Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOSiR będzie zarządzać stadionem przy Krochmalnej. Czy sobie poradzi?

Aleksandra Dunajska
Budowa stadionu na Krochmalnej
Budowa stadionu na Krochmalnej Jacek Babicz
Nie będzie prywatnego operatora stadionu na ul. Krochmalnej w Lublinie. Miasto zrezygnowało z przetargu, a obiekt chce przekazać MOSiR-owi.

Operator stadionu miał być wybrany w przetargu. Ale miasto z niego zrezygnowało. - Zmieniły się zasady unijnego finansowania inwestycji więc nie jest on już konieczny - tłumaczy Katarzyna Mieczkowska - Czerniak, zastępca prezydenta Lublina.

Prezydent Krzysztof Żuk skierował do Rady Miasta projekt uchwały, zgodnie z którym terenem stadionu i przylegającymi gruntami zarządzać ma miejska spółka. Radni zajmą się sprawą podczas sesji 19 grudnia. Dlaczego miasto zdecydowało się na MOSiR? - Jest spółką powołaną właśnie do takich zadań - zarządzania miejskimi obiektami sportowymi - podkreśla Mieczkowska - Czerniak.

Na zarządcy stadionu będzie ciążyło wiele zadań: organizacja imprez, komercjalizacja powierzchni, sprzedaż lóż VIP, poszukiwanie sponsorów. Czy MOSiR, nie mający doświadczenia z tak dużymi obiektami, udźwignie taki ciężar? Zdzisław Hołysz, prezes miejskiej spółki, nie ma wątpliwości, że tak: - Mamy dziś m.in. hale Globus i przy al. Zygmuntowskich. Nie widzę słabości w zarządzaniu tymi obiektami.

Przedstawiciele MOSiR byli już w Poznaniu i Wrocławiu, żeby zobaczyć, jak tam zarządza się stadionami. - Na początek najważniejsze to skompletować zespół. Chodzi o specjalistów m.in. od spraw sanitarnych, energetyki, bezpieczeństwa, murawy - zaznacza Hołysz. - Kiedy będzie uchwała Rady Miasta o przekazaniu nam stadionu zaczniemy też poszukiwanie najemców powierzchni komercyjnych. Firmy już się do nas zgłaszają - dodaje. W pierwszej połowie przyszłego roku ogłoszone mają być przetargi, które wyłonią firmy odpowiedzialne za sprzątanie i ochronę lubelskiej areny.

Ile będzie kosztowało funkcjonowanie stadionu i jak MOSiR chce zarabiać, żeby miasto jak najmniej dokładało do obiektu? - Trwają szacunki, za wcześnie, żeby o tym mówić - tłumaczy Hołysz. Podobna odpowiedź pada na pytanie o planowane na stadionie wydarzenia. - Jest już kilka konkretnych projektów, które, wspólnie z władzami miasta, „dopinamy”. Ale szczegółów nie chcę zdradzać. Na pewno to nie będzie stadion Motoru, ale wszystkich mieszkańców. Mecze piłkarskie będą ważnymi, ale jednym z wielu wydarzeń. Stawiamy też m.in. na imprezy kulturalne - wyjaśnia Zdzisław Hołysz. - Planujemy też zagospodarować tereny wokół stadionu, żeby ludzie po prostu chcieli tu przychodzić. W sąsiedztwie będzie m.in. przystań kajakowa, plac zabaw dla dzieci, może skate park - wylicza szef MOSiR.

Sprawdziliśmy jak ze stadionami radzą sobie inne miasta.W Poznaniu areną administruje konsorcjum Marcelin Management i Lecha Poznań. - Zarządzanie przez spółkę miejską oznaczałoby konieczność ponoszenia przez miasto kilku mln zł kosztów funkcjonowania rocznie. Pokrywa je konsorcjum, które płci nam też czynsz a jednocześnie czerpie zyski z organizowanych imprez- tłumaczy Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta Poznania. Ale np. we Wrocławiu prawie dwa lata temu władze miasta rozwiązały umowę z firmą SMG Polska bo stwierdziły, że amerykański operator dostawał duże pieniądze, a robił niewiele. Zarządzanie przejęła miejska spółka Wrocław 2012. Podobnie było w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski