rozprawce wybrała temat związany z „Lalką”. – Od dłuższego czasu mówiło się, że „Lalka” na maturze to pewniak. Przerobiłam ją od deski do deski. Generalnie niektóre pytania były dziwne, ale całość oceniam na plus – powiedziała.

Zadowolenia z tegorocznej matury nie kryła również Julia, absolwentka IX LO: – Wybrałam interpretację wiersza „Strychu” Beaty Obertyńskiej, bo lubię analizować poezję. Mam nadzieję, że poszło mi dobrze. Największym zaskoczeniem okazała się w tym roku „Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta, która po raz ostatni pojawiła się w arkuszach egzaminacyjnych 9 lat temu.

– Mamy nadzieję, że większość maturzystów znalazła wśród dzisiejszych tematów wypracowań z języka polskiego jeden dla siebie. Wiemy, że przynajmniej jedno powszechnie wyrażane marzenie udało nam się spełnić – napisała na Twitterze Centralna Komisja Egzaminacyjna zaraz po rozpoczęciu egzaminu.

Arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części: testowej i wypracowania. Zadania zamknięte miały sprawdzić m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz zweryfikować znajomość zasad posługiwania się poprawną polszczyzną. W tej części pojawiły się takie teksty jak: "Czy zwrot „ciężko powiedzieć” zasługuje na potępienie?" Ewy Kołodziejek, "O komizmie" Bohdana Dziemidoka oraz fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry.

W drugiej części maturzyści mieli napisać rozprawkę na jeden z trzech zaproponowanych tematów. A mieli do wyboru następujące możliwości:

  • „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?” w odwołaniu m.in. do „Lalki” Bolesława Prusa;
  • „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?” w odwołaniu do fragmentu „Ziemi obiecanej” W. Reymonta;
  • interpretacja wiersza „Strych” Beaty Obertyńskiej.

Do zdobycia było łącznie 70 punktów (20 za część pierwszą i 50 za tę drugą), z czego tylko 21 (czyli 30 proc.) wystarczyło do jej zaliczenia.

Matura 2021 rozpoczęta. Maturzyści mierzą się z językiem pol...

W województwie lubelskim do egzaminu maturalnego przystąpiło w tym roku ponad 21 tysięcy osób, w tym 16 843 z nich to zarówno tegoroczni absolwenci, jak i ci z lat poprzednich, którzy maturę piszą po raz pierwszy.

Ze względu na panującą pandemię i nauczanie zdalne, tegoroczne matury odbywają się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak było dotychczas, w oparciu o podstawę programową. Aby je zdać, wystarczy przystąpić tylko do egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym z trzech przedmiotów obowiązkowych: j. polskiego, matematyki i języka obcego oraz uzyskać w nich co najmniej 30 proc. punktów.

Dziś maturzyści otworzyli arkusze z języka polskiego, w następne dni zmierzą się z „królową nauk” i językiem obcym. Maturalny maraton w części pisemnej zakończy się za dwa tygodnie, 20 maja.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski