Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na KUL o filozoficznych eksperymentach i platońskim niebie

Norbert Nowotnik, Strefa KUL
„Czy można dostać się do platońskiego nieba i czy tego potrzebujemy?, „Czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi?”, „Jak i po co eksperymentują filozofowie?” to tytuły tylko niektórych wykładów i dyskusji, które w tym tygodniu można usłyszeć na KUL. Na najstarszej wszechnicy w Lublinie trwa właśnie Tydzień Filozoficzny, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Filozofować dziś”.

– Trudno wyobrazić sobie świat filozofowania. Każdego dnia przekonujemy się, że pytania filozofów wychodzące poza ściśle określone ramy poszczególnych dziedzin nauk szczegółowych czy techniki są wręcz niezbędne do przetrwania ludzkości – podkreślił dziekan Wydziału Filozofii KUL dr hab. Marek Lechniak, zachęcając do udziału w tegorocznych spotkaniach.

– Filozofia pozwala o wiele lepiej rozumieć współczesne dyskusje dotyczące np. ocieplenia klimatu i zeroemisyjności czy modnej ostatnio sztucznej inteligencji – zapewnił badacz.

W wydarzeniu, zorganizowanym już po raz 65., bierze udział wielu wybitnych specjalistów z całego kraju. Główna tematyka – jak podali organizatorzy Tygodnia Filozoficznego z Koła Filozoficznego Studentów KUL – koncentruje się na zagadnieniach metodologicznych i metafilozoficznych, które są w stanie zainteresować naukowców i studentów zajmujących się różnymi dziedzinami filozofii.

– Usłyszymy m.in. o Szkole Lwowsko-Warszawskiej, o filozofii analitycznej i kontynentalnej, o nowych i klasycznych podejściach do
religijności. Tydzień Filozoficzny jest okazją do poszerzenia swoich horyzontów, poznania ciekawych stanowisk filozoficznych, a także zapoznania się z nowymi sposobami uprawiania filozofii i jak zawsze poznania nowych przyjaciół, którzy dzielą z nami pasję do filozofii – dodali.

Wśród najciekawszych propozycji Tygodnia Filozoficznego jest debata pt. „Czy Bóg cierpi, raduje się i współczuje? – Klasyczne i nieklasyczne koncepcje teizmu”, gdzie dyskusję podejmą mistrzowie filozofii na KUL prof. Piotr Gutowski oraz prof. Jacek Wojtysiak. Inne ciekawe wystąpienia to wspomniane wykłady jak np. „Czy można dostać się do platońskiego nieba i czy tego potrzebujemy?” dr. hab. Marka Piwowarczyka, prof. KUL czy też wystąpienie dr hab. Artura Szutty, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, „Czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi?”. Pełen program 65. Tygodnia Filozoficznego „Filozofować dziś” dostępny jest na koncie Wydziału Filozofii KUL na Facebooku.

Dla społeczności akademickiej i środowiska filozoficznego nie tylko w Lublinie, ale w całej Polsce niezwykle ważne było także spotkanie upamiętniające zmarłego niedawno dr. Stanisława Majdańskiego – wybitnego nauczyciela, logika i semiotyka, który był autorytetem dla wielu pokoleń studentów i pracowników KUL, a także wzorem dociekliwego badacza i oryginalnego myśliciela.

Tydzień Filozoficzny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ma długą tradycję i już od samego początku, bo od pierwszych spotkań w 1958 roku, jego uczestnicy zajmowali się trudnymi zagadnieniami współczesności. W okresie PRL-u wykładowcy filozofii z KUL, będącego oazą wolności w bloku sowieckim, podejmowali odważne dyskusje m.in. z marksizmem, a po przełomie 1989 roku np. z różnymi nurtami postmodernizmu.

Filozofia na KUL, co warto przypomnieć, jest jedną z najlepszych w Polsce. Wskazują na to m.in. wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021, zgodnie z którymi dyscyplina ta otrzymała kategorię A. W połączeniu z wynikami dotyczącymi innych kierunków KUL, w tym literaturoznawstwa, nauk teologicznych czy prawa kanonicznego, uczelnia spełnia obecnie wymogi ustawowe do ubiegania się o miano uczelni badawczej.

Spotkania badaczy filozofii i miłośników mądrości potrwają do 20 kwietnia w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Ci, którzy chcą śledzić ciekawe dyskusje z domu przy kawie lub herbacie mogą skorzystać z transmisji online dostępnej na głównej stronie internetowej KUL.

– Liczymy na wiele owocnych i fascynujących dyskusji, które w przeszłości niejednokrotnie roznosiły się echem poza mury naszej uczelni, jeszcze długo po Tygodniu Filozoficznym. Wierzymy, że będzie to wielka intelektualna uczta – podsumowali organizatorzy z Koła Filozoficznego Studentów KUL.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski