Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najciężej chorzy z COVID-19 wyszli już ze szpitala w Lublinie. Od naszych lekarzy uczą się Amerykanie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
SPSK 1 w Lublinie
SPSK 1 w Lublinie Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Ostatnia osoba z grupy najciężej chorych pacjentów na koronawirusa opuściła klinikę anestezjologii i intensywnej terapii SPSK1. Tacy pacjenci z ostrą niewydolnością oddechową mogą liczyć w Lublinie na terapię aparatem ECMO czyli tzw. płucosercem, które zwiększa szanse na przeżycie. Lekarze z Ameryki uczą się od lubelskich medyków, jak skutecznie leczyć tą metodą.

- Póki co wygląda na to, że mamy największą przeżywalność w kraju jeśli chodzi o najcięższe postacie COVID-19, bo wyzdrowiała ponad połowa pacjentów, która do nas trafiła.

Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie dysponowali technologią ECMO, która jest w większości szpitali niedostępna. Mamy duże doświadczenie w leczeniu najcięższych postaci wirusowych zapaleń płuc, bo od czterech lat działa u nas ośrodek pozaustrojowego leczenia niewydolności narządowej. W całym kraju do leczenia pacjentów tą metodą zostało wyznaczonych pięć ośrodków. SPSK1 obsługuje w całości część wschodnią Polski. Dlatego trafiają do nas pacjenci z innych województw - tłumaczy prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie.

Do tej pory z takiego leczenia skorzystało dziesięć osób, sześć przeżyło. Jest to jak mówi profesor bardzo dobrym wynikiem, bo dla porównania w stanie Nowy Jork śmiertelność u pacjentów na respiratorach przekroczyła 90 proc. We wtorek klinikę anestezjologii przy ul. Staszica opuściła ostatnia osoba z grupy najcięższej chorych na koronawirusa - to sekretarka ze szpitala w Radomiu, która była najtrudniejszym przypadkiem w lubelskiej klinice. Wcześniej do domu wyszli także pierwsi z zakażonych na Lubelszczyźnie: mężczyzna z Niedrzwicy oraz kobieta z Janowa Lubelskiego. Wszystkich teraz czeka rehabilitacja.

Pacjenci, którzy trafiają pod ECMO są zaintubowani, wentylowani mechanicznie, respirator nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu natlenowania krwi. - Natomiast tzw. "sztuczne płuca" to urządzenie, które wypompowuje krew z pacjenta, a następnie natlenia i wpompowuje natlenowaną krew z powrotem do organizmu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi taki dopływ tlenu do tkanek, że jest w stanie przeżyć tą najcięższą fazę choroby. Terapia trwa do momentu, kiedy płuca pacjenta same podejmą swoją funkcję. Najdłużej pacjent leżał dwa tygodnie pod ECMO - tłumaczy szef anestezjologii w SPSK1.

Dodajmy, że prof. Mirosław Czuczwar był członkiem wojskowej misji medycznej w Chicago. Chodziło wymianę doświadczeń w walce z COVID-19.

- Amerykańską stronę zainteresowało najbardziej właśnie nasze doświadczenie w leczeniu chorych za pomocą ECMO. Pojawiła się nawet deklaracja, że jak epidemia się wyciszy, to chętnie przyjadą do Polski, bo nasze wyniki są dużo lepsze od tych, które oni osiągnęli

- mówi prof. Czuczwar. A jakie spostrzeżenia przywiózł lubelski anestezjolog z Chicago? - Przede wszystkim mają bardzo dobrze zorganizowane procedury postępowania, przygotowania i adaptowania szpitali na rzecz chorych z koronawirusem. Pokazali nam szpital polowy na 2,5 tys łóżek, który zbudowali w kilka tygodni, i to naprawdę robi wrażenie - dodaje szef kliniki anestezjologii SPSK1.

W woj. lubelskim rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa. W środę dowiedzieliśmy się o kolejnych 22 zakażeniach, głównie z Lublina i powiatu lubelskiego oraz Chełma. Osiem osób było objętych kwarantanną graniczną, a 13 miało styczność z przypadkiem potwierdzonym. W stosunku do jednej osoby trwa ustalenie źródła zakażenia. W województwie lubelskim padł rekord jeśli chodzi o liczbę badań w kierunku koronawirusa. W ciągu ostatniej dobry udało się przebadać 952 osoby w dziewięciu laboratoriach na Lubelszczyźnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski