Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale Lubelskie historie ukryte na murach miasta. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Beata Kozidrak na ścianie Astorii i kawał historii LFS na murze przy ul. Mełgiewskiej to dwa nowe malowidła, odsłonięte w listopadzie, które ozdabiające mury Lublina
Beata Kozidrak na ścianie Astorii i kawał historii LFS na murze przy ul. Mełgiewskiej to dwa nowe malowidła, odsłonięte w listopadzie, które ozdabiające mury Lublina Łukasz Kaczanowski
Beata Kozidrak na ścianie Astorii i kawał historii LFS na murze przy ul. Mełgiewskiej to dwa nowe malowidła, odsłonięte w listopadzie, które ozdabiające mury Lublina.

Od lat fani Beaty Kozidrak mogą podziwiać jej różne wcielenia i zaskakujące kreacje. Przed tygodniem pojawiła się w zupełnie nowej odsłonie, tym razem w formie muralu. Lubelska królowa spoglądająca na przechodniów Lublina z fasady budynku Astorii to projekt powstały w ramach wspólnej akcji miasta i Empiku, której efekty można zobaczyć i usłyszeć w „Miasto Muzyka” czyli muzycznych duetach gwiazd z miastami w aplikacji Empik Music. Mural promuje najnowszą piosenkę „Bliżej” Beaty Kozidrak, która została zainspirowana jej rodzinnym miastem.

- Celem akcji jest podkreślenie roli lokalnych społeczności, wspólnoty miejsc, własnych korzeni. Taka idea przyświeca również pomysłowi stworzenia w Lublinie muralu z Beatą Kozidrak, której spektakularna kariera rozpoczęła się właśnie tu, od pierwszych koncertów w liceum, domach kultury i klubach studenckich – informują organizatorzy.

Od początku listopada można także podziwiać dzieło krakowskiego artysty Olafa Ciruta, obrazujące 61-letnią historię nieistniejącej już Lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych, mocno wpisującą się w dzieje przemysłu naszego miasta. Praca powstała w ramach konkursu organizowanego przez Centrum Kultury i Radę Dzielnicy Hajdów-Zagłębie. Mural znajduje się na murze oporowym przy ul. Mełgiewskiej, liczy 82 m dł. na 2,3 m wys. i składa się z 12 sekwencji, a każda z nich obrazuje pewien etap działalności zakładu. Znajdziemy tam m.in. nawiązanie do scen z legendarnych filmów „Zmiennicy” Stanisława Barei, „Samych swoich” czy „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego.

Park Ludowy skończył trwającą półtora roku przebudowę. Koszt...

Chronologicznie ułożone wydarzenia rozpoczyna zjazd z taśmy montażowej Gaza 51, później I Żuka, oczywiście w kolorze ceglastej czerwieni, bo tak były malowane pierwsze modele furgon. Jest też kolejka po pieczywo do kolejnej wersji Żuka A 03 PTHW-2 Pieczywo z drewnianą skrzynią ładunkową, później egipski Żuk pożarniczy, filetowa kalka kancelaryjna i Lubelski Lipiec'80, stan wojenny, interwencje ZOMO, lubelskie SKOT-y produkowane pod kryptonimem S – 260, era Lublinów, Honkerów, legendarne tureckie swetry i prototypowe wersje Lubo.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski