Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Wołynia posprzątali polskie cmentarze. Zobacz zdjęcia i wideo

Sofia Kałużna
Wideo
od 16 lat
Wolontariusze z Łucka na Wołyniu wraz z mieszkańcami okolicznych miejscowości uporządkowali polski cmentarz wojenny we wsi Hajowe, która do końca II wojny światowej nosiła nazwę Przebraże.

Akcja trwała dwa dni, w jej trakcie wolontariusze przycinali krzewy, uprzątnęli liście i połamane gałęzie oraz pomalowali pomniki. Jak mówi sołtys Jurij Bedeniuk, cmentarz sprzątany jest dwa razy w roku, wiosną i jesienią:

- Tu jest pochowanych wielu Polaków, także dzieci – opowiada sołtys. - W latach 1942-44 na naszym terenie działał oddział „Polskiej Samoobrony” Henryka Cybulskiego. Zginęło wtedy też wielu Ukraińców. Do 2000 roku cmentarz był zaniedbany. Sowiecka propaganda próbowała zniszczyć nie tylko miejsce pochówku, ale także naszą pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Wcześniej o miejsce dbali Polacy z Łodzi, przyjeżdżali tu sprzątać. Dziś sytuacja jest taka, że musimy to robić sami i modlić się o pokój dusz wszystkich ofiar II wojny światowej.

Radomir Jakuszewski z powodu rosyjskiej agresji przyjechał do Łucka z Charkowa. Mówi, że nie może siedzieć w domu i czekać na koniec wojny. Pracuje w centrum wolontariatu. Natychmiast zareagował na propozycję uporządkowania polskiego cmentarza i przyłączył się do wolontariuszy:

- Polska jest jednym z pierwszych krajów europejskich, które wspierają Ukraińców w wojnie, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie – tłumaczy Radomir. – Pomaga nam nie deklaracjami, ale konkretnymi działaniami. Pomagają uzbrajając nas i przyjmując miliony uchodźców. Dlatego powinniśmy być wdzięczni - przekonuje.

Do sprzątania dołączyła wolontariuszka Olena Szamajda. Cmentarz odwiedziła po raz pierwszy:

- Rosja, cynicznie niszcząc Ukraińców, nadal nazywa nas „bratnimi narodami”. Ale czas pokazał, kim jest nasz brat. Straciliśmy brata, ale odnaleźliśmy siostrę – Polskę – tłumaczy Olena. - Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom za to, co robią teraz. Za ogromną pomoc humanitarną, za przyjęcie naszego narodu. Dlatego chcemy im pomóc i pokazać, że również traktujemy ich po bratersku. Takie gesty po obu stronach usuwają wszelkie wcześniejsze nieporozumienia.

Na terenie rejonu kiwereckiego znajduje się 17 cmentarzy. Na dwóch z nich pochowani są Polacy. Wszystkie groby zostały uprzątnięte na święta wielkanocne.

od 16 lat

Z Łucka Sofia Kałużna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski