MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto na kredyt. 100 milionów na rozbudowę szkół na Felinie i Sławinie oraz biurowiec dla urzędników

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Zadłużenie Lublina na koniec tego roku może sięgnąć 1,62 mld zł
Zadłużenie Lublina na koniec tego roku może sięgnąć 1,62 mld zł unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Obligacje o wartości 100 mln zł chce wyemitować Lublin. Inaczej z listy inwestycji musiałby skreślić trzy pozycje. Chodzi o rozbudowę dwóch szkół: przy Sławinkowskiej i Jagiełły oraz budowę biurowca dla miejskich urzędników przy ul. Leszczyńskiego.

- Te zadania są arcyważne dla wypełniania powinności miasta jeśli chodzi o oświatę, szerzej edukację – podkreślał przy prezentacji budżetu Lublina na 2020 r. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Chodzi o dwie szkolne inwestycje: rozbudowę szkoły podstawowej nr 52 na Felinie oraz szkoły podstawowej nr 12 na Sławinie. Problemem jest jednak brak kasy na te inwestycje. Łączny koszt prac jest szacowany na 45 mln zł. Aby wykonać roboty, ratusz chce pożyczyć pieniądze. A precyzyjniej wyemitować obligacje. I chodzi o duże pieniądze, bo aż o 100 mln zł. Nad uchwałą w tej sprawie będą debatować radni w najbliższy czwartek.

Obligacje mają być wyemitowane do końca 2023 r. Na ich wykup miasto będzie miało 12 lat. - Środki na wykup obligacji wraz z odsetkami pochodzić będą z opłat za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania – wyjaśnia ratusz.

W przypadku szkolnych inwestycji problem nie dotyczy tylko pieniędzy. Kolejny kłopot to dokumentacja budowlana. Tej dla rozbudowy szkoły na Felinie nie ma i ratusz nie może się jej doprosić od firmy, która wygrała przetarg na jej sporządzenie. – Raczej rozstaniemy się z projektantem – zakłada Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Miasto już przekonuje, że ma „plan B” na taką ewentualność. – Ogłosimy przetarg w trybie „projektuj – buduj”, a ponadto żeby przyspieszyć samą budowę jesteśmy skłonni dopuścić do wykorzystania technologie prefabrykowane – mówi Szymczyk.

Przy SP 52 dobudowane mają być dwa segmenty: kuchenny oraz dydaktyczny. W tym drugim ma znajdować się 16 klasopracowni. Segment ma mieć dwie kondygnacje. Łącznie znajdzie się miejsce dla 500 dzieci. Nowa część kuchenna ma umożliwić przygotowywanie i wydawanie 1500 posiłków dziennie. Z dokumentów wynika, że ratusz chce sfinalizować rozbudowę szkoły do 2022 r. Łączny koszt jest szacowany na 30 mln zł.

Placówka przy Sławinkowskiej ma się powiększyć o ok. 2 tys. mkw . Ma tam powstać nowy segment przedszkolny na 12 oddziałów. Szacowany koszt – 15 mln zł. – W tym przypadku raczej otrzymamy dokumentacje – ocenia Szymczyk.

Trzecią z inwestycji przewidzianych do sfinansowania z obligacji jest budowa biurowca w miejscu tego, który obecnie stoi przy ul. Leszczyńskiego. Nowy budynek ma mieć ok. 13,8 tys. mkw powierzchni użytkowej, w tym ok. 6,3 tys. mkw powierzchni biurowej. Będzie miał 29 metrów wysokości i siedem kondygnacji naziemnych. Powstanie parking podziemny. Koszt budowy jest szacowany na 60 ml zł. Biurowiec ma być gotowy w 2023 r. – W przypadku tej inwestycji też skorzystamy raczej z formuły „projektuj – buduj”, co gwarantuje realną szansę na szybkie powstanie budynku – dodaje Szymczyk.

Zadłużenie Lublina na koniec tego roku może sięgnąć 1,62 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski