Nagrodzili ludzi godnych naśladowania. XIV gala Bene Meritus...

  Nagrodzili ludzi godnych naśladowania. XIV gala Bene Meritus Terrae Lublinensi (ZDJĘCIA)

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Nagrodzili ludzi godnych naśladowania. XIV gala Bene Meritus Terrae Lublinensi (ZDJĘCIA)
  1/28
  przejdź do galerii

  ©Paweł Bielawski

  Ponad stu dobrze zasłużonych dla Lubelszczyzny nagrodziła kapituła konkursu Bene Meritus Terrae Lublinensi w ostatnich trzynastu latach. Wśród nich są artyści, społecznicy, przedstawiciele świata nauki i biznesu. W środę do grona zasłużonych dołączyło pięć osób.
  Naukowcy, biznesmen, krytyk i społecznik zostali nagrodzeni tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi. W kategorii Nauka przyznane zostało podwójne wyróżnienie dla braci: prof. n. med. Roberta Rejdaka oraz prof. n. med. Konrada Rejdaka.

  - Medycyna kroczy do przodu. Coraz więcej chorób jesteśmy w stanie diagnozować i leczyć. Bardzo mi miło, że Uniwersytet Medyczny i lubelska okulistyka zostały przez kapitułę dostrzeżone - powiedział prof.
  n. med. Robert Rejdak, kierownik kliniki okulistyki ogólnej w SPSK1. Dzięki jego staraniom oraz przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie otwarta została pierwsza w Europie i druga na świecie filia szwajcarskiej ESASO w Lublinie. Niedawno został wybrany również nowym prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

  Drugi tytuł trafił do prof. n. med. Konrada Rejdaka, szefa kliniki neurologii SPSK4 i prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. - To wielka duma, że reprezentując uczelnię możemy reprezentować Lublin. Dziękuję za wsparcie i uznanie - powiedział nagrodzony.

  Klinika kierowana przez prof. n. med. Konrada Rejdaka stosuje bardzo nowoczesne metody diagnostyki i leczenia na poziomie europejskim, realizuje bardzo ważne projekty badawcze. Końca dobiegają prace nad stworzeniem robota, który ma pomagać chorym na Alzheimera. Wspólnie z naukowcami z innych europejskich krajów pracuje również nad programem szybkiej diagnostyki chorób otępiennych. Jego klinika jako jedna z pierwszych w kraju wszczepiła pacjentowi z padaczką stymulator mózgu, który hamuje ataki i daje pacjentom szansę na normalne funkcjonowanie.

  Wyróżnienie dla środowiska
  Wyróżnionym w kategorii Kultura został dr Jarosław Wach, krytyk i historyk literatury. Na decyzję Kapituły wpływ miało przygotowanie monumentalnej, siedmiojęzycznej antologii twórczości poetów związanych z Lublinem pt. „Linie światła".
  - Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla naszego środowiska – powiedział dr Jarosław Wach.

  W „Liniach światła” prezentowane są wiersze w doborowych tłumaczeniach na języki angielski, niemiecki, francuski, litewski, węgierski i ukraiński wraz z wnikliwym posłowiem interpretacyjnym napisanym przez redaktora.

  „To najlepsza „wizytówka” lubelskiego potencjału twórczego czytelna nawet dla tych odbiorców w świecie, którzy nie znają języka polskiego. Dla międzynarodowej recepcji Lublina i Lubelszczyzny – rzecz bezcenna” – czytamy w uzasadnieniu Kapituły.

  Z garażu w świat
  W kategorii Biznes kapituła doceniła Pana Henryka Kartaszyńskiego - właściciela firmy Pro-Projekt z Okszowa koło Chełma. Firma Pro-Project działa od 1991 roku, rozpoczynała w garażu. Dziś jest jedynym w Europie producentem fantomów do testowania aparatów rentgenowskich stosowanych w stomatologii oraz jedynym w Polsce przedsiębiorstwem produkującym przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej m.in. w stomatologii, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej, radioterapii i ultrasonografii.

  - Dziękuję za dostrzeżenie małej firmy z kresów województwa – przyznał Henryk Kartaszyński. – Małej, ale rozwijającej się. Reprezentujemy województwo lubelskie wśród naszych klientów 101 krajów świata. To od nas wielu dowiaduje się, że jest taki kraj jak Polska i województwo lubelskie.

  Wspólnie z synem, z którym prowadzi firmę, wspierają niemal wszystkie akcje charytatywne prowadzone w Chełmie, angażują się w akcje edukacyjne, fundują wyposażenie placówkom oświatowym.

  Wyróżnienie specjalne
  W tym roku kapituła postanowiła przyznać także wyróżnienie specjalne za talent organizacyjny w służbie serca. Laureatem w tej kategorii został Ojciec Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

  - Czuję lekkie zażenowanie tym wyróżnieniem, bo przecież wszyscy pomagamy – powiedział franciszkanin. – Gdyby nie państwa jeden procent, państwa wielkie serce, to hospicjum nie mogłoby udzielić pomocy w takim zakresie, jaki to jest obecnie.

  Ojciec Filip Buczyński w 1997 r. założył Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Wspólnie z zespołem lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów pomaga małym pacjentom z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami oraz ich rodzinom. Hospicjum obejmuje bezpłatną, całodobową domową opieką niemal 60 podopiecznych. Prowadzi także hospicjum stacjonarne.

  Lubelskie w odbiciu
  Czternasta edycja gali Bene Meritus Terrae Lublinensi odbyła się w Teatrze Osterwy. Ideą przedsięwzięcia jest pokazywanie światu ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, działających w naszym regionie. Towarzyszy jej wydanie kalendarza, który pokazuje Ziemię Lubelską z dobrej i ciekawej strony. W tym roku, kolejne karty zdobią zdjęcia charakterystycznych miejsc regionu odbijających się w tafli wody.

  - Rolą kalendarza jest pokazywać w Polsce i na świecie, że Lubelszczyzna jest piękna - podkreśla Piotr Taracha, prezes drukarni Intrograf Lublin.

  Bene Meritus Terrae Lublinensi to inicjatywa drukarni Intrograf oraz agencji marketingu taktycznego Vena Art. Laureatów wybierała kapituła.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ogrom Intrografu podąża swą drogą

  House (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  O rany rany jestem niesztancowany, C M Y K bez reszty oddany ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  W tych dzielnicach Lublina mieszkamy najchętniej [RANKING]

  W tych dzielnicach Lublina mieszkamy najchętniej [RANKING]

  O. Wiśniewski, dominikanin z Lublina: Trzeba skończyć z pogardą!

  O. Wiśniewski, dominikanin z Lublina: Trzeba skończyć z pogardą!

  16 najbardziej poszukiwanych zawodów w woj. lubelskim

  16 najbardziej poszukiwanych zawodów w woj. lubelskim

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!